N0. 1491. Woensdag 28 December. A". 1864. ■A I Binnenlandse!) INieuws. >r LEIDSCH DAGBLAD. Dose Courant verschijnt eiken dag, be- haive Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afïonderlijke Nom- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels /0.75. Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts.Bekendmukingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te S u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 n, 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Mieuwstraat: 'g morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indi^ohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 28; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rylts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9uur'sav.Spoorweg-Telegraafdagelijks vau 7 u. 30 ra. 's iu. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IVetkoudertMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage) des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10'i uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijosea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot president der arr.-rechtbank te Botterdam, Mr. J. A. M. Bichon van lJsselmonde, thans vice-president; en tot vice-president, Mr. G. Mees Azn., thans rechter; tot rechter in de arr.-rechtbank te Gorinchem Mr. J. C. J. Arriëns, thans kantonrechter te Elburg; tot rechter in de arr.-rechtbank te Middelburg Mr. D. A. Berdenis van Berlekom, advocaat aldaar; alsmede tot notarissen te Am sterdam C. van Olst Jr. en H. Richard, beiden candidaat- notaris aldaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Middelburg, welke ten gevolge van het overlijden van den heer Mr. S. baron van Heemstra moet plaats hebbenzal geschieden op Dings- dag 17 January 1865 en dat, zoo een herstemming noo- dig is, deze zal plaats hebben op Uingsdag den 31sten Januarij daaraanvolgende. H. M. de Koningin heeft van den Amsterdamschen kunstschilder Maurits Léon een belangryke aquarelle aan gekocht. Heden morgen heeft H. M. dien kunstenaar in een gehoor ontvangen. De Gemeenteraad van Deventer heeft tot wethouder benoemd den heer L. Hulscher, die dezer dagen ook als execu teur der laatste wil en universeel erfgenaam van een aldaar overleden ongehuwd persoon was benoemdmaar van zijn erfrecht geheel afstand deed ten behoeve der minvermogende bloedverwanten van den overledene. In de vergadering der Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdeeling Letterkunde, den 12den Dec. 11. te Amsterdam gehoudenheeft Dr. L. A. te Winkel van Leiden de afdeeling opmerkzaam gemaakt op het verkeerd gebruik in onze tegenwoordige schrijftaal van uitdrukkingen van uurbepaling. Hy bewijst het ongerijmde van de thans heerschende schrijfwijze //ten drie ure" en verlangt, dat men zal terugkeeren tot het vroeger gebruik dat in de spreektaal voortduurt, en schrijven //te" of worn drie uren" of bij ver korting //om drie uur." Het gebruik van een halve eeuw kan geen barbarisme wettigendat in strijd is met het spraakgebruik, het gezond verstand en de wetten der taal. Zaturdag 11. had in de zaal van de Sociëteit de Vereeni- ging te 's Hage het aangekondigd nationale congres ter bevor» dering van eenheid in de schermkunst plaats, dat door het mu-> zijkcorp3 van het 2de reg. dragonders werd opgeluisterd. Het werd geopend met een rede van den voorzitter den heer M. Begoorwaarin de noodzakelijkheid werd betoogd om eenheid in het onderrigt te brengen en het edele en nuttige der oefe ning in de wapenen werd bewezen. Die toespraak kan tevens als een overzigt van den toestand der echermkuDSt hier te laude in de jongste twaalf jaren beschouwd worden. Gedurende dien tyd hadden er plaats 51 openbare of gedeeltelijk huishoude lijke examens voor de verschillende rangen in die kunst, als een le. rang, mr. op 5 wapens; twee 2e rang, mr. op eenige wapens of op één wapen drie 3e rang prevöts. Deze exameus leverden per jaar nog niet één meester le rang op, terwijl de 2e rang gemiddeld 7 per jaar bedroeg, en de 3e rang 110 per jaar; in 't geheel mag men rekenen op 1100 leerlingen per jaar, die geregeld het onderwijs genieten. In dezelfde ja ren hebben plaats gehad 53 zoo openbare als huishoudelijke feesten, waarvan acht voor behoeftigen en noodlijdenden, welke feesten een gezamenlijk bedrag van f 3000 opleverden. Vele bijzonderheden over de kunst hier te lande en elders werden medegedeeld, de jongste geschriften deswege nagegaan, het nut van het schermen voor de ligchamelijke ontwikkeling in het licht gestelden tevens het gepaste van verbroedering onder de meesters en onderwijzers. De heer Regoor toonde in deze toespraak weder, hoe zeer hij het onderrigt in de schermkunst tot zijn levenstaak heeft gesteld. De wedstrijd nam vervolgens, naar de voorschriften van het reglementen het programma, een aanvang, en wel eerst op den degen waaraan 21 meesters deelnamen. De gouden medaille werd na een krachtig volge houden strijd behaald door den heer E. J. Erckmeester der wapenen, uit Rotterdam en de zilveren door den heer A. L. van Cattenburgh uit Hage. Aan den strijd Op het geweer na men 10 meesters deel, en is de zilveren medaille behaald door den heer W. J. Steenbergen, meester aller wapenen uit Gouda. Aan dien met den sabel namen 30 meesters deel en is de gou den medaille behaald door den heer J. H. Gisolff uit 's Hage, Voor den strijd op den langen stok telde men 19 meesters en is de zilvaren medaille behaald door den heer W. Kuipers, te Rotterdam. Eindelijk namen aan den strijd op stok 10 meesters deel en is de zilveren medaille betaald door den heer J. Larmonévan 's Hage. Dit assaut, dqa bijgewoond, vV ^,4

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1