i\°1488. Vrijdag 23 December. A°. 1864. Ingezonden De kamer was iu groote wanorde. Het was of er even ts voren een groot feest was gevierd. Een menigte van speel tafels met speelkaarten ea toebehooren en bijna uitgebrande waskaarsen was over de vierkante ruimte der kamer ver deeld in 't midden stond een groote tafelbeladen met een menigte gebruikte borden, in het rond opgestapelden daar binnen eenige schotels met overblijfselen van keurige spij ze». Aan onderscheidene soorten van wijnglazen ontbrak het niet, die allen gebruikt waren en getuigden dat er verschil lende wijnen waren gedronken zelfs Champagneglazen had den dienst bewezen. Naauwelijks geloofde ik mijne oogen tn ik dacht zou ik ook droomen. Neenmeende ikdat kan geen droom zijn, want ik zie het alles klaar, en om mij te overtuigen, nam ik uit een open kast, waarin meer glaswerk en complete tafelserviezen stondeneen schoon glas en schonk mij uit een flesch, waarvan het etiquette vermeldde Bourgogne Chambertin, een glas in en waarlijk ik meende Chambertin te drinken. Ik ging de tafel rond, maar naar geen der restes op de schotels was ik belust. Daartoe was alles te onoogelijk en dragende de kenmerken van gulzig heid en overdaad, met de ergerlijke gevolgen van dien. In- iusschen werd mijn aandacht getrokken door een stukje pa pier dat onder een der speeltafels was gevallen. Ik raapte het op en zag er een toast op geschrevenzeker van een der heerendie niet gewoon was voor de vuist te spre ken. Er stond //Aan het meest aangename doel onzer ver- eeniging, ons gezellig en vrolijk verkeer. Het herhale zich meer en meer en worde steeds gekenmerkt door blijmoedig heid des geestes, opgeluisterd door hetgeen het oog bekoort en de tong streelt en bevorderlijk gemaakt aan die eenheid van geest, waardoor wij in onze betrekking, in grooteren kring verschijnende, het doel dat wij daar voorstaanonzen wilmet kracht behartigen." Toen ik dit had gelezen, hoorde ik eenige stemmen van buiten de vergaderkamer naderende. De een schreeuwde //Laat mij gaanmijn hoed is in de kamer gebleveneen ander riep; //Weet gij dan niet dat gij gevallen zyt;" een derde: //Laat hij zicb overtuigen, in elk geval, hij kan hier wel wat op 't hoofd krijgeD," Op 't hooren naderen dier schreeuwers begreep ik, dat ais die heeren binnenkwamen ik met hen in eene onaangename botsing zoude geraken. Zy zouden mij bet recht hebben betwist in hunne societeitszaal roudtewandelen en mij dit te meer kwalyk nemennaardien ik hier getuige was van een nachttooneelwaarby zij zeker niet gaarne oningewijden zouden zienen de toestand waarin hunne stemmen deden kennen dat zy zich bevondendeed mij vreezen, dat ik ongemakkelyk het kind van de rekening zou worden. In mijn angst vlugtte ik op N°. 100, zonder overleg of ik daar niet het meest onveilig was; maar genoeg, ik sloot de deur van binnen op bet haakje en wachtte den af loop af. Wat mij bewoog met mijne regterhand in het pa pierenbakje ie lasten en daaruit eenige vierkante stukjes te nemen, die ik in den zak van mijn overjas stak, weet ik niet, maar wel, dat ik door de schrik wakker werd en eenige minuten over mijn droom, in verband met de droom in het Leidsck Dagblad en mijne overdenkingen daarna, nadacht. Intusschen was mijn kagchel uitgegaan dat voelde ik naau welijks, want mijne zenuwen trilden en een klam zweet over dekte mijn huid. Ook mijn iauup begon te stoomen. Ik draaide die uit, ging naar mijn slaapvertrek en begaf mij te bed. In 't eerst kon ik den slaap niet vatten. Ik hoorde de klok één, twee, drie uur slaan, draaide mij dan regts dan links en dan weder op mijn rugtotdat het mij eindelijk gelukte en> ik droomde op nieuw. Een bijzondere roeping voerde mij weder naar het Huiszittenhuis. Nu was alles ver nieuwd en keurig ingerigt; naast de zaal, bestemd voorde vergaderingen van HH. diakenen was een nette wachtkamer. De dubbele deuren, van uit die wachtkamer naar de zaal leidende, stonden open. Keurig was die zaal gebouwd en ingerigten alles getuigde van een onbekrompen beurs. Ik dacht na over de missie die ik hier had te vervullen maar kon er mij geen rekenschap van geven. Ik zag niemand. Het was dag, volle daglicht. Alles was net., in volkomen orde. Niets viel er optemerken dan de keurigheid dier lo calen. Zoo stond ik eenigen tijd te peiDzentotdat ik uit de zak van mijn overjas eenige vierkante papiertjes haalde, die ik voor tijdverdrijf doorsnuffelde. Het waren altemaal brokstukken van rekeningen van wijnkoopers, slagters, fruit- verkoopers, confituriers etc. Ik trachtte een geheel hier te makenmaar dat lukte niet. Alleen ontdekte ik Oese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.30 in de drie maanden. Afgonderiijke Nom aars Vijf Cents Prijs der Advertentiën 1-6 regels/0.75, iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu- welijks-en doodberigten van 1-4 regels/O.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts, EIDSC Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Oeift, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 ui., 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 in.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen aileen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. 'suaraiddag9. Oost-Iadisobe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur's av. -- Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's in. tot 10 u. 30 in. a?8 Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 nut. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdag» van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is ie spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 2 uur en vau 4—7 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9-— uur. -van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur. Hoe aten door liet lezen van een droom droomen kan.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1