Binnenlandse!: Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. beid bezatom de zaken der Grietenij te helpen besturen en zij kozen hem tot lid van den Raadwaarin ook adellijken zitting hadden. In dit opzigtgelijk in menig ander opzigt, zijn de Friezen ons Hollanders vooruit, die nog te zeer gehecht zyn aan doode vormen. Uit dit oogpunt wordt de laatste verkiezing beschouwd en wij zien in de toepassing van dat beginsel geen gevaar zoolang men zich strikt houdt aan j de gestelde voorwaarden. Zal de in 1865 bepaalde gewone verkiezing voor de af treding van het een derde deel der Raadsleden zulk eeü kleur krijgen, dan is het te meer vau belang, dat de be staande kiesvereenigingen zich doordringen van het gewigt harer taakvan de verantwoordelijkheid die op haar rust van wege de leiding die zij aan de verkiezing geven en van de mate van het vertrouwen en de medewerking, wasrop zy kunnen rekenen. Er zyn nog meer puntenwaarin het gewigt van den afloop der verkiezing merkbaar is .- we zouden op den census kunnen wijzen op den invloed van een of andere omstan digheid op misbruiken en verkeerdheden. Slechtsiets willen we aanvoeren, wat niet zonder beslissenden invloed op de keuze schyut te zijn geweest. Men wil een burgerman en een bouw kundige: de een om den invloed eener bestaande aristocratie te fnuikende ander om het gebrek aan heldere hoofden en pracüsche ervaring onder de hoogere standen, een deide om te laten beoordeelen de plannenvoorstellen en han delingen van het bestuur der openbare werkenin onzen tijd wel net voornaamste deel van het bestuur der gemeente. l)it is ook eea uiting van den constitutionelen geestdie wij waarderen moeten en die een treffend bewijs isdat de kie zers van Leiden veerkrachtiger worden en zich meer met de openbare zaak gaan bemoeijen. Verstandige Raadsleden zullen dat gaarne zien en daarin eeu blijk van belangstelling vinden in de taak die hun werd opgedragen. Z. M. heeft den hoofdingenieur der marine H. A. vau der Speek Obreenonder toekenning van wachtgeld, eervol uit die betrekking ontslagen en den paardenarts late klasse J. P. C. Smit, van net 1ste reg. drag., een pensioen verleend van f 1006. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag a. s., 23 dezer, niet plaats hebben. Bij den Hoogen Raad der Nederlanden, kamer van strafzaken is Maandag behandeld de zaak van den officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Leiden, requirant van cassatie tegen een vonnis dier rechtbank, in hooger beroep gewezen houdende bevestiging van een vonnis van het kan- tongereeut te Woerden, waarbij H. Palingarchitect te Woer den is ontslagen van alle rechtsvervolging, ter zake van het niet op de vereiechte hoogte hebben van den kant of rol laag voor een perceel, waarvan hij eigenaar was, gelegen langs den Rijn in strijd met art. 8 der keur van het groot waterschap vau Woerden. De advocaat Mr. P. L. F. Blussé heeft voer den gerequireerde bij pleidooi de ingestelde voor ziening iii cassatie bestreden. Den 27sten dezer zal door het O. M. in deze zaak conclusie worden genomen. - De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft, bij beschik king in raadkameraan den eisclier Takken vergunning ver leend de aangevangen procedure kosteloos voor die rechtbank voorttezetten omdat het onvermogen, alhoewel tegengespro ken echter voldoende is bewezen en de aangevangen rechts vordering niet bij voorraad van allen grond ontbloot bevon den is, Het provinciaal gerechtshof van Zeeland heeft Herman Koer, beschuldigd van doodslag, gepleegd op een meisje, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Zaturdag avond trad mevr. Rosa de Vries in den Kon. Franschen Schouwburg te 'e Hage wederom op in le Trouvère, waarin zij de rol van Léonore op uitmuntende wijze, zoo wat zang als spel aangaat, vervulde. Ook nu ontving zij vele blijken vau goedkeuring en werd zij bij herhaling teruggeroepen. In het laatste bedryf werd haar door den heer van Gelder in een gepaste toespraak uit naam van het koor een fraaije laauwet- krans aangebodenals een hulde aan onze laudgenoote toege- bvagt met den hartelijkeu wensch, dat zij nog lang een sieraad vaD onze geboortegrond moge zyo. Er is sprake van de oprigting van een groot dagblad in de Residentie, onmiddellijk nadat het zegel op de dag bladen en op de advertentiën zal zijn afgeschaft. Zaturdag avond hebben twee dienstboden bij een win. keiier op de dagelijksche Groenmarkt te 's Hage, naar de voor haar bestemde kamer zich ter ruste begeven. Toen zij des mor. gens niet te voorschijn traden heeft haar meester haar willen wekken. Het bleek hem toeDdat een der meiden dood te bed lag en de andere in bewusteloozeu toestand verkeerde. Zij hadden des avonds, naar men zegt, een petroleumlamp medegenomen, terwijl anderen bewerendat een vuurmand met kolen op de zeer kleine zolderkamer aanwezig was. De nog in het leven zijnde meid is naar iiet gasthuis vervoerd. Bij Arnhem heeft zich het ijs gezet in de rivier even beneden de stad en even boven de stad, bij het veer Mal burgen voor de stad zelve is het blank water. In de rivier de Waal is zeer veel drijfijs. Te Keulen was Maandag veel drijfijs. Het water is aldaar 3 voet 5 duim gewassen. Uit Coblentz wordt gemelddat Zaturdag morgen de brug over den Rijn is weggenomen. Er was veel drijfijs. Het Moe zelijs heeft zich bij Lay gezet. Volgens een berigt uit Oberwezel van Zaturdag morgen, was het drijfijs gedurende den nacht aanzienlijk toegenomen. In den nacht van 16 op 17 dezer is te Weert ds papierfabriek van de heeren TieleDs en Schrammen grooten- deels afgebrand. Vier gebouwen zijn in den asch gelegd, terwijl ongeveer 200,000 kilo's lompen daarbij vernield zijp geworden. Eenige dagen geleden kwam een polderwerker te Zwolle in een tapperij en vroeg er om een flesch jenever; nadal men hem die gegeven had, verborg hy ze onder zijn jas eu verzocht dat men hem het crediteeren zoude, hetgeeu de tap per evenwel weigerde. De polderwerker beweerde geen geld te hebben gaf de flesch jenever terug en vertrok. De tapper schonk den volgenden dag een borrel aan een der bezoekers, doet zette een lang gezicht toen hem gevraagd werd of bij nu be gon water te tappeneu hij had werkelyk water getapt uit de flesch, die hem de polderwerker in plaats van de flesch met je never had teruggeven. De Thermometer van Fahrenheit te.ekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 32°, des avonds te 8 uur 32°, te 10 uur 32°. Dingsdag morgen te 5 uur 33°, te 8 uui 34°, 's middags te 12 uur 37c, 's namiddags te 4 uur 35°, Iu het district Schleidon in het Eigelgebergte, heeft men dezer dagen een drijfjagt gehouden op het schadelijk gedierte, hetwelk zich in groote menigte aldaar ophoudt. Bij die gelegenheid heeft men talrijke kudden wilde zwijnen gejaagd en o. a. twee wilde katten geschoten van de echte soort; de kater woog ruim 12 pond. Zaturdag 11. werd voor de rechtbank te Parijs behan deld een rechtsvordering teger. Mile, de St, Urbain, voor naam actrice ouder den naam van A. Duverger. Zij had eeu ledikant in de stijl van Louis XIV met een verhemeltje, met amors beschilderd, door een behanger doen vervaardi gen benevens een troon, ryk met fluweel en goud bekleed en met haar naamcijfer prijkende, boven op een estrade eu waarover zich eeD trotsch verhemelte verheft. Op receptie dagen was zij gewoon op die troon zittende de hulde harer aanbidders te ontvangen. Ledikant en troon kosten 13745 francs; zij betaalde slechts 12000 francs en werd voor hei overige vervolgd, maar de rechtbank sprak haar vrij. Men wildat dit proces slechts ten doel had het publiek op merkzaam te maken op de audientiën der beminnelijke ac trice. Te Parijs is thans het verwen der schoothonden in ge bruik geraakt. Reeds ziet men in zekere schitterende equipages i en in de'lanen van het bosch van Boulogne hemelsblaauwe eu rozenroode King-Charles. Bij deze gelegenheid herinnert meDzid1

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2