Biiinenlaiidscli Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. dat de directie destijds daartegen bezwaar had juist omdat het Meer nog niet was drooggemaakt, ofschoon men toch het belang van zulk een lijn inziende daarvoor concessie had gevraagd, ten einde andere aanvragen vóór te zijn. De heer A. had uit de lijst der aangevraagde concessiën opgemerkt, dat zulk eeu concessie werkelijk op nieuw was aangevraagd en in het belang van zijn plan onderzocht, wat daaromtrent beslist wasten gevolge waarvan was gebleken dat de Mi- nister van Binnenlandsche Zaken werkelijk de concessie had verleend, maar dat de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij niet geneigd was daaraan gevolg te geven en dus ook niet gezind, om het plan van den heer A. tegen te werken. De heer Coninck Liefstingalstoen het woord verkregen hebbende wenschte met bescheidenheid eenige inlichtingen betreffende de berekening der kosten van het plan des heeren A., die daarop rond verklaarde, dat men op zijn aanvrage f 25000 ter zijner beschikking had gesteld tot net bestrijden der kos ten van opmetingen, waterpassingen, enz. van zijn liju die, naar den maatstaf van hetgeen de Hollandsche en de Rijn- Spoorwegen hadden gekost, op 15 millioen werd geraamd. De heer Liefsting prees die voorzichtige berekening omdat zij natuurlijk mee moest vallen, daar men nu na verloop van 20 jaren de spoorwegen veel goedkooper kon aanleg- geu. En hiermede eindigde het debat, nadat niemand uit het gestoelte van het gezagvan de wetenschap of van de industrie het woord meer vroegwaaruit de geachte voor zitter aanleiding uam tot een opwekkend slotwoord dat de toejuiching der vergadering verwierf. Eu toch was er nog wel iets te zeggen. Ofschoon tegen woordig, zou het welligt de goedkeuring van den beleefden Toorzitter eu de belangstelling van den bekwamen spieker hebben verworvenwanneer uit het meer verwijderd gedeelte van de zaal zich een stem had doen hoorendie een be denking, een opmerking en een wensch openbaarde. Maar dat zou in andere steden goed gaan in Leiden is men nog sief zoo ver, om met onpartijdigheid te luisteren naar het geen gezegd wordt en dat te beoordeelen zonder aanzien des persoons. Wy willen voor onze lezers die bedenking, die opmerking en die wensch niet terughouden en langs dien weg, ook door de toezending van een exemplaar van dit en van een rolgend nommer, de heer A. doen blijken van den indruk, die zijn belangrijke rede op ons maakte. Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de heeren de Jaeger, laatstelijk Raad van Legatie van het Oostenrijksche gezantschap en C. E. Martuscellelaatstelijk secretaris van het Italiaansche ge zantschap bij ons hof. Z. M. heeft aan den heer E. C. W. Hoijer op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van com mies stempelaar bij het kantoor der waarborg van gouden en zilveren werken te Rotterdam. Voorts is de heer C. A. F. Struickcommies-stempelaar bij het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te 's Hertogenboschin de zelfde betrekking verplaatst naar Rotterdam, en benoemd tot commies-siempelaar bij het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te 's Hertogenbosch de heer J. E. Si monhandeis-essaijeur te Leeuwarden. Voorts benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen (gerief- kantoor) aan den Braam de heer D. Folkersma, eervol ont- slageu meter-taxateur van den turf op wachtgeld te Pekel-A; alsmede tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wieringerwaard de heer A. H. van Iddekingeeervol ontslagen meter-taxateur van den turfop wachtgeldwo nend e te Winsum. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den Keizer al ler Russen behaagd aan onderscheiden onzer landgenooten versierselen van verschillende ridderorden te verleenendaar onder worden genoemd L. N. graaf van Randwijk, groot meester van het Huis van H. M. de KoninginJhr. Mr. H. M. C. Cliffordhofmaarschalk van het Huis van Z. M. den Koning; da burgemeester der Residentie, Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deijnoot; de adjudanten des Konings Jhr. J. H. van Cappellekapt.-luit. ter zee, dienstd. adj. van Z. M. den Koning en W. C/ baron Snouckaert van Schouburg, stalmeester, dienstd. adj. des Konings; de heer F. J. Behr' commissaris van politie te Scheveningen. -De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dingsdag den iSden, en die van Minister vaa Koloniën Woensdag den 14den dezer niet plaats hebben. Zaturdag 11. heeft de Tweede Kamer beraadslaagd over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting der Staatsspoorwegen voor 1865. Bij de algemeene discussie zijn onderscheiden vragen tot den Minister gerigtdie daarop o. a. heeft geantwoord1°. dat de lijn Dordrecht of Pa- pandrecht naar Nijmegen nog niet is verleend, maar dat hij de voorwaarden heeft doen kennen waarop bij bereid is die concessie toetestaan en waaromtrent hij het antwoord te gemoet ziet; 2°. dat hij wenscht tegen te gaan het.handel drijven in concessien zoodat hij voortaan geen concessie meer zal verleenen, dan onder beding dat die niet zonder toestem- ming van de Regering kan worden voorgedragen en 3°. dat er onderscheidene aanvragen gedaan zijn omtrent een lijn van Scheveningen naar de Duitsche grenzen, waarvan sommigen in verband staan met de haven te Scheveningen; dat het on derzoek grootendeels is afgeloopen maar dat het wel moet worden overwogen aan wie een concessie kan worden toege kendomdat die aanvragen of over het geheel, of over een gedeelte loopen. Het is des Ministers voornemen concessie te verleenen op zeer korten termijn dat wil zeggen, dat de uit voering binnen dien termijn moet aanvangen daar anders de concessie vervalt. Na sluiting van de algemeene beraadslagingen zijn de 10 eerste artikelen van het ontwerp goedgekeurd. Er schijnt meer waarschijnlijkheid te bestaan, dat eerlang de spoorweglijn Kleef-Zevenaar in exploitatie zal komen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 34°. Zondag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 31°, 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 48°, te 5 uur 39°, te 8 uur 3 7°, te 10 uur 3 6°. Maandag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 43°, te 4 uur 39°. Donderdag is te Parijs een proces begonnen tegen Ara- sterdamsche diamantslijpers, beschuldigd, de kostbare dia manten, welke hun in de nieuw opgerigte Taillerie impériale ter kloving werden toevertrouwd, aan medepligtigen te heb ben bezorgd die hun een mindere kwaliteit er voor in plaats verschaften welke zij na de kloving afleverden. De Fransche regering had bij de oprigtiDg der kloverij gemeend, spoedig dien tak van nijverheid te Parijs te kunnen vestigen doch de Amsterdammers lieten zich de kunst niet afkijken, wier resul- taat natuurlijk weinig bevredigend scheen. Door verraad van een der werklieden die zijn ontslag had gekregen, kwam men de manoeuvre der verwisseling op het spoor. De beschuldig den ontkenden het hun ten laste gelegde feit hardnekkig. Het proces wegens ontvreemding van diamanten in de Kei zerlijke diamantslijperij en kloverij is tbans ten einde gebragt. De beschuldigden Moppes Snoek en Penha hebben volhard bij hunne verklaring dat zij onschuldig zijn. Abraham Diamant daarentegen is van houding veranderdhij bleef wei is waar met kracht volhouden, dat zijn medebeschuldigden sints ge- ruimen tijd diamanten verwisseld haddenmaar hield nu staande, dat hij zelf onschuldig was en slechts beweerd had, dat hij aan den diefstal had deelgenomenopdat men hem zou gelooven waar hij zelf andere beschuldigde. De heer Ber» I nard, directeur der fabriek, hield van zijne zijde de beschui- diging tegen allen vol. De Keizerlijke diamantslijperij is ach tervolgens werkelijk op een schandelijke wijze bestolen; de heer Bernard riep te meer de gestrengheid der rechtbank in, daar de beschuldigden en de overige arbeiders der inrichting van 150 tot 300 francs per week inkomen hebben en alzoo niet tot diefstal de toevlugt behoeven te nemen om in overvloed te leven.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2