N°. 1479. Dinesdaa: 13 December. 18C4. EIDSC i)exe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en rauco per post 2.80 in de drie maanden. Afgonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75, iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu* wslijlcs-eu doodberigteu van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 1 5 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cte, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.s 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.j 0 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd dea Zondag®, 6 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondavs buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, ICatoenfabriek en op de Nieuwstraai: 'srnurgeus ce 8 u. en te 10 u, 50 nl.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 a. 45 m. 'suamiddags. Q<>at-I.idi,obo Laudpost. Over Southampion, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke inaaud. West-Indische den 14 en voorlaalsten van elks maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur m. tot 9uur'sav. Spoorweg- relegra.it'dagelijks vau 7 u. 30 in. 's ui. lot 10 u. 30 iu. afj Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IVtthoudersMaandag eu DonUerJag 11 uui. Commune san Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie aan Fabrteaq» des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. Thesauriedageigks van 102 uur. - De Gemeente- Architect i® l« eprekeu op bet Raadhuis, eiken werkdag vap 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 2 uur eu van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acciiose» dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9=2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Over «en spoorweg waarby Leiden belang heeft. 1. lu de openbare vergadering van de Leidsohe afdeeling der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid die Zaturdag II. in de Stads-Gehoorzaal is gehou den werd voor een talryk en aanzienlijk gehoor het woord gevoerd door Mr. J. P. Amersfoordtburgemeester der ge meente Haarlemmermeer, die over de ingediende spoorweg plannen sprak, 't Was menigmaal als verwyt tegen de Ne derlandsche nijverheid gericht, dat zij minder dan de bui- tenlandsche industrie belang stelde in den aanleg van spoor- weglijnen—het laatste jaar had zeker dat verwijt gelogenstraft, daar volgens een mededeeling van den Minister van Binnen- landsche Zaken aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet minder dan 18 aanvragen om concessie gedurende dat tijdvak waren ingekomen, allen betrekking hebbende tot den aanleg van spoorweglijnen. De heer A. had die lijnen, voor zooveel zij in hare rigtingen en verbindingen uit de open baar gemaakte opgaven bekend waren, op een groote kaart aangeteekendzoodat duidelijk voor de aanwezigen zichtbaar werd, welke lijnen reeds bestonden en welke daarbij ont worpen waren welke met elkander evenwijdig zouden loopen of elkander zouden kruissen. Ook onder die lijnen was zij, door den heer A. ontworpen, die een rechtstreeksche ver binding van Amsterdam en Leiden door Haarlemmermeer bedoelde. De heer A. behandelde toen de bezwarendie voor den aanleg van spoorwegen ontstonden in den onder grond, wees op de moeijelijkheden die het vak Gouda-Rot- terdam voor den aanleg van den Rijn-Spoorweg .had onder vonden en gaf de redenen op, waarom voor alles noodig was het vermyden van veengronden of in verveening zijnde polders, uithoofde van het gevaar, dat of met een stevige zandgrond op den veenlaag, of met het leggen van rijs- daramen vroeger of later gepaaid ging, tengevolge van welke beschouwing, op grond van de geologische gesteldheid der gronden, in de nabijheid van Amsterdam en Uitboort! ge- legen, het onraadzame van vier plannen die daartoe betrek king hadden werd aangetoond. Wel erkende de heer A. dat als bezwaar tegen zijn lijn werd aangevoerd het daarin vallende Legmeer, maar wees tot oplossing daarvan op het plan om het Legmeer droog te maken waarvoor reeds concessie was ver leend, door de provincie en het Rijk subsidie was toege zegd, welk laatste subsidie door de op dien dag plaats ge had hebbende aanneming der begrooting van Binnenlandsche Zaken, waarop het voorkwam in 1865 zou worden verleend. De spreker kwam daarop tot zijn planwees op de waar borgen van rente die de uitgestrektheid en de waarde van de 18000 bunders, waaruit de Haarlemmermeerpolder be staat, aanbiedt voor het benoodigd kapitaal tot den aanleg en rekende op de ondersteuning der daarbij belanghebbende gemeenten, gelijk zoovele gemeenten in Noord-Holland en Frieslaud, die betrokken zijn bij de aanteleggen lijn van Hoorn over Stavoren naar Leeuwardendaarvan zulke tref fende blyken gaven. De beer A. eindigde met een opmer king dat verschillende aangevraagde concessien alleen het oog hadden op de meest winstgevende lijnen en zou de voorkeur geven aan het beginseldat een groote Maatschappij de taak van al die lijnen op zich nam en de Regering in het al gemeen belang de lichtingen der lijnen aanwees. Na een korte pauze werd gelegenheid gegeven minder tot een gemeenzaam onderhoud dan wel tot het maken van opmerkingen of het vragen van inlichtingen omier de lei ding van den voorzitter der afdeeling, Prof. van der Boon Mesch, die aanving een hartelijk woord van hulde en dank den talentvollen spreker toetewij ien en op wiens uitnoodiging Prof. Vissering het woord kreeg om te vragen, of de heer A. ook iets bekend was van een concessie aan de Hollandsêhe IJzeren Spoorweg-Maatschappij verleend tot den aanleg van een lijn van Amsterdam door de gemeente Haarlemmermeer, waarop de heer A. antwoordde dat bij den aanleg van den Holl. Spoorweg de ingenieur Conrad plan had de weg te leggen door den Haarlemmermeerpolder naar Leidenmaar

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1