Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Maar, - eischt de Raad meerdere waarborgen, voor de j verwezelijking van het plan- kan het een punt van na- dere overweging uitmakenof het meer met het belang der gemeente zou stroken een subsidie in eens tot het bouwen van een concertzaal te geven waardoor de Stads-Qehoorzaal een andere bestemming kon verkrijgenliever dan een sub sidie van /2500 's jaars voor een onzeker te verkrijgen eigendom- de beraadslagingen van den Raad kunnen be langrijk zijn, en wat ieder zegt valt onder het oordeel van allea, - misschien is zelfs een dadelijke eindbeslissing on raadzaam Het strekt ons tot bijzonder genoegen te kunnen me- dedeelen, dat H. M. de Koningin van Engeland tot erken ning van de diensten door de Nederlandsche zeemagt bij de expeditie in Japan bewezenden kapitein ter zee de Mankoiumandant der Nederlandsche scheepsmagt in de wateren van Japan, benoemd heeft tot ridder van de Mili taire Bath-orde. Een zoodanig buitengewoon en uitstekend blijk van vereering, dat, naar wij tevens vernemen, op de meest vleijende wijze door het Engelsche gouvernement is ken baar gemaaktbewijst dat de krachtige medewerking van de Nederlandsche Marine ten hoogste wordt gewaardeerd. Het voetstuk van wijlen Z. M. Willem II standbeeld prijkte Dingsdag 6 Dec., zijnde zyn geboortedag, met een allerfraaisten laauwerkrans. Blijkens het Weekblad voor het lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs is door den Minister van Binnenland- sche Zaken medegedeelddat de volgende inrigtingen voor onderwijs in Limburg moeten gerekend worden te behooren tot inrigtingen voor middelbaar en hooger onderwijs: het klein seminar te Rolduc, het collegie van den H. Aloysius te Sittard, het bisschoppelijk collegie te Roermondhet ge meen te-collegie te Weerdde hoogere stadsschool te Venlo en het collegie der paters Franciscanen te Venray. De sluikhandel in gedistilleerd neemt door den hoogeü accijns zeer toe. In Groningen werd Donderdag weder een jufvrouw aangehoudendie 9 kan gedistilleerd onder hare crinoline verborgen had. Diergelijke sluikhandel langs de grenzen heeft de Kamer van Koophandel te Winschoten ge noopt zich over de zaak weder tot den Minister te wenden en aantedringen op gestrenge toepassing van het tractaat met Hannover. Tot kenschetsing van den omvang van het bedoelde kwaad, laat de Kamer zich in haar adres aldus uit//Geheele scharen ouders met hunne kinderenwaar onder nog van geen 5 jaar, ieder met een kan voorloop beladen, trekken daarmede van de grenzen binnenwaarts; het aantal kannen, op deze wijze gesloken, onder bescher ming der wet, durven wij dagelijks minstens 80 a 90 stuks bepalen. Om niet van het belang des handels te spreken, waarop deze sluiking een verbazend nadeeligen invloed uit oefent, daar dit meestal bij particulieren wordt verkocht, evenmin als van het belang der schatkist, dat anders niet onbeduidend is, doch uit het oogpunt der zedelijkheid al leen verdienen alle middelen te worden aangewend om dezen invretenden kanker der maatschappij uitteroeijen. Wat wordt er toch van die scharen kinderenwien op jeugdigen leef tijd het sluiken wordt geleerd De Kamer vleit zich dan ookdat de Minister de noodzakelijkheid zal inzien om dit kwaad te keeren en alle middelen zal aanwenden om daar toe te geraken. Door Hendrik Lehman c. s. is cassatie aangeteekend tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof van Gel derland, waarbij zij tot de straf des doods zijn veroordeeld. - De Staats-Courant deelt het volgende mede: //Met de laatste overlandpost heeft de gouv.-gen. van Nederl. Indië den Minister van Kolonie berigt, dat in den vroegen mor gen van Oct. jl. de kazerne der pradjoerits is overvajlen door een zeventigtal kwaadwilligendie een pradjoerit ver moordden en 26 geweren roofden. Zy trachtten, doch te ver geefs, de woning van den waarnemenden regent binnen te dringen, vernielden toen het meubilair en de pendoppoen trokken daarop naar het zuiden terug. De resident vervolgde de onruststokers en stelde pogingen in het werk om hen te omsingelen met behulp der bevol king van KansoenganPangka en Maribaya. Bovendien was een versterking van een 60tal militairen bij den komman- dant der 3de militaire afdeeling aangevraagd. De kwaadwilligen hebben twee Europesche opzigters ver- moord en één verwondwier namen in het berigt niet wor den vermeld. De oorzaak der beweging, die overigens by de bevolking geen ondersteuning vond, was nog onbekend. De maatschappij van den werkenden stand te Amster dam heeft besloten een wedstrijd voor werklieden te houden. Aan dien wedstrijd zullen kunnen deelnemen timmerlieden smeden, beeldhouwers of houtsnijders, draaijers, meubel makers, schilders en stucadoors, mits knechts zijnde. Voor elk dezer vakken zal door de maatschappij een werkstuk van beperkten omvang en grootte worden uitgeschrevendat door de mededingers zal moeten worden vervaardigd. Voor ieder vak zullen vijf commissarissen worden benoemddie o. a. de prijzen en de premiën zullen toekennen. Voor ieder vale worden drie prijzen uitgeloofd. De eerste prijs zal bestaan uit de zilveren medaille der maatschappij en /50, de tweede prijs uit de bronzen medaille en f 25 en de derde prijs uit f 15. De voorwerpen zullen vóór 15 Mei moeten worden ingezonden en blyveu het eigendom der inzenders. Dezer dagen werd in eenige bladen berigtdat er in de fabriek van de heeren L. J. Enthoven en Comp. te 's Hage een ketel zou zyn gesprongen. Wij kunnen ver zekeren dat er niets van dien aard in de fabriek is voor gevallen, en dat alzoo bedoeld berigt ten eeneumale onge grond is. Vrijdag 11. is nabij Helmond een locomotief met 18 zand wagens, waarop ruim 50 arbeiders waren gezeten, ge derailleerd. Vier wagens zijn verbrijzeld. Een persoon is ern stig gewond. Te Makkinga zijn in ondertrouw opgenomen een jong man en een jongedochterte zamen 140 jaren oud, die al 30 jaren met elkander verkeering hielden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 39°, te 10 uur 39°. Woensdag morgen te 5 uur 84°, te 8 uur 86°, 'a middags te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 89°. Het maken van sigarenkisten is sedert 30 jaren in Bre men een belangrijke fabriekszaak geworden. Vroeger werden de kisten met behulp der handzaag van hout van suikerkisten uit Brazilië aangevoerd, vervaardigd. In het jaar 1840 ont stond de eerste kistenfabriekdie met stoommachine en cirkel zagen werkte. Sedert 1848 nam het aantal dier fabrieken toe en thans telt Bremen er acht met ongeveer 300 werklieden. Zij hebben onafgebroken werk en voorzien de sigaren-fabrieken in Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk, Zweden en Rusland met kisten van cederhout. Jaarlijks komen 20 a 30 groote scheepsladingen van dit hout van Cuba naar Bremen. In het jaar 1863 voerden de Bremer kistenfabrieken 11,289 colli's, ter waarde van 177,463 thaler, grootendeels naar het tolver bond uit. In Mecklenburg-Schwerin is in den landdag de stoksla- genwet ter sprake gekomen. Daarbij werd de aandacht der re gering er op gevestigd dat die wet de landverhuizing in die mate aanwakkerde, dat de landbouw in groote ongelegenheid geraakte. Verscheidene leden trokken echter partij voor die wetdie zij zeiden dat niet nieuws wasdat altijd bestaan had en die dan ook niet afgekeurd was door de Mecklenburgers zeivenmaar door die party in het buitenland//die alles om ver wil werpen." Een van de leden ging zelfs zoo ver om te beweren, dat men den spot en den hoon van het buitenland zich tot een eer moest rekenen. Nogtans was de meerderheid der leden van een ander gevoelen en met 40 tegen 6 stemmen werd een voorstel aangenomen om der regering in overweging te geven of het niet doelmatig zou wezen 2 van die wet te doen vervallen. De regering zal waarschijnlijk wel van een an der gevoelen zyn. Zoo de Keurvorst van Hessen de deputatie uit de ka mer die hem het adres van dat staatsligchaam overhandigen

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2