Buitenlandsch Nieuws. hoofdzakelijk in de natuur, veredeld door het fijnste gevoel. Dat zij meevoerde in enthusiasmus de Adalg'me (mevr. Sai- lard), die haar ter zijde stond, en dikwerf zelfs hare hoogte, vooral in het heerlijke vrouwenduet, bereikte, geen wonder, want ook in het gebied der toonen is waarheidwat Bil- derdijk gezegd heeft: Zijt meester van de taal, gij zijt het van 't gemoed." In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond te 8 uur weder worden opgevoerd de de groote Opéra Norma, waarin Mevrouw Rosa de Vries de hoofdrol zal vervullen. Maandag is in een betrekkelijk kort tijdsbestek op nieuw voor het front van het regement gren. en jag., een jager wegens aanhoudend wangedrag vervallen verklaard van den militairen stand en weggezonden. In een ingezonden stuk in de N. R. C. deelt de heer J. v. d. Wijngaarden te Hellevoetsluis mededat de postdi recteur aldaar een brief van hem geopend en verklaard heeft, //dat hij de bevoegdheid had brieven open te brekenwaar van het adres hem eenigzins onleesbaar toeschijnt." Vrijdag morgen heeft men te Nieuwediep met het nieuw gebouwde oorlogsstoomschip de Watergeus, komman- daut Geerlings, een proeftogt gedaan om de atoom-machi nes te onderzoeken. De proeftogt is boven verwachting goed uitgevallen. Het schip liep, alleen door stoom gedreven, ruim 12 mijlen in den wind. De machines zijn in de fa briek van de heeren van Vlissingen en Comp. gemaakt, en strekken die fabriek tot grooten lof. Het schip, naar het nieuwe stelsel van den tegenwoor- digen Minister ingerigtis het eerste der vaartuigen van de Nederl. Marinedat voldoet aan de hoogopgevoerde eischen des tijds, het heeft snelheid en ver dragend geschut, en dat is het wat men voor een Nederl. zeemagt noodig heeft. Zaturdag morgen omstreeks 12 ure is er brand ontstaan in de bierbrouwerij van den heer D. A. Hoogendijk te Bode graven die geheel in den asch is gelegd. De oorzaak was nog niet bekend. In de Arnhemsche Courant lezen wij het volgende: Van een geachte hand worden ons onderstaande telegrammen medegedeeld Pecalongan29/10, 8 uur 's morgens. Gisteren werd de volgende telegram van Tagal ontvan gen Heden morgen hebben eenige kwaadwilligen bij den regent den boel stuk geslagende geweren der pradjoeris medegenomen, één vermoord, toen naar Pangingan (suiker fabriek) opziener Goldman gewond, Koch doodelijk toen dood. Van Dijk en familie (administrateur) naar de hoofd plaats gevlugt. De resident met de pradjoeris de brandeis achterna, als Europeanen gewapend op wacht. Tagal, 29/10. Familie van Dyk gelukkig ontkomen, verscheidene dooden en gekwetsten de muitelingen terug naar het gebergte. De redenen zijn onbekend. Als een opmerkelijke bijzonderheid wordt uit een adres van den notaris v. Heijst te Roden ontleend, dat van daar op Assen, 4 uur afstands, vóór de opening van den cen- traalspoorweg gelegenheid was binnen 21 uren te correspon deren en na de nieuwe postgemeenschapdoor die versnelde communicatie in 't Noorden ingevoerd, niet dan in 45 uren. Ds. Veldman, predikant bij de oud-Gereformeerde ge meente in de Wagenstraat te 's Hageheeft Zondag in de avondgodsdienstoefening in een hartelijke en treffende rede, van zijn gemeente afscheid genomennaar aanleiding van Philipp. I vs. 27 en 28. Bedankt voor de beroeping naar Polsbroek door Ds. H. Bax, pred. aan de Vuursche. Heden Maandag heeft op het Raadhuis de openbare verpachting plaats gehad van de invordering der tolgelden aan de Rijnsburgervliet voor het gebruik van de Haarlem- mertrekvaart en weg, tusschen Leiden en de Postbrug. De hoogste inschrijver was J. van Slingerland te Warmond voor 1470 'sjaars. Bij de aanbesteding van de levering der voor de ge meente Leiden gedurende het jaar 1865 benoodigde licht en brandstoffenMaandag 11. op het Raadhuis gehouden zijn als minste inschrijvers aannemers geworden J. A. Zuur van de olie vopr 45,15 cent de kan en van de kaarsen Toor 61,27 cent het Nederl. pond; G. Blommesteyn van de korte turf voor 54s cent de ton; de wed. J. Molet vaa de lange turf voor 50 cents de 100 stuks en van het steen- kolengruis voor 34 cents het half mud; de wed. van Haans- bergen en Dutilh van de grove steenkolen voor 1,395 de 100 ponden, en A. J. Wijtenburg van de houtskolen voor 60 cents het half mud, van de beukenblokken voor ƒ7,50 en vaa het keukenhout voor f 9,30 de wisse. Met groote ingenomenheid wijzen wij op de tegen aanstaanden Zaturdag aangekondigde openbare vergadering van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Nu vroeger de Leidsche afdeeling van de 's Gravenhaagsche Vereeniging ter bevor- dering van fabrijk- en handwerknijverheid en onlangs ook de daarvoor in de plaats gekomen Leidsche Nijverheids- Vereeniging is opgeheven krijgt de eenig overgebleven in stelling, waar mannen die de nijverheid liefhebben elkander kunnen ontmoetente meerder waarde. En als zij nu het vereenigingspunt kan worden waar men elkander de hand reikt, van welke rigting ook of aanleg die de. Leidsche handel en industrie willen bespreken en bevorderendan is er op dat gebied weer veel gewonnen en zal het aantal leden klimmen. En dat vooral nu het bestuur een bij uitnemendheid Leidsch belang aan de orde van openbare behandeling stelt, en onder de leiding van den talentvollen burgemeester van Haarlemmermeer eeu plan zal worden besprokenom Leiden aan het Europesche spoorwegnet te verbinden in plaats van aftenijden. Zulk een openbare vergadering is een meeting, waarin niet dan belangrijke gedachtenwisselingen kunnen plaatsheb ben wanneer slechts de belangstelling van zaakkundigen door hunne tegenwoordigheid blijkt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 35°. Dingsdag morgen te 5 uur 33°, te 8 uur 35°, 's middags te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 40°, Donderdag voormiddag te half elf ure barstte te Aequoy een brand uit, die zoo 9nel in hevigheid toenam, dat spoedig 5 gebouwen door de vlammen vernield en 7 huisgezinnen in ellende gedompeld werden. De oorzaak i» onbekend. Berigten nit Rome maken melding van de plegtige zaligspreking van Peter Canisius op den 2 0sten November, Een groot aantal geestelijken en leeken uit alle oorden vaa Europa, ook uit Holland, waren opzettelijk te Rome geko men om van de kerkelijke feesten bij die gelegenheid ge tuige te zijn. Onder de feestelingen uit Holland waren ook volgens die correspondentie, een paar inwoners van Nijme gen, die tot de familie van den nieuwen heilige behooren, en uit het geslacht der de Hondts afkomstig zijn. Een aan tal kinderendie in die week geboren zijnhebben de namen van Peter Canisius ontvangen. De ex-Koning Frans II van Napels heeft de bezit ting Odrau in Moravië, niet ver van Tropau, voor onge veer een half millioen gulden gekocht. Men brengt dit met de mogelijkheid eener ontruiming van Rome door de Fran schen en het vertrek des ex-Konings uit die stad in verband, Volgens de Edinburgh Courant is men voornemen» om den zeearm het Frith of Forth te overbruggen ten ge volge waarvan het veer met de stoomboot zal vervallende afstand van Leith naar de overzijde bedraagt 388 7 yards; het zal een ijzeren brug worden voor spoortreinengewone rijtuigen en voetgangers. Deze onderneming zal een reus achtig werk zijnwaarvan nog geen voorbeeld bestaat. De Frith of Forth is de breede zeearmdie de monding van de Forth vormt en Leith en Edimburg van Noord Schot land scheidt. Zaturdag namiddag heeft te Parijs een stoute poging tot diefstal plaats gehad in de Rue-Rivoli. Twee jonge lie den plaatsten zich op het trottoir voor de winkelkast der geldwisselaars A. en Comp. aldaar, en schenen een oogenblik verzonken in de beschouwing van de belangrijke geldswaarde die in de vitrine uitgestald lag. Plotseling bragt een ban ner een zwaren hamer te voorschijn en verbrijzelde de «pie

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2