Buitenlandsch Nieuws. melden, dat in de vorige week, op het zoogenaamde Zand den eigendom van de heeren van der Heiden van Baakop een enkelen dag 33 hazen zijn geschoten. Zaturdag avond 11. ontlastte zich een onweersbui bo- ven de stad Breda. Zij was vooral hevig onder Hoogstraten en Strijbeek. Bij den landman de Kruijver in laatstgenoemde plaats zijn twee runderen door den bliksem gedood. Op en kele plaatsen vielen zeer groote hagelsteenen. Maandag is door den algemeenen kerkeraad der Ne- derduitsch Hervormde gemeente te Amsterdamter vervul ling der vacature van een predikantsplaats, veroorzaakt door het overlijden van den WelEerw. heer J. Stroeveberoepen Ds. J. Romenypred. te Leeuwardennevens wien op het drietal stonden Ds. B. ter Haar Bz., pred. te Nijmegen en Ds. P. H. Hugenholtz Jr., pred. te Leeuwarden. - Beroepen bij de Nederd. Herv, gemeente te Zwolle Ds. H. C. Bervoets te Hattem. Beroepen tot pred. bij de Chr. Afgesch. gemeente te Deventer Ds. L. Neijens, thans te Apeldoorn en het Loo. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad is gebleken, dat van de 834 ingekomen stembilletten7 in blanco en 2 door de kiezers onderteekend waren, zoodat er 825 geldige stemmen zijn uitgebragt, waarvan verkreeg de heer J. Holtz 377 de' heer J. J. van Wensen 335 en Mr. S. C. Snellen van Vol lenhoven 88 stemmen, Niemand de volstrekte meerderheid van etemmen verkregen hebbende, zal er tusschen de heeren J. Holtz en J. J. van Wensen een herstemming plaats vin- j den op Dingsdag den l3den December a. s. Men verzoekt ons medetedeelen dat in de Zondag voormiddaggodsdienstoefening de collecte in de Hoogeland- sche kerk heeft opgebragt een som van ƒ40, bij gelegenheid dat Ds. O. G. Heldring van Hemmen aldaar optrad, Dat bedrag zou verre overtreffen, wat ingezameld wordt in al de kerken bij al de godsdienstoefeningen des Zondags en in de week. Op den 26sten September was, volgens te Bandjer- xnasin ontvangen berigt, de stand van de onderhandelingen aan de Boven-Desson nog gunstig. Den 27sten ontving even wel de ambtenaar Tiedtke het berigt, dat Soerapatti met een aantal Dajaks aan de Tewé was, waar de zonen van Antassari zich reeds bevonden om in onderwerping te ko men. Soerapatti had de inlandsche hulpbenting, waariu zich toen slechts 23 man bevonden, overvallen en uitgeplunderd, waarop hij onmiddelijk weder de wijk naar boven had ge nomen. Door schrik bevangen waren ook de overige hoof den gevlugt, zoodat de onderhandelingen voorloopig zijn moeten uitgesteld geworden. Het stoomschip de Linge zou naar de Doesson worden gezonden. In alle onder-afdeelingen was de ru3t ongestoord gebleven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 3 6°, te lü uur 34°. -—Woensdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 33°, 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 39°. Uit Bern wordt gemeld, dat, naar men verzekert, de heer Demme met zijn verloofde den Simplon is gepasseerd en verder naar Triest is gereisdalwaar hij zich heeft in gescheept naar Mexico, na alvorens dienst te hebben geno men bij het Mexicaansche corps, dat in Oostenrijk wordt aangeworven. Reeds vroeger had hij een uitnoodiging ont vangen om daarbij als officier van gezondheid optetredeD. De Presse zegt, dat volgens een te Parijs in omloop zijnd gerucht, Herman Demme en Flora Trümpy te Havre zijn herkend, op het oogenblik dat zij naar Amerika scheep wilden gaan. Men verzekerde, dat hunne uitlevering door den Zwitserschen consul geëischt, doch niet toegestaan is.ï De Pruissische Minister van landbouw heeft bij cir culaire alle plaatselijke autoriteiten dringend uitgenoodigd om de vereenigingen tot bevordering van den tuinbouw zoo veel doenlijk te ondersteunen. Daarin wordt o. a. gezegd, dat de uitbreiding en ontwikkeling van dezen tak van nij verheid moet beschouwd worden als een zaak van eer opdat eerlang op de internationale tentoonstelling te Amsterdam in April eerstk. te houdenPruissen op waardige wijze worde Vertegenwoordigd. De regering heeft het voornemen opgevat om aanmerkelijke sommen ter beschikking der bedoelde ver- eenigiugen te stellen en die ook langs andere wegen kracht- dadiglijk te ondersteunen. De beroemde Evangelische bisschop Dr. Neander, te Berlijn, die zijn 90ste levensjaar is ingetreden en zijn ambt sedert 59 jaren bekleedt, heeft tegen 1 Januarij zijn eme ritaat aangevraagd. De vacante plaats moet door de magis- traat van Berlijn, als patroon der St. Petri-kerk, vervuld worden, Het Schlesische Kirchenblatt deelt het volgende in het jongst verschenen nommer mede als een staaltje van de ver draagzaamheid welke iu de gevangenis te Neustettin heerscht, Dezer dagen werd een vrouw ontslagen uit het huis van cor rectie aldaardie verklaarde dat zij door den directeur was gedwongen geworden het avondmaal op de wijze als bij de Protestanten gebruikelijk is te houden en dat zij op hare aan- vankelijke weigering met een zeer ernstige ligchamelijke straf was bedreigduit vrees waarvoor zij eindelijk aan den zonder- lingen eisch had gehoorzaamd. Zij voegde er bijdat zelfs de Jodinnen gedurende haren straftijd in die inrigting gedwon gen worden aan bedoelde plegtigheid deel te nemen. Niet ten onregte is er sprake van de geneesheeren van den keurvorst van Hesseu een rapport te verlangen omtrent zijn gezondheidstoestand, met name wat betreft zijn hersenen, Nadat hij onlangs een hemzelven betreffende ordonnantie had uitgevaardigd, houdende dat de opperbevelhebber van het leger het recht heeft de revue naar goedvinden te voet of te paard te passeren, heeft hij er nu een uitgevaardigd houdende dat alle vroedvrouwen steeds een klisteerspuit bij zich moeten hebben. En nu durven de Plessen nog zeggen, dat hun Vorst niet genoeg voor hen zorgt! Dezer dagen kwam uit Engeland te Brussel terug de heer F., zoon van een fabrikant aldaar. De jongeling was op 16jarigen leeftijd met twee Antwerpenaars naar Amerika ver trokken. Geene middelen van bestaan meer bezittende hadden zij bij het leger der Zuidelijken dienst genomen. Na verschei dene veldslagen te hebben bijgewoond, werden zij van de dienst afkeerig en besloten wegteloopen. Aangehouden en ver oordeeld om des anderen daags doodgeschoten te worden, wer den zij op een hoeve in bewaring gesteld. Zij poogden te ont- vlugtendoch de twee Antwerpenaars werden door de kogels der schildwachten doodelijk getroffen. Alleen F. had het geluk te ontkomen; drie dagen en nachten op een houtvlot doorge- bragt hebbende, hetwelk hij zoo goed mogelijk had zamenge- steldwerd hij in een vaartuig opgenomen, dat hem naar Li verpool overbragt. De Prins van Oranje is uit Compiègne te Parys aan gekomen en aan het Grand Hotel afgestapt. Nabij het landgoed Meudon van Prins Napoleon is een fabriek van perkussiedopjes in de lucht gesprongen. Zes per sonen hebben daarbij het leven verloren. Een leerling van 12 jaren op een school te Parijs leed veel aan vallende ziekte. Het bleek bij toeval, dat hy reeds twee jaar in het geheim rookte, en toen hij het na liet herstelde hy, Er is te Londen sprake om den Prins van Wallis die wel eenigermate schijnt te gelooven dat het pond at, 40 8hillingen telt, een verhoogiog van inkomsten te geven. In een der eerste zittingen van het Parlement zal het Gou- vernement de goedkeuring der leden vragen, om hem jaar lijks 50,000 meer te geven. Men wil, dat die vermeer dering noodzakelijk geworden is, omdat de Prins de hon neurs voor zijn moeder moet ophouden; het lijdt geen twijfel, dat dit Regeringsvoorstel zal worden aangenomenaangezien zoowel de Natie als de leden van het Parlement wenschen dat de Erfprins geheel onafhankelijk zij. Zaturdag nacht is in DockheadZuidzijde van Londen, een brand uitgebarsten in de fabriek en op de werf van de hee ren Barry Brothers, die weldra een reusachtige uitbreiding verkreeg en volgens een voorloopige berekening een schade van drie millioen gulden heeft aangericht. Bijna alle Londen- sche assurantie-maatschappijen zullen door dit ongeluk in meerdere of mindere mate getroffen zijn, Hull is het middelpunt van den Noord-Engelscben handel, en een dier plaatsen, waar de beschaving naïve contrasten schept. Een zoodanige merkwaardigheid is de tweede mayor van Hull, of zoo als wij zouden zeggen: de vrouwen- burgemeester. Te Huil vindt men een voor het grootste ge deelte door arbeiders bewoonde straat, Gibson Street genaamd.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2