Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. belangen van de gemeenten daarbij betrokken zijn;-deze en 1 veel meer gewigtige punten blijven onbesproken omdat er heerscht een thorbeckianismedat onvoorwaardelijk prijst wat van de hand des meesters komt of van bekende vrien den, hem wordt aangeraden. De wet op het middelbaar on derwijs was, zoomin als de wetsontwerpen op de schutte rijen, op de inkwartieringen en op de uitoefening der ge neeskunde een werk van eigen scheppingmaar de heer Thorbecke kan met heldere en diepe blikken een zaak die hem wordt voorgelegddoor zien en met uitstekende trek ken zijn indruk schetsen en regels aanwijzen. Kennis van den waren toestand der maatschappij en van hare innerlijke behoeften en kwalen is een onmisbaar vereischte voor den wetgever. Eenzijdigheid is zijn grootste gebrek. Wij zullen eens afwachten, of de beraadslagingen over de begrootingin verband met de middelen tot dekking der uitgaveneenig meerder licht zullen geven over de mate van thorbeckiasmedie er heerscht. .Maandag heeft de Tweede Kamer hoofdstuk II met algemeene stemmen aangenomen, nadat de HH. Bochussen en W. Van Golstein de benoeming van gewone en buiten gewone leden van den Raad van State ter sprake hadden gebragt, maar door den heer Minister van Financiën flaau- welijk werden ingelicht. - De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft aan den heer Bochussen verlof verleend om op eeu nader te bepa len dag, den Minister van Koloniën te interpelleren over een vonnis voorkomende in het Indisch Weekblad van het Becht, waaruit blijkt dat een Javaan, die een groot aan tal koffijboomen had doen omhakken, door het Hof is vrij gesproken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Gene raal gewendten einde hare bezwaren tegen het ontwerp tot regeling van de inkomende en uitgaande rechten in Ned. Oost-Indië kenbaar te maken. Zij verzocht daarbij, dat de invoer van zijden stoffen uit het moederland belast en dat aan de katoendrukkerijenbleekerijen en verwerijen toegelaten worde om hare grondstof (katoenweefsel) uit den vreemde te trekkenom in Indië tegen het differentiëele recht ingevoerd te worden. Naar wij vernemenheeft het Z. K. H. Prins Fre- derik der Nederlanden, voorzitter der hoofd-commissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., behaagd, zich te vereenigen met de voordragt der Algemeene Vergadering van 27 October 11., en alzoo, behoudens wijzigingenreeds nu of nog nader noodig ge acht, het model Ebenhaëzer, voor het in het Willemspark te 's Hage opterigten monument, de eer der uitvoering waardig te keuren. Aanstaanden Woensdag avond zal in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage optreden mevr. Rosa de Vries, 1ste zangeres der theaters van San Carlo (te Napels), van La Scala (te Milaan), enz.; de hoogbegaafde zangeres zal de titelrol van Norma vervullenen deze in het oor spronkelijk Italiaansch zingen. Door wijlen Jhr. Mr. C. C. A. J. van der Straten is aan de diaconie der Hervormde gemeente te Oostkapelle vermaakt een legaat van f 2000, vrij van successierechten. De Leidsche Hoogeschool heeft de eer in dit jaar drie van hare voormalige kweekelingenna eerst korten tijd de academie te hebben verlaten tot hoogleeraar te zien benoe men Dr. H. van Herwerden, als hoogleeraar in de letteren aan de Utrechtsche Hoogeschool; Mr. A. E. J. Modderman, als hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het Amsterdamsche Athenaeum, en Mr. H. E. Moltzer, als hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de Groningsche Hoogeschool. Voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad zijn op heden Dingsdag ingekomen 3 80 stembriefjes, van de 648 kiesgerechtigden, uit de 4 eerste wijken, en 454 stem briefjes, van de 755 kiesgerechtigden, uit de overige wyken. De heer J. Scheltema, lid en secretaris der Gemeente- Commissie van het Nederd. Herv. kerkgenootschap heeft zich waarlijk verdienstelijk gemaakt met het veelomvattendgewig. tig en moeijelijk werk der Toelichting van het beheer der ker kelijke goederen waartoe hij zich aangordde op de aanmerkin gen van den heer H. Zaalberg op dat beheer. Het nu aan de leden der gemeente bezorgde lilde stuk getuigt van zijn on verdroten ijver, om de eer zijner voorgangers, die reeds in het graf rustente handhaven tegen de aantijgingen van een slordig en ontrouw beheer. De indruk die wij na de gezette lezing ontvangen hebben is zeer gunstigwant de zaken worden rondduidelijk en geregeerd voorgesteld en met cijfers gestaafd. Zij spreken tot de consciëntiemaar dat is toch geen bedriegelijke maatstaf. De heer Zaalberg heeft tegenspraak beloofd, en de eer van menigeen is er bij by betrokkendat hij bloot op gezag van den heer Z., in zaken waarin hij tot eigen onderzoek en waarneming ver- pligt was, zich heeft schuldig gemaakt aan hetzelfde kwaad waarvan thans de heer Z. wordt beticht. Wij zullen nog ons oordeel terughouden, omdat de onpartijdigheid zulks vordert. Evenwel worden we zeer verrast door de als ad vertentie geplaatste verklaring van zes leden der Nederd. Herv. gemeente, die zich wel de moeite hebben getroost om met de originele stukken te vergelijken wat de heer Scheltema heeft verklaard, en de juistheid volmondig erkennen. Aan het overzigt van de Java-Bode van 15 October ontleent men het volgende Tot geruststelling van velen kunnen wij mededeelendat de suikeroogstdie zich zoo slecht liet aanzien in den be ginne, de slechte verwachtingen die men er van koesterde, eenigzins heeft gewijzigd. - De droogte van de laatste tij- den heeft gunstig gewerkten wat den oogst voor het vol gende jaar aangaat, belooft hij beter te zullen zijn dan de laatste. Ook de tabak is medegevallenhoewel minder goed van kleur dan wel gewenscht wasschijnt er alle reden om te vreden te zijn. Aan boord van het oorlogschip Vice-admiraal Koop man, liggende ter reede van Padang, is gesprongen een 30ponder, afkomstig uit Luik. Daar dit het vierde stuk is dat uit diezelfde fabriek aan boord onzer marine springt, meenen wij op deze anders onbelangrijke omstandigheid de aandacht te moeten vestigen. De president van het hoog-gerechtshof van Nederl.- Indië heeft, naar wij vernemen, aan de Regering een me morie ingediend, waarin wordt aangetoondhet onhoudbare van het thans bestaande rechtswezen en ingrijpende verbe teringen worden aanbevolen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 46°, te lü uur 46°. Dingsdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 45°, 's middags te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 40°. - Het proces Demme-Trümpyte Bern, heeft een tra gisch einde genomen. Het gerecht had de verklaring van mevrouw Trümpy, dat zij met den jeugdigen doctor ver boden omgang had, als onwaar beschouwd, en de gezwo renen spraken laatstgenoemden vrij van de aanklagt van den heer Trümpy vergiftigd te hebben, doch veroordeelden hem tot de helft der kosten. Tegen deze uitspraak kwam Dr. Demme in hooger beroep, en maakte middelerwijl toebe reidselen om met de dochter van Trümpy, Flora, in het huwelijk te treden. Daarentegen verzetten zich echter de Catholieke geestelijke te Bern en de voogden te Clarus. Ook kwam de redacteur van een aan de genees- en heelkunde gewijd tijdschrift, die Dr. Demme's artikelen goed plagt te honoreren, van Berlijn naar Bern, en gaf hem tot zijn leed wezen te kennen, dat de overige leden zich jiiet langer met het blad wilden bemoeijen wanneer de naam van Demme nog langer daarop voorkwam. Weinige dagen later had Demme, die vooraf nog zijn moeder had bezocht, een za- menkomst met zijn bruid op het eerste station van den Oron- spoorweg. Bijna zonder geld reden zij naar Freiburg en verlangden den volgenden morgen een rijtuig naar Bulle. Van Freiburg ontving de vader van Demme een telegram, inhoudende; //Uw patient is nog niet gestorven." Hij zond

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2