S°. 1468. Woensdag 30 November. A". 1864; Algemeene beraadslagingen van de Tweede Hamer der Staten-Generaal over de Staatsbegrooting voor 1865. Vijf achtereenvolgende dagen van de vorige week zyn besteed om wat men bij het reglement van orde noemt, van algemeene beschouwingen te wisselen over de aan de orde van behandeling zijnde wetsontwerpendat geschiedt over eik wetsontwerp en derhalve over al de ontwerpendie de Staatsbegrooting uitmaken. Misschien zijn er slechts weinigen die geregeld hebben gevolgd wat gesproken iswelligt meer die zich bepaalden tot het overzigt, dat dagbladen van ver schillende rigtingen daarvan geven en pryzen of lakenwat de aan de zijde der oppositie of aan de ministerieele zyde werd aangevoerd. - Wij zijn ODpartydig genoeg om te ver klaren dat die vijf dagen niet zeer dienstig zyn geweest san 's Lands belang. Wy hebben niet anders ontdekt, dan een persoonlyke strijd tusscben oud-Ministers en die thans aan het bewind zijn; maar waaraan toch de oud-Ministers Simons, Mijer en van Bosse geen deel namen. Welk belang heeft de Natie hij persoonlijke veten tusschen de heeren Rochussen en van Zuylen van Nyevelt, die jaren lang zich op het staatkundig tooneel hebben bewogen, en den Minister Thorbecke 't Was jammer, dat de heer Groen van Prmstererdoor ongesteld heid afwezigin dien stryd niet kon tusechenbeiden komen om toch eens duidelijk te doen wordendat het volstrekt geen regeringsbegiuselennationale belangen, morele even min als financieele en staatsrechterlijke geschillen betrof, maar bloot personaliteiten. Wij durven de vraag doenof de anti revolutionaire partij er veel eer mee inlegtliever of haar of 's Lands belang er wel zeer mee werd gebaat, door tot de verkiezing van de heeren Rochussen en van Zuylen van Nyevelt de hand te reiken. Zooveel toch is weer zonneklaar geblekendat tegenover de anti-revolutionaire partij geen andere staat dan de liberaledewyl de strijd liep niet over beginselenmaar over thorbeckianisme. Zulk een strijd heeft misschien met het einde der vorige week een eind gekregende aanvallers hebben zich dood- gestredenwant de matheid en het onbestemde liepen in het oog. De redevoering van den heer van Nierop zorgde voor een eerlijke begrafenis der slagtoffere van den str^d, zoo er gevallen waren. Hoogst merkwaardig daarom en geheel onze meening uit drukkende was de wendingdie deze onpartijdigen Volks vertegenwoordiger aan zijn rede gaf, toen hij zeide: *en nu iets over de begrooting, want wij zijn immers aan de behandeling der begrooting terwijl hy kortelijk 5 a 6 be langrijke punten omtrent even zoo veel departementen van algemeen bestuur vlugtig aanstipte tot een gewigtige wenk, dat de hoofdzaak op den achtergrond was geschoven. Daar aan heeft de oppositie de meeste schuldomdat zij geen so liditeit bezit; geen bezwaren dan kleingeestige en onbe duidende, soms z8er onpractische aanvoert, maar gretig zich aansluit aan elk bezwaar, dat van de ministerieele zydo wordt geopperd. En wat is daarvan meestal het gevolg? De algemeene beraadslagingen hebben het geleerddat er van de zyde der ministerieele party volstrekt niets tegen de be grooting intebrengen valt. Dat de eerlyke en onvoorwaar delijke scheiding van Kerk en Staat op het gebied van la ger onderwys, armenzorg, hooger onderwijs eu zelfstandige huishoudelijke regeling komt tot haar recht; dat de betrek king van den Slaat zy waakzaamheid en toezigt, rechtvaar dige ondersteuning van alle en niet van enkele kerkgenoot schappen dat de gebreken van al die wetten, die van 1863 tot 1862 zijn vastgesteld, voor zoover zij beginselen en be palingen betreffendie de Minister Thorbecke niet kan goed keuren worden onderzocht en herstelddat by de uitvoering der kies-, der provinciale en gemeentewetten, van 1863 tot 1862 geene besluiten tot beschikkingen zyn genomen, in stryd met de oorspronkelijke meening van den wetgever; dat de Minister van Binnenlandsche Zaken niet met een laisser faire belastingplannen van zijn ambtgenoot blyft beje genen die plannen of verwerpt of verdedigt, voor zooveel d# LEID8CH Deie Courant verschijnt eikei dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor leiden ƒ1.96, en franco per post/2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. V i - 'v Prijs der Advertentie!1-6 regelt 0.71. Tedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regelt 0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 61 m.; 8 u. 40 m.; 6 u. 0 os., 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgeaonderd des Zondage, 6 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; '«namiddags te 8 u. 46 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 -n. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 eu li over Lriëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. VFest-Indisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand.] Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Talograaf dagelijks van 7 u. 30 m. 'a ra. tot 10 u. 30 ra. If. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetter en Wethouder*, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commune van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeetter, dagelijks te 10 uur.- Preudent der Commissie van Fabricage des Zaturdage van U—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente'Architect is te •preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reehten en Aceijnsea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'aRijk* Directe Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag vil 9—1 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1