den Heer J. Holtz. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. maakt, dat hij hunne oogmerken dient, immers niet hin derlijk en dan werd ook vroeger een man van minder aanzienlijke afkomst, doch die zich fatsoenlijk gedroeg, wel eens waardig gekeurd nu zelf onder het coteriestelselplaats te nemen op het gestoelte der eernevens de aanzienlijken der gemeente. Zoodanige uitverkorene was daarmede door gaans zeer gevleid en dankbaar jegens de beschermende co terie." Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeenten Bokhoven en Engelen de heer A. K. E. de Bekker. De audientiën van den Minister van Justitie, op Woensdag en Donderdag 30 dezer en 1 December; die van den Minister van Finantiëuop Donderdag 1 December en die van den Miuister van Marine, op Vrijdag 2 Decem ber zullen niet plaats hebben. Dr. G. A. Schneither vierde Vrijdag jl. zijn 25jarige ambtsbediening als rector aan het Erasmiaansch gymnasium te Botterdam. Naar men zegt, heeft de heer A. van der Steur.Jr., gemeente-architect te Zalt-Bommel, het plan zijn ontslag uit die betrekking te vragen en zich te Haarlem als bijzon der architect neder te zetten. In weerwil der ijverige nasporingen van de justitie is men den dader van den verleden week te Dinteloord gepleegden gruwelijken moord nog niet op het spoor. Het knipbeursje, waaruit vier rijksdaalders zijn ontvreemd, ismet het binnenste naar buiten gekeerdin het kabinet tusschen eenig linnengoed terug gevonden. Het berigt uit Bredavoorkomende in verschillende courantenals zoude te Dinteloord een jongeling uit den gegoeden boerenstand zich dezer dagen door middel van een geweerschot van het leven hebben beroofd is slechts een verzinsel. Men verneemt dat een ledige beestenwagen van den ijzeren spoorwegWoensdag nacht jl. door den wind is voortgestuwd tot aan de ijzerenbrug aan het Bolwerkzoo dat dezelve in het Spaarne geraakte. Met veel inspanning moet het den volgenden morgen gelukt zyn dien daaruit optehalen. Uit Amsterdam wordt berigt, dat de kanaalleening is voigeteekend. De verzakking der Waalkade te Nijmegen blijft aan houden j sedert de laatste opgave is zij voet gezakt. Het water is wassende. Beroepen bij de Herv. gemeente te Ellecom Ds. F. W. Merens te Vlissingente Ommeren Ds. C. H. ten Harm- een van der Beek te Hamtum en Hamtumhuizente Nij- kerk op de Veluwe Ds. G. J. Gobius du Sart te Arnemui- den; te Hoogeveen Ds. M. N. Ringnalda te Gorredijk. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Broek op Langendijk Ds. J. Juch, te Landsmeer. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 3 8°, des avonds te 8 uur 39°, te 10 uur 39°. Zaturdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 41°, 's middags te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 41°, Men deelt een niet onaardige bijzonderheid mede, om trent het jongste verblijf van den Koning van België te Compiègne. Door een toeval logeerde hij namelijk in dezelfde kamer, waar hij den nacht na zijn huwelijk met Marie Louise, de dochter van Louis Philippe, doorbragt. De schouw burgzaal van Compiègne werd bij die gelegenheid opzettelijk gebouwd om voor de groote receptie van het jonge echtpaar te dienen. -Uit Madrid wordt berigt: De aanleiding tot de ver banning van Enrique de Bourbon is als volgt: De Prins bezocht onlangs de Koningin en verlangde dat zij hem tot kapitein-generaal bij de marine, d. i. tot admiraal zou be noemen hij hecht aan dien rang, die het recht geeft zit ting in den senaat te hebben. De Koningin meende aan dit verzoek geen gevolg te moeten geven. Daarop keerde de Prins huiswaarts en schreef haar een alleronbeschoftsten brief, waarin hij ook het privaatleven der Koningin op hoogst kren kende wijze aanviel. De Koningin las den brief rustig door liet toen haar gemaal roepen, tot wien zij bedaard zeide //Neem dezen brief en lees wat uw broeder mij schrijft." De Koning werd woedend toen hij het las en wilde dat men dadelijk Narvaez zou laten roepen. Narvaez kwam, las en antwoordde op de hem gestelde vraag wat er gedaan moest worden, dat HH. MM. zeiven een besluit moesten nemen. Een paar uren later had de infant bevel ontvangen binnen 24 uren Madrid te verlaten en zich naar Alicante te begeven om daar de bevelen der Koningin aftcwachten, De Prins trachtte zijn ouvoorzigtigheid goed te makeu eo stelde een schrijven op, waarin hij vergiffenis vroeg en de krenkende uitdrukkingen in zijn vorigen brief terugnam. Hij zond dit door zijn dochter aan den Minister-president, ter mededeeling aan de Koningin. Het was te laat. Hij moest vertrekken en te Alicante ontving hij de kennisgeving, dat hij tot nader orde op de Kanarische eilanden moest verblijf houdenonder toezigt van de militaire overheid. Men schrijft uit Londen, dat de directeur van het thea ter van Covent-Garden den danser op één been Donato heeft geëngageerd op een appointement van 30,000 frs. per maand. Een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk heeft den 3 lsten October op den Lafayette and Indiana-polis-spoorwegom streeks zeven mijlen van de stad Lafayette, in Indiana, plaats gehad. Een trein waarin zich 56 8 passagiers bevonden kwam namelijk in botsing met een trein, geladen met vee. Eerstge noemde trein was een twintigtal minuten achter en wachtte toen den noodigen tijd aan het station te Stockwei. Toen die tijd verstreken was, had men het recht om den togt voortte- zetten. De machinist gaf mitsdien aan den trein de gewone vaart, doch zag, bij het draaijen van den weg den trein ge- -ladeo met vee, aansnellen. De machinist van den laatsten trein stelde wel het zijne in het werk om de vaart te verminderen, maar hel was te laat om den schok te voorkomen. Het onheil voorziende, bleef hij doodsbleek op zyn post staan tot dat de beide treinen nog slechts eenige seconden van elkander verwij derd waren. Toen sprong hij en de stoker van de locomotief af, ten gevolge waarvan beide niet alleen hun leven redden, maar ook ongedeerd bleven. Oogenblikkelijk daarna had de schok plaats, waarvan het verschrikkelijke niet te beschrijven is. Een aantal passagiers werden letterlijk verbrijzeld alsmede een aantal rijtuigen. Hoeveel menschen hierbij omgekomen of deerlijk gekwetst zijuweet men nog niet, maar hun aantal ii ongetwijfeld zeer groot. De kaper Tallahassee der Zuidelijken is uabij Port Boyal in Zuid-Carolina door drie kanonneerbooten van het Noorden genomen. Uit de Kaapstad wordt van 21 October jl. berigt: De dood van den heer John Fairbairnde man, wiens naam steeds in onuitwischbaar schrift in de geschiedrollen van Zuid-Afrika zal gegrift blijven, is een der voornaamste ge beurtenissen dezer maand. Uit Schotland geboortig, heeft hij zich 40 jaren lang gewijd aan de zedelijke en maat- schappelyke ontwikkeling zyns vaderlands. Aan hem heeft de kolonie onder meer, de vryheid der drukpers en van ha ren tegenwoordigen regeringsvorm te danken. Hij gaf het denkbeeld aan van het invoeren van wolgevende schapen thans alhier de grootste bron van rijkdom. Vele nuttige in- rigtingen danken aan hem hun bestaan. Zijn afsterven heeft dan ook een diepen indruk gemaakt. Eene gelukkige keuze is het te noemen door den heer J. HOLTZ als Candidaat te stellen voor het Lidmaatschap van den Gemeenteraad. De Candidaat is een strikt regtvaardig manrijk in er varing op het gebied der Bouwkunst; geheel onafhankelijk; man van het volk en daardoor te meer met hunne behoeften bekend, bedeeld met eene groote mate van gezond verstand, wars van alle partijdigheid; in één woord: een man die aan eene lang erkende behoefte als Lid van den Baad zal voldoen; daarom bevelen wij bij de stemming op aanstaanden Dingsdag met alle vrijmoedigheid en vertrouwen aan Eenige Kiezers,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2