S". 1465. Zaturdag 26 November. Verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, au. m LE1DSCII DAGBLA V Dc«o Courant vewch\jnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en koet voor Leiden ƒ1.96, «u franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prjjs der Advertentiën i 1-6 regels 0.76, iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu- walyks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 ra., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 in.; 4 u. 49 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) uaar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, fvatoeufabriek en op de Nieu.vstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 50 ra.; 'snatniddugs te 8 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 45 ra. 's naraiddag9. Oost-Iudisobe Laadpost. Over Southampton, 1 en 11; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke raaaud. West-Iodische den 14 en voorlaatsten van elke maand.) Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 'a ra. tot 9uur'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 in. 's iu. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en üouderdag ta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van L0—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur, Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 8 2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. III. Een vijftal kandidaten zijn reed9 voor de aanstaande ver kiezing aanbevolen en ieder hunner kon op een aantal stem men rekenen, omdat zij onder de 1400 kiesgerechtigden wel sympathie zullen viuden. Van staatkundige beginselen i9 er geen sprake, want al meer en meer schijnen de sporen van verschillende richtingen bij het verkiezen van leden van den Gemeenteraad te worden uitgewischt. Maar de een is meer dan den ander bekend, terwijl ook de mate van bekwaam heid, ervaring, zelfstandigheid van oordeel en wil zeer ver schilt. Vroeger werden op den heer Wolfson vele stem men uitgebragt en kwam ook de heer Snellen van Vollen hoven in aanmerking. Die hun aanbevelen bij de aanstaande verkiezing zijn twee kiesvereenigingendie nog nimmer el kander de hand reikten tot één en hetzelfde doel. De leden i dier kiesvereenigingen hebben zich verbondenom hun stem briefje inlevullen met den naam van den kandidaat, die by de gehouden bijeenkomst is gekozen. De heer Wolfson schijnt niet vooraf geraadpleegd, daar hij verzoekt niet in aanmer king te komen. Een ander deel der kiezers, groot of klein is onverschilligbeveelt Mr. L. D. Suringar aandie als procureur en armverzorger met Leidsche toestanden bekend is. Een niet onbeduidend aantal kiezers, die tot geen kies- vereeniging behoorenrekenen op de sympathie voor den heer J. J. van Wensendie ook vroeger werd genoemd maar steeds den uitslag der stemming scheen te willen af wachten alvorens te beslissen of hij een deel van zijn kost baren en gewigtigen tijd als Iudustriëel zou opofferen voor een ijverige en trouwe waarneming der betrekking als lid van den Raad. De Kiesvereeniging Grondwet en Koning ondersteunt door het bedanken van den heer Wolfson, ook de kandidatuur van den heer van Wensen. Eindelijk werd menigeen verrast door de aanbeveling van den heer J. Holtz, van wege de derde der bestaande kiesvereenigingen-. verrast, omdat niemand waarschijnlijk aan hem had gedacht, en toch by het noe men van zyn naam de stemmen van al de leden zich op hem vereenigdenomdat die kandidaat onder aanzienleken en geringen, onder rijken en armen gunstig is bekendon afhankelijk leeft, veel weet, veel ervaring en een vastheid van karakter bezit, die onder de zeldzaamheden kan wor den geteld. De uitkomst der verkiezing op aanstaanden Dingsdag zal wel niet dadelyk beslissend zijn. Wij gelooven dat de heerea J. J. van Wensen en J. Holtz de meeste stemmen op zich zullen vereenigenzoodat een herstemming tusschen die beide kandidaten daarop zal volgen. Al de kandidaten zijn in meerdere of mindere mate bekendwij onthouden ons voor ditmaal van elke vergelijking. Het is hoogstbelangrijk aan die eerste stemming haar vrijen loop te laten omdat daaruit kan blijken welke beginselen, behalve die van onpartijdigheid, bij de keuze van Raadsledenin het spel komenof het ook is coteriegeest, aristocratie, fanatisme, nepotisme enz. Gelukkig zijn er in den Gemeenteraad aantewijzen voor wie die kandidaten niet behoeven te wijken. In de laatste jaren hebben de kiezers geen geboorte afkomst of aanzien in de we- reld als voorwaarde gesteldop geen verschil van godsdien stige gezindheid gelet; mogen zij nu vooral letten op be kwaamheid, ervaring, cordaalheid en onafhankelijkheid in de eerlijke en trouwe behartiging der plaatselijke belangen. Biunenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Groningen Mr. H. E. Moltzerdoctor in de letteren tbans leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem en tot officier van gez. 3de kl. bij de geneesk. dienst der land- raagt in West-Indië Philippus Abraham Risch. Z. M. heeft de navolgende pensioenen verleend C. van Goudriaanontv. der dir. bel. en acc. te Strijen (Z.-Holl.) f 913, L. Peereboom Voller, comtu. 3de kl. bij 's Rijks bel., f2 96 L. A. Alder, ontv. der reg. en dom. te Bergen-op- Zoomf 590; H. J. M. Barchman Wagtiers, idem te Amers-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1