N°. 1464. Vrijdag 25 November A°. 18 LEIDSCH DAGBLAD. De*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.89 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand/ RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg- Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 «ur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. üloeten de mindere standen ontlast worden II. De Minister van Finantien bezit de gegronde overtuiging dat zijn nieuw wetsontwerp tot herziening der personele be lasting een meer rechtvaardige verdeeling van de last tus- echen de verschillende klassen der maatschappij zal bewerken en voor het Rijk een wezenlijke weldaad zijn. Bij de aan bieding der Staatsbegrooting voor 1863 gaf hij als hoofd gebreken van het belastingstelsel op, dat het in sommige opzigten belemmerend was voor de nijverheid, uit anderen hoofde drukkend voor eerste levensbehoeften en over het alge meen de la9ten te ongelijkmatig verdeeld waren. Hij verklaarde daaraan te willen te gemoet komen door afschaffing van ac- cynsen op eerste levensbehoeften, door wijziging der wet op het personeel en der patentwet en door geleidelijke afschaf fing der plaatselijke accijnsen. 't Is bekend, dat van al de voornemens, plannen en beloften niets gekomen is dan de afschaffing van den accijns op de brandstoffen die trouwens vóór het optreden van den Minister van zyn voorganger werd verwacht en dat 's Rijks schatkist voor het verlies van dat middel ruime vergoeding vond in de verhooging van accijns op het gedistilleerdwaardoor de mindere standen weder dubbel zwaarder zijn belast. Immers de Minister had zich een andere toekomst voor gespiegeld en de verwachting gekoesterd, dat, door verzwa ring van den accijns op het gedistilleerd, het verbruik van den jenever onder de mindere standen zeer zou afnemen. Hij verkeerde in den waandat die accijns niet als drukkend kon worden genoemd, omdat zij vrijwillig wordt gedra gen en rekende dus op mindere opbrengst, ten gevolge van minder verbruik door de voorgestelde verhooging. Hjj zou zich geluk wenschenals hij door prijsverhooging van dat bedwelmend vocht menigeen tot nadenken kon brengendie thans nog door het misbruik van sterken drank een zee van jammeren rondom zich verspreidt. Maar nu na verloop van eenige maanden reeds blijkt, dat het verbruik, niettegen staande die verhooging, nagenoeg op dezelfde hoogte blijft en de Minister stof tot blijdschap vind in een boven de ra ming aanzienlijk stijgende opbrengst, nu zeggen wij, dat de mindere standen die om verschillende oorzaken niet buiten de jenever kandubbel zwaar zijn belast en dat die last nog meer zal knellen en drukken als de accijns, van f 22 op f 3 5 verhoogd, nu nog eens met f 15 wordt vermeerderd en op f 50 per vat gebragt; ofschoon de waarheid eischt te erkennendat die vermeerdering reeds in vele gemeenten bestaat en daaronder enkelen alwaar rijks- en plaatselijke accijns tot een bedrag van f 5 6 is geklommen. En nu in strijd met de meening van den Minister wordt beweerd, dat de uitbreiding der vrijstellingen en de inkrim ping der remissiën bij het nieuwe wetsontwerp op het per soneel een zwaardereo druk deu uitersten zoom van den bur gerstand zal opleggenen dat het verkeerd isom de ge rechtelijke indeeling ten grondslag te nemen ter bepaling van het cijfer van vrijstelling. De Minister verdedigt zich daaromtrent door te wijzen op het minder gebrekkige van het nieuwe boven bet bestaande stelsel. Zulk een verdediging is onaannemelijkals men een beter stelselwaaraan geen gebreken kleven, aangewezen vindt. De Gemeenteraden zijn de meest bevoegden om de grens te bepalen waar de be lastbaarheid begint, en om de last aftewegen die op de belasting schuldigen onverhinderd kan worden gelegd. De Minister, voorgelicht door zijn ambtenaren die toevallig zich eenigeu tijd korter of langer ophielden in een gemeente waaraan zij overigens geheel vreemd warenbeslist over een gewigtig belang, dat van de huishouding der gemeente niet afge scheiden is. En al wat hij aanvoertbetreffende de nieuw heid of oorspronkelijkheid van zijn stelsel van vrijstellingen of remissiën waarmede hij dweept, heeft geen de minste waardeomdat de huurprijs der perceelen bepaald wordt bij een algemeene opneming door de ambtenarendie de Mi nister als schatters met die laak belast. Er is geen de minste grondwaarop de Minister de uitkomsten van zijn stelsel kan bouwen want de term van vrijstelling moet berekend

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1