Buitenlandsch Nieuws. is bereid voor den aanleg eener binnen- en buitenhaven te Scheveningen geschikt tot berging van de visschersvloot en van zeestoombootenaan een verzoeker om concessie, hetzij aan een die zich reeds heeft aangemeldhetzy aan eenige anderendie alsnog aanvragen mogteu doeneven als het Rijk, een subsidie toetekennen van f 7 50,000 over zoo vele jaren verdeeldals voor de uitvoering van het werk zal worden bepaalddoch waarvan de stortingen eerst zullen aanvangen na den aanleg en de geheele voltooijing en op levering van de zeehaven; b. de gemeente verbindt zich, ten behoeve der ondernemingen de gemeentegronden afte- staan, die voor de havenwerken noodig zijnc. dezeehaven moet gelegd wordeu tusschen het paviljoen van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en het dorp Scheveniugen (l. het geheele werk moet binnen een met het Rijk te be palen termijn worden opgeleverd; e. het onderhoud der zee haven en van al de daartoe behoorende werken blijft voor rekening der onderneming, zonder dat daarvoor eenige bij drage van de gemeente zal worden verleendf. geen brug geld, noch van voetgangers, noch van paarden en rijtuigen zal geheven mogen worden voor het gebruik der bruggen die ten gevolge van den aanleg der zeehaven door de concession- narissen of hunne rechtverkrijgenden zullen worden gebouwd; g. de concession narissen of hunne rechtverkrijgenden zijn ver- pligtindien tot een verbinding van het Scheveningsche kanaal met de haven mogt worden beslotenhet gemeentebestuur in de gelegenheid te stellende daarvoor noodige werken te doen uitvoeren, zonder dat noch daarvoor, noch voor het ontvangen en in zee doen uitloopen van het water uit het kanaaleenige geldelijke tegemoetkoming of schadeloosstellinghoe ook ge naamd of onder welk voorwendsel ook, gevorderd zal kunnen worden. Ds. Drost te Goes heeft aan den Raad dier gemeente een verzoekschrift ingediend, waarin hg zijn bezwaren tegen de verpligte vaccine uiteenzet. Ook vroeger zijn bij dien Ge meenteraad adressen ingekomen om van de verpligting tot bet overleggen van een bewijs van vaccinatie voor kinde ren, die het onderwys op bijzondere scholen willen genie ten, ontheven te worden. Ds. Drost is dezelfdewiens woning en inboedel voor eenigen tijd verbrand zijn en die, om hetzelfde beginsel als hem thans tot de indiening van het adres leidde, zich niet tegen brand had willen verzekeren. Nagenoeg al liet wild, dat Z. M. den Koning te Apeldoorn geschoten heeft, is naar 's Gravenhage opge zonden. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond wordeu ten tooneele gevoerd de opéra le Pré aux Clercs, voorafgegaan door de comedie le Che- veu Blanc. Zondag 11. is tè N.-Diep het nieuwe gebouw voor openbare godsdienstoefening, opgeiigt door een vereeniging //Ter verbreiding der Waarheid," plegtig ingewyd door Ds. J. H. Gunning Jr., pred. by de Hervormde gemeente te 's Hage. De officier van justitie te Breda verzoekt, in verband met den moord bij Dinteloord gepleegdopsporing en be- rigt, of na den 15den 11. in eenige gemeente, ook een Ne- derlandsch barikbillet is vertoond of uitgegeven van f 40, nieuw model, met bloed bevlekt of sporen van uitgewas- schen bloed dragende, en zoo ja, inlichtingen omtrent den vertooner of uitgever hem te willen opgeven. Te Alphen heeft zich een geval van dolheid by een koe voorgedaan. De laudbouwer K. had Vrijdag 11. op de markt te Leiden een koe gekocht en had het voornemen, dit dier den volgenden dag te slagten. Des avonds ging K. naar den stal om naar het beest te ziennaauwelijks was hij binnengetredenof de koe worstelde zich los en wierp K. tegen den grondwaarbij deze den arm brak. K. begaf zich naar zijn tegenover den stal gelegen woning om hulp in te roepen doch de koe volgde hem en drong mede de woning binnenal wat zij ontmoette ondersteboven en door elkander werpende. Al de huisgenooten werden beur telings door het woedende dier aangevallen; de dochter werd tegen den wand aangedrongen eD heeft zich vrij ernstig be zeerd. De dienstmeid nam, om aan de koe te ontkomen, de vlugt door het venster; het beest wilde ook langs dien weg volgendoch by kon er niet verder door dan met den kop. Alsnu gelukte het, met behulp van de toegeschotea buren, de koe meester te worden, die on mid del ijk werd af- gemaakt. Te Raalte heeft in den nacht van 20 op 21 dezer een treffend ongeluk plaats gehad. De bakker H. Schrijver had wegens plaatsgebrek, op zijde van zijn woning, twee kamertjes laten bouwen. Zijn dienstmeisjes Johanna Janssen 17 jaren oud, en Johanna Eijkenaar, oud 18 jaar, beide oppassende meisjeshadden reeds drie nachten zamen op het bovenste ka mertje geslapen en sliepen daar ook den afgeioopen nacht. Maan dag morgen, half zeven uur, wilde de bakker haar wekken, maar kreeg geen gehoor. Bij het bed komende zag hij dat laatst- genoemde meisje dood was en het andere nog eenig teeken vau leven gaf. Dadelijk werd een geneesheer ontboden, endoor zorgvuldige behandeling is Johanna Janssen thans aan de be- tere handzoodat er hoop op herstel bestaat. De salpeterach tige uitwaseming van de nieuwe en nog vochtige muren en het gebrek aan zuivere lucht worden de oorzaken van dit geval beschouwd. Den I7den dezer had te Goudswaard een allertreurigst geval plaats. De huisvrouw van D. Kleinruim 28 jaren oudwas op haren zolder bezig een en ander in orde te brengendoor een mistred of door een andere omstandig heid, viel zij van den zolder, met dat noodlottig gevolg, dat een buurvrouw, die den bons gehoord had, haar niet alleen bewusteloos, maar zelfs stervende vond. Een halfuur daarna was de laatste adem uitgeblazen. Bij de op heden Woensdag plaats gehad hebbende verkiezing van vijf leden der Kamer van Koophandel eu Fabrijken zijn van de 190 kiesbevoegden ingekomen 82 stembriefjes, die geopend zijnde bevatten de volgende stem men als: op de heer J. J. van Wensen 77, Mr. P. du Rieu en B. F. Krantz ieder 75, A. C. Leembruggen 72, P. J. de Fremery 53, A. Tieleman 6, P. J. Zuurdeeg 5 J. Scheltema en D. L. Wolfson ieder 4, J. C. Dobbe eu J. A. de Fremery ieder 3, S. A. Meerburg, H. C. Harte- velt, G. M. de Graaf en P. L. C. Driessen ieder 2 stemmen en 17 anderen ieder ééne stem, zoodat de vijf eerstgenoem- dendie de volstrekte meerderheid van stemmen verkre genverkozen zijn. Mgr. de bisschop van Haarlem zal Donderdag aan onderscheidene gevangenen in het Huis van militaire deten tie alhier het H. vormsel toedienen. Uit het Verslag der Maatschappij voor Toonkunst al hier, uitgebragt in de Vergadering der leden van 5 No vember 11., ontleenen wij het volgende De Maatschappij telt 104 leden; op de muziekschool ont vingen gemiddeld 136 leerlingen onderwijs, als41 eerste beginselen en elementair onderwijs, 73 piano, 6 viool, 1 violoncel en 15 koorzang. Met 1° Mei 11. is een nieuwe regeling van het zangonder wijs in werking getreden. De lessen werden door de leerlingen over het algemeen getrouw bijgewoond. De heer L. Schlegel, die gedurende een jaar het conser vatoire te Leipzig bezochtwerd benoemd tot onderwijzer voor viool, in plaats van den W. H. Schmölingop verzoek eer vol ontslagen; alsmede tot buitengewoon onderwijzer, in plaats van mej. P. H. J. le Lièvre, die ook op verzoek een eervol ontslag werd verleend. De geldelijke toestand der Maatschappij is gunstiger dan het vorige jaar. De heer F. W. Hageman is op zijn verzoek eervol ont slagen als directeur en onderwijzer voor piano en zangen de waarneming van de lessen tijdelijk opgedragen aan den heer L. Schlegel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 44°. Woensdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 38°, 's middags te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 43°. - Men schrijft uit Berndat Dr. Demme heeft afgezien van den cursusdien hij zich voorstelde dezen winter te gevenen waarschijnlijk voor eenigen tijd de stad zal ver laten. Mevr. Trümpy is naar haar landgoed Wabern terug* gebragt, maar heeft er niet kunnen blijven; zij verbeeldt

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2