Buitenlandsch Nieuws. Oven als leeraren met ƒ1800. Alle drie waren tot dusver j aan het gymnasium geplaatst. Tot secretaris van het Koniuklijk instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Neêrl.-Indië te 's Hage is benoemd de heer J. Millard, te 's Graven hage die deze benoeming welwillend aangenomeu heeft en waardoor de heer Dr. P. Bleekerovereenkomstig zijn verlangen, van de tij delijke waarneming van het secretariaat ontheven is. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Robert le Diable. De corporatiën die, nu een jaar geleden, ter gele genheid van het halve eeuwfeest onzer onafhankelijkheid aao den plegtigen optogt te Amsterdam deelnamen hebben tot een blijvend aandenken twee fraaije albums doen ver vaardigen, bevattende al de namen der deelhebbers, en waarin door gekleurde teekeningen van alle triomfwagens, banieren, vlaggen, attributen, enz. de geheele optogt aan schouwelijk wordt gemaakt. Een dezer albums is bestemd voor Z. M. den Koning. Het andere voor het stedelijk ar chief, is Woensdag door een deputatie, bestaande uit de presidenten der beide Typografische Vereenigingen en hunne secretarissen den burgemeester aangebodendie zeer zijn ingenomenheid betuigde voor dit duurzaam gedenkteeken van het heugelijk feest. In de November-aflevering van het tijdschrift der Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid komt een belangrijke mededeeling voor van den heer J. Backer te Oosterbeekbetreffende zijn proeven met het kweeken der Japansche zijderups yama-mayu. Deze zijderups, van welker kweeking in de 6de aflevering van hetzelfde tijdschrift een door Prof. Hoffmann uit het Japansch vertaalde beschrij ving gegeveu is, leeft vau eikenbladeren is als zeer geschikt ter acclimatatie in Europa aanbevolen en in 1863 in Frank rijk, Duitschland, Spanje en Nederland ingevoerd. Het ver slag van den heer Backer bewijst, dat Nederland niet ach ter gebleven is en reeds belangrijke gegevens tot verdere toepassing in deze zijdeteelt heeft geleverd. Van groot be lang wordt het geacht, dat de proefnemingen op uitgebrei der schaal worden voortgezet en zich daartoe hier te lande een vereeniging vorme, die zich ten doel stelt het aankwee- ken van het grootst mogelijk aantal eijeren ten einde daar mede dadelijk de zoodanigen te gerieven, die genegen mogten zijnde zaak als vak van industrie op het touw te zetten op dezelfde wijze als zulks met de vereeniging ter bevorde ring van de zijdeteelt te Breslau, die der kunstmatige visch- teelt te Straatsburg en andere soortgelijke inrigtingen ge schiedt. De heer A. H. van Bergen, eigenaar van de fabriek St. Paulinus te Heiligerlee, heeft een nieuwe methode van klokluiden uitgevonden door de klokken met een derde der gewoonlijk vereischte krachtsinspanning in beweging te brengen. Deze vernuftige vinding zal dezer dagen in werking worden gebragt bij een nieuwe door hem gegoten klok van 4500 pond, te Swei in het hertogdom Oldenburg. Met het oog op de vele zware luiklokken in ons Vaderland mag deze uitvinding van den jeugdigen industrieel belangrijk genoemd worden. Woensdag avond is te Amsterdam door de mist op den Kloveniersburgwal in het water gevallen Ettien van der Veen doch spoedig gered en naar hare woning op de Nieuw- markt gebragt. Op het Rokin voor Arti et Amicitae is een vigelante in het water gevallen, zonder dat daarbij persoonlijke ongeluk ken hebben plaats gehad. Het paard is er levend uitgehaald. Op het Rokin is een couranten-ombrenger in het water geloopendoch spoedig gered. Donderdag nacht ten 5 ure is de schildwacht voor het Oost-Indische huis in de Kloveniersburgwal geloopen, doch spoedig gered. Men schrijft uit Dinteloord van 16 November: Ge heel deze gemeente is ontsteld door een vreeselijken moord, welke gisteren avond alhier is gepleegd. De echtelieden van der Stolkop eenigen afstand builen de kom van het dorp wonendewaren 's avonds naar de kerk der Afgescheidene gemeente gegaan, om aldaar de godsdienstoefening bijtewo- nen terwijl zij hunne dienstmaagd, een meisje van omstreeks $0 jarenalleen te huis lieten. Uit de kerk terugkomende, vonden zij de dienstmaagd op een gruwelijke wijze vermoord en in haar bloed badende. Het kabinet was opengebroken en daaruit werd een aanmerkelijke som gelds vermist. Tot heden heeft meu nog geen spoor vau den misdadigerof. schoon dadelijk aan de bevoegde magt is kennis gegeven ea alle mogelijke nasporiugen worden in het werk gesteld Het ia te hopen dat de moordenaar worde opgespoord en de gerechte straf niet ontga. In den nacht van den 13den op den 14den dezer begaf zich de veehandelaar P. uit Doetinchem van Keppel naar Drempt. Op de hoogte van het Barlammerboschwaar hij zich ten een ure bevondzag hij plotseling twee man nen uit het hout te voorschijn komen. Zij grepen zijn paard bij de teugels en wilden hem dwingen aftestijgen. P. bad echter een dikken stok bij zich en gaf daarmede een der aanranders zulk een duchtigen slag op het hoofddat hij vloekend het paard loslietwaarop ook de ander zoo snel mogelijk verdween. Den 13den dezer werd het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerde gemeente van Zegveld plegtstatig ingewijd door Dr. C. J. Calkoen emeritus pred. van la Bouveriein Belgieaan wien èn de eerw. classis èn de kerkeraad van Zegveld dit belangrijke werk hadden opgedragen. Tot tekst zijner feestrede legde Dr. Calkoen de woorden vaD Psalm XI vs. 3a. Ds. T. Bussingh de Vries, pred. te Budelheeft het beroep naar Hardinxveld aangenomen. Beroepen bij de Chr. Afg. gemeente te Zwolle Ds. Smit te Gorinchem. In een particuliere correspondentie van Batavia aan de Aruhemsche Courant leest men het volgende: De meeste stof tot discours sedert het vertrek der laatste Engelsche mail werd voorzeker geleverd door het besluit van de verbanning der heeren Roorda van Eysinga en Nosse. Het is zeer natuurlijkdat er veel over gesproken wordt, Men waande over het algemeen het drukpers-reglement bui ten werking; men meende, dat liet tegenwoordige gouver nement te liberaal was, om dat reglement toetepassen. Thans, nu het zulk een éclatant besluit heeft genomenontbreekt het allerminst aan de noodige commentaren en kritiek. Toch is over het algemeen de publieke opinie meer en meer gou vernementeel gewordenomdat men gaat inzien hoe nood zakelijk het is, dat vrijheid van drukpers niet ontaarde in misbruik. De toon van sommige artikelen was in den laat- sten tijd te scherp, te bar. Er is nu een schrik gekomen onder de journalisten, vrij duidelijk optemerken in den meer gematigden toon van de meeste courantenartikels. Twee zijn er ten voorbeeld gesteld. Voorloopig retireert zich elke re dactie een weing uit vrees voor de gevolgen. De heer Roorda moet bedankt hebben voor de eer der verbanning naar Banda en zal waarschijnlijk naar Singapore vertrekken, om daar zyn schrijfwoede tegen het gouvernement te gaan bekoelen, Op Java niets bijzonders, evenmin op de Buitenbezittin gen. Van Borneo's westkust zijn geene nadere tijdingen, zoodat wij met grond kunnen onderstellen dat de rust er uiet verder verstoord is geworden. Uit Suriname wordt gemeld van den I9den October: Het blijft hier rustig. Het vernieuwen der contracten is bijna overal naar wensch afgeloopen zonder de minste stoornis of onaangenaamheid. Men wacht hier een oorlogschipom de officieren en man schappen overtenemen van de Schorpioen, welke bodem als dan wordt buiten dienst gesteld terwijl officieren en man schappen op enkele uitzonderingen na zouden repatriëren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 45 te 10 uur 45°. Vrijdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 5 2°, 's namiddags te 4 uur 47°- De kosten van het nieuwe opéra-gebouw te Parijs, voor welks oprigting thans plan bestaat, worden geraamd op 30 millioen francs. Te St. Lorenzen in Stiermarkenis op den 8sten dezer, een zeldzaam feest gevierd in een aldaar gevestigde familie, namelijk een goudenzilveren en een eerste bruiloft. De oudste bruidegom en bruid waren respectief 7 5 eu 7 0 jaren

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2