S°. 1459. Zaturdag 19 November. Binnenlandscli Nieuws. Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, au franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75. iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 in.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 3 u. 44 m.j 11 u. 43 m.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 'suaraiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. 'suaraiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 vau elke maaud. - AVest-ïadisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. ft ij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te jpreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4-7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 aar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Heerenveen Mr. J. Meii.esz Az., advocaat aldaar. Uit een door het Departement van Financien openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de 10 eerste maanden van 1864, blijkt, dat die middelen hebben bedragen 53,274,631,89 tegen /BI,642,512,451 in hetzelfde tijdvak van 1863. iiedèn Vrijdag heeft aan het Ministerie van Marine de aanbesteding plaats gehad van de levering van eenige artikelen. De minste inschrijvers voor 1800 stuks wollen dekens voor schepelingen waren voor denzelfden prijs van ƒ4,69 de HH. Posthumus te Maastricht en van Wensen te Leiden die aangeschreven zullen worden hunne prijzen te verminderen of er om te loten; voorts vaD 600 stuks wol len dekens voor mariniers genoemde heer Pothumus voor ƒ5,89. In de vergadering der provinciale staten van Gelder land, van Donderdag 11., is tot provinciaal ingenieur van den waterstaat benoemd de heer L. A. Reuvens. Donderdag heeft voor het prov. gerechtshof in Zuid- Holland onder voorzitterschap van den heer Mr. J. A, Phi- üpse de behandeling plaats gehad van de zaak van H. Wes terman oud 36 jaar, timmerman, geboren en wonende te Helft, beschuldigd van gewelddadigheid tegen een magistraats persoon van het regeringsbestuurter gelegenheid van de waarneming zijner bediening, waardoor bloedstorting en kwet sing is veroorzaaktgepleegd met voorbedachten rade. Zoo als bekend is is dat feit gepleegd den 4den September jl. tegen Mr. J. E. van der Mandele, wethouder te Delft. Na He voorlezing van de acte van beschuldiging werden de ge* tuigen gehoord en had het verhoor van den beschuldigde plaats, die volledig had bekend en diep berouw heeft be toond. De functiën van het O. M. werden in deze waar genomen door den adv.-gen. van Maanen die op het boos aardige van de misdaad wees en uit het medenemen van den beitel en uit andere omstandigheden volhielddat zij met voorbedachten rade was gepleegd terwijl hij tevens be toogdedat het hier wel degelijk betrof een magistraats persoon van het regeringsbestuur ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening. Adv.-gen. erkende Wel dat de beschuldigde zich steeds door een goed gedrag had onder scheiden, dat hij innig berouw betoonde over de gepleegde daad en dat de verwonding gelukkig van geringen aard gebleven is, maar adv.-gen. vond zich toch verpligtom het maximum van de straf, op deze daad gesteld te eischen. Hij deed dit in het belang van de veiligheid der maat schappij want waar zou het heen indien dergelijke daad hier begaantegen een eereambt niet gestreng zou worden gestraftwaar zou het dan heen met hen die in de magis tratuur zijn geplaatst of betrekkingen van fiscalen aard be kleedden. Op dien grond requireerde adv.-gen., dat de be schuldigde zal worden schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdaad en veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. De heer Mr. Bergsmaals verdediger van den beschul digde optredende, heeft een treffende pleitrede gehouden waarin hij op den voorgrond stelde eenige beschouwingen, hoe ten allen tijde tegenover den mensch een raadselstaats //de menschhoe bezwaarlijk het valt de roerselen van het gemoed te peilen, de drijfveerenzoowel goede als kwade, nategaandie den mensch heden geachtmorgen tot een misdadiger maken. Pleiter betoogde in den loop van zijn rede, dat er van voorbedachten rade geen sprake kon zijn. Pleiter hoopt, dat, waar het Hof deze man mogt schuldig achtenhet elke verzachting van straf zal toepassen welke de wet gedoogt; de beschuldigde heeft zelf dringend gebe den het Hof te vragen die straf in eenzame opsluiting te mogen ondergaan. Pleiter hoopt ten slotte, dat het Hof zoo kort mogelijk aan zijn gezin zal onthouden den man en va der en der maatschappij een liddat haar weleer tot sie raad was. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald over acht dagen. De Gemeenteraad van Roermond heeft in zijn laatste vergadering besloten, een subsidie van 11.300 tot herstel en verfraaijing der O. L. V. Munsterkerkuit stadskas by te dragen, hetgeen een werkelijk sieraad voor de stad zal zijn, Te Dordrecht is door burgemeester en wethouders de voordragt gedaan tot plaatsing op de hoogere burger school van Dr. 1. C. van Deventer, als directeur met f 2400 en vrije woning en de heeren H, L. de Vries en A. van

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1