Buitenlandsch Nieuws. De Staatsspoorweg tot Zutphen is gereedzoodat reeds van nu aan tot daar zou kunnen gereden worden het wis selspoor nabij den Velperweg te Arnhem is althans in orde. Uft Gorinchem meldt men van 15 dezer Nadat Zon dag namiddag en Maandag onderscheidene stoombooten van alle zijden kooplieden en paarden hadden aargebragt, had Maandag bij vrij goed weder de algemeen bekende Novem- ber-paardenmarkt alhier plaats. Buitengewoon veel paarden werden aangevoerd, men schat die op 3000, terwijl, niet tegenstaande de verwachting gering waszeer veel verkoop plaats had en koopers en verkoopers zeer tevreden huiswaarts keerden. Ook op de heden met fraai weder gehoudene groote bees tenmarkt was de aanvoer zeer groot; zeker waren meer dan 6000 stuks aan de lijn, terwijl goede prijzen gemaakt wer den en veel werd verkocht. Een massa vreemdelingenon geveer 10,000, bezocht de stad bij deze gelegenheid. Het Algemeen Overzigt van de Java-Bode bevat o. a. het volgende: Wij zijn inderdaad in verlegenheid met het schrijven van ons algemeen overzigt, daar er noch belangrijke besluiten zijn genomen noch bijzonder meldenswaardige, gebeurtenissen zijn voorgevallen. Borneo verschaft geen nieuws en het ge bied der politiek isna de recente besluiten over de uit zetting geheel onaangeroerd. Hierop houden onze lezers ons echter ééue opmerking ten goede. De heer Roorda van Eijsinga heeft in het Bataviaasch Handelsblad bekend gemaaktdat hij voornemens is zich te Singapore te gaan vestigen, en van daar uit, begin nende met zijn verdediging het licht te doen zien op de aanmaning der regering volgens de artikelen van het Re- gerings-reglement ingediend, bijdragen zal leveren tot de vorming en ontwikkeling van Java. - De gezondheidstoestand in de Wester-Afdeeling van Borneo was in Augustus over het algemeen gunstig te noe men. De mijnbouw had geregelden voortgang doch leverde geen bijzondere resultaten op. De ruwe weersgesteldheid werkte nadeelig op de visschery. Die te Billiton was ook over bet algemeen gunstig. In sommige mijnen hebben zich echter gevallen van berri-berr voorgedaan. De handel was zeer levendig. Te Sumanap heerschte den 17den September op den Maringanin de kampong Lausouggieen verschrikkelijke braud, waardoor 39 woningen een prooi der vlammen zijn geworden. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 37°. Donderdag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 33°, 's middags te 12 uur 44°, 's namiddags te 4 uur 44°. Te Brussel is overleden de heer F. J. baron van Wy- kerslooth van Weerdesteijnkamerheer van Z. M. den Koning der Nederlanden. Hij bereikte den ouderdom van 72 jaren en was gehuwd met de Prinses de la Tremouille. Blijkens de jongste tijdingen uit Genève hebben de independenten op nieuw een overwinning behaald bij de ver kiezingen van den grooten Raad. De candidaten dezer partij zijn te Genève en in de arrondissementen aan den rechter oever der rivier verkozen geworden. Op den linkeroever waar de Catholieken de meerderheid hebben is de heer Ja mes Fazy met 2300 stemmen verkozen, zijn tegenstander verkreeg er slechts 1800. Ook de heer Fontanel, die tot de radicale partij behoort, is verkozen geworden. Er heerschte allerwege de grootste opgewondenheid de rust en orde wer den gelukkigerwijze niet verstoord. Uit Petersburg meldt men dat de sledevaart tusschen die stad en Moskau reeds in vollen gang is, waardoor het verkeer aanmerkelijk wordt bevorderd. Op den 7den dezer teekende de thermometer Réaumur 14 gr. onder nul. Te Ornsburg was de sledevaart op den löden October geopend. De firma Halliday, Fox en Comp., handelaars op Oost- Indië, te Londen is gefailleerd met een passief van 1,900,000 pd. st. terwijl het actief ongeveer 1,400,000 pd. st. bedraagt. Het deficit is dus niet zeer aanzienlijk, te meer daar er nog talrijke vaste goederen zijü. Victor Emmanuels voorbeeld vindt navolging. Men weet dat deze Koning, ten behoeve van de schatkist, af. stand heeft gedaan van 3£ mill, zijner civiele lijst; thans hebben de generaals en ordonnans-officieren van zijn huis en van het huis van den Kroonprins insgelijks een detl vat hunne wedde aan den staat geschonkensommigen o-aven 4000 fr., anderen 2000 fr. enz. Men berigt uit Parijsdat de generaal de Lamori- cière zich op nieuw belast heeft met een reorganisatie van het Pauselijk leger. Hij wil echter het opperbevelhebberschap niet op zich nemen. Men zegt ookdat reeds verschillende jongelieden uit Frankrijk, bepaaldelijk uit Bretagneaan den H. Vader hun voornemen hebben kenbaar gemaaktom des noods als eenvoudige zouaven in het Pauselijk leger dienst te nemen. Te Cuenca en Valencia is in de laatste dagen zeer veel sneeuw gevallen. Lord Albert Sidney Pelham Clintonde zoon van wijleu den Hertog van Newcastleis dezer dagen bij von nis van den Engelschen krijgsraad uit Hr. Ms. zeedienst ontslagen wegens desertie als adelborst aan boord van het vlaggeschip van den admiraal Dacres. - Blijkens een telegram uit Capreraafgezonden door kolonel Chambers, heeft Garibaldi het hem door zijn vrien den in Engeland aangeboden stoomjagt Prinses Olga, onder betuiging van innigen dank, aangenomen. Nabij het fort Hamiton in Amerika, heeft een proef- neming plaats gehad met het kanon Rodham. Dit stuk weegt zonder affuit 116,497 ponden, het heeft een lengte van 21 voet en een opening van 20 duim. Op een lading van 100 pond kruid werpt het projectielen van meer dan 1000 pon den. Tot de lading voor het eerste schot, ten bedrage van slechts 50 pond kruid, heeft men een half uur besteed. Bij een hellenden afstand van het stuk vloog het projectiel ech ter op een kwart mijl afstands in het water. Voor het tweeds schot werd de lading verdubbeld en een kogel van 1000 pond er opgezet, die na een allergeweldigste ontploffinghjj een helling van 25 graden op een afstand van 3J- mijl ne- derkwam Berigten uit Jokahama van 3 September meldenReeds sedert eenige maanden liepen er, zoo men weet, geruchten wegens ernstige onlusten die in het binnenlaud van Japan broeidendeze zijn thans tot een uitbarsting gekomen. De eerste tijdingen deswege luiden nog tamelijk verwardmaar zooveel schijnt zeker, dat een groot deel der stad Kioto, den 20sten Augustus jl. door een bende oproerlingen is af gebrand en zelfs een poging is gedaan om het paleis van den Mikado te overmeesteren en dien geestelijken Keizer in handen te krijgendat hij echter naar de laatste berigten tegen de oproerlingen bescherming had gevonden zoowel in de wacht vau het paleis als in troependie uit Jeddo wa ren afgezonden. (Hij zou echter volgens tijdingen van 21 Augustus, ten slotte naar een tempel hebben moeten vlugten,) Wij bevinden ons dus te midden van een burgeroorlog, zegt de Japan Herald //en wel zoodanig een als in Italië onder de Guelfen en Gibelijnen heeft gewoed." In een brief van een koopman te Kioto van 20 Aug. leest men: //He den morgen vroeg kwamen van de andere zijde der rivier Katsulgawa benden verdacht volk, die tot een aanzienlijke menigte aangroeiden; zij vielen het westelijk gedeelte der stad aan en begingen gewelddadigheden rukkende naar het paleis van den Mikado op, met het voornemen zoo het scheen om zich van diens persoon meester te maken. De wachten waren echter ter hand en maakten alle aanstalten om de poorten te verdedigen. Nu opende een bende soldaten, waarschijnlijk tot Chosioe's magt behoorendeen ongeveer 600 man sterk het vuur uit klein en zwaar geschut. Hevig was ook het vuurdat tegen het westelijk gedeelte der stad gerigt werd, en waardoor de huizen aldaar vernield werden zoodat men al meer en meer des Mikado's paleis naderde. De troepen in Kioto onder bevel van Matzdaira Higono Kami (Aisoa of opperbevelhebber) en (Inaba Tango-no-Kamie) Yodo, of eerste vertegenwoordiger van den Taikoen te Kioto), benevens de troepen die uit Jeddo waren gezonden stelden zich aan een zijde van het paleis, in welke positie zij werden aangevallen door de soldaten van Cho* sioe. Een ernstig gevecht had aldaar plaats, zoo als uit het groot getal gewonden en gesneuvelden op die plek blijkt. Bij zonderheden over dat gevecht zijn mij nog niet bekend; doch de Mikado wordt wel beschermd. Nog woedt het vuur; een

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2