A0. 1458. Vrijdag 18 November. A°. 1 Uiiineiitandscli Nieuws, Z. M. heeft aan den 2den luit. A. M. M. van Nou- huya, vau het 8ste reg. inf., op verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Men verneemt, dat er vele pogingen worden aauge- wendom een zaak van groot belang tot stand te brengen. Het geldt niet minder dan de afsluiting van de Zuiderzee. Te dien einde worden besturen van dijken en gemeenten opgewekt, om zicb te adresseren aan het Ministerie van Bin- nemaudtcae Zaken, ten einde deze hoogstbelangrijke zaak te doen onderzoeken. Bedoelde afsluiting zou, meent men, kun- neu plaats hebben tusschen de Noord-Hollandsche en Friesche kusten, by Eukhuizeu eu Stavoren, en wel door het leggen van een zwaren dijk, met een lange steenglooijingalsmede door het maken van een kapitale schutsluis, met een buiten en binnenhaven voor de scheepvaart, en kokers of duikers voor de uitwatering. De binnen gelegen dijkenalsmede verschillende plaatsen, zouden voor de zware Noordzee-vloe den beveiligd, de afsluiting van het IJ niet noodig zijn de Noord-Hollandsch-Friesche spoorweg zou over dien dijk gelegd kunnen worden, de inpoldering worden bevorderd, de afsluiting dienstbaar kunnen zijn voor 's Kijks defensie on de kosten bespaard zijn voor onderhoud van het eiland Schokland. Heden Donderdag stond voor de arrond.-rechtbank te s Hage terecht de persoon van de Bondtbuisvrouw van F. Geereke, zonder beroep, wonende te 's Hage, aangeklaagd vau het houden van een pand- of beleenhuis, zonder be hoorlijke vergunning. In deze zaak werden 13 getuigen ge hoord. Uit het onderzoek bleekdat de beklaagde op ver- schillende tijden van 10 der getuigen goederen had beleend waarop zij gelden gaf en waarvoor zy een zeer hooge rente vorderde, zelfs van 1600 percent. De beklaagde bleef alle 'chuld aan het haar ten laste gelegde wanbedrijf ontkennen voorgevende, dat zij de goederen ten processe aanwezighad gekocht en dat het haar eigendom was. De subst.-officier van justitie Raedt van Oldenbarneveldt hield daarop een tref- e"de rede, waarin hij wees op den ongelukkigen toestand, waarin deze getuigen door de beklaagde waren gedompeld. hield hare schuld vol en concludeerde tot het opleggen van de hoogste straf, zyode een gevangenisstraf van 3 maan den en geldboete vau f 1000. De rechtbank zal a. s. Maan» dag uitspraak doen. Meer dan 70 der achtenswaardigste ingezetenen van Gouda hebben een request geteekend, dat aan den Koning zal gerigt worden om aantedriDgendat het Z. M. zou mo gen behagen te gelasten dat er een geheele of gedeeltelijke ontruiming van het buskruid uit het magazijn in de Wie- rikkerschans plaats greep, alwaar zich, naar men verzekert, meer dan één millioen ponden bevindt. Woensdag avond had te Rotterdam de eerste gewon# leesvergadering in dit saisoen van het Departement Rotter dam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen plaats, in welke de heer Ds. R. Koopmans van Boekerenvan Leiden als spreker optrad en door een keurige novellegetiteld //een paar handschoenen," bijzonder genoegen gaf aan het groot aantal ter vergadering opgekomen leden en hunne dames. Het genootschap Doctrina et Amicitia te Amsterdam zal den 28sten dezer zijn 7Bjarig bestaan vieren, door het houden van een feestrede door Mr. J. van Lennep, gevolgd door een collationterwijl een soirée dansante en collation op den 30sten dezer in het Park zal gegeven worden. Uit Welsurn wordt berigt: Zondag 11. nam Ds. vaa Witsenburg, die nog geen twee jaar onder ons vertoefde, afscheid en zeide de gemeente en zijn ambtsbediening voor goed vaarwel. In een kort woordmaar aller aanneming waardigwees hij baar op de teekenen der tijden en de kerkelijke woeling en strijd, die, hoe ongevallig voor velen, een nieuw godsdienstig leven in onze eeuw voorspelden. Wie toch de waarheid Diet in //levenden lyve" in de Nederland- sche kerk te aanschouwen waande, kon niet anders dan de ontwikkeling welkom heetenwaarvan zij in hare moderne bespiegelingen zoo schitterend blijk gaf. Hij wenschte zijner gemeente, by dit afscheidswoord, daarom ook geen vrede, in den gewonen gemakszin van het woordtoe, maar veeleer die beroering en strijd der gedachtenwaaruit alleen de hoogere vrede des gemoeds kan voortspruiten. Hoewel hy zich persoonlijk het volle recht toekende, omin spijt zyner verketterde begrippen, zoo hij het gewild had, als herder en leeraar te blijven dienen begeerde hij dat niet te doen en de baan der godgeleerdheid voor die der letteren te verwisselen. Moge zijn kloek besluit met den besten uitslag voor hem en de zyneu bekroond worden. LEID8CH Oeie Courant verschijnt el ken dag, be halve Zon- en feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75, tedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 16 Cta. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 ('ts. Spoortreinen van Leiden naar 'stiravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 ti. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. S.oomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Mieuwstraat: 's morgeus te 8 u. eu te 10 u. 50 m.; 'a namiddags te 8 u, 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oovt-Indisohe Landpo.t. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille. 9, 16 eu 25 van elke maaud. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijlccTelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 ra. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en iFethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie aan Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open degelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelqka van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der in- eu Uitgaande Hechten eu Accijusen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'iRijka Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 sur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1