Buitenlandsch Nieuws. de vele beminnelijke hoedanighedenwelke hy als mensch en krijgsman bezat, aangename herinneringen achterlatende bij een iederdie hem van nabij kende. Men zal zich herinnerendat de Koninklijke Academie van wetenschappenletteren en schoone kunsten van Belgie voor 1864, als prijsvraag heeft, uitgeschrevennfaire l'éloge de Vondel." Deze vraag is beantwoord door Dr. A. de Ja ger te Botterdam die daarvoor het gouden eermetaal ont vangen mogt. In het XVilde deel der Mémoires de l'Aca démie de Belgique komt thans dat keurig letterwerk voor, onder den titel van //Vondels Lof," die met het motto van J. Vollenhove //Hij is en blijft de Nachtegaal," dus be toogd wqrdt: //Vondel i9 een oorspronkelijk vernuft, de man van rijke verbeeldingdiep gevoel en zedelijke grootheid." Dit wordt door den geachten tealbeoefenaarde Jager, in een boeijend betoog achtereenvolgens uiteengezet, en op een twintigtal bladzijden de lof van 's lands oudsten en groot sten poëet (zoo als de meer dan 90jarige dichter op zijn lijkpenning genoemd staat) krachtig vermeld. Directeuren van Teylers stichting en leden van Teylers godgeleerd Genootschap hebben in hunne vergadering van 11 dezer uitspraak gedaan over drie verhandelingen, ééue Hoogduitsche over de vraag: Wat leert de geschiedenis omtrent den invloeddien de zoogenaamde empirische wijs begeerte op de Christelijke theologie en Kerk geoefend heeft en twee Nederduitsche, ter beantwoording der vraag//Kan de volstrekte zondeloosheid van Jezu9 ook tegen de histori sche en wijsgeerige bedenkingen van den jongsten tijd ge handhaafd worden?" De uitspraak luidde met opzigt tot de Hoogduitsche verhandeling, dat de vraag er niet in behan deld wordt, en met betrekking tot de beide Nederduitsche, dat de eerste een volstrekt niets beduidend opstel ister wijl de andere, in weerwil van den arbeid aan haar besteed, aan volslagen gemis van kritisch en psychologisch onderzoek lijdt. Er heeft mitsdien geene bekrooning plaats gehad en de naambriefjes zijn ongeopend verbrand. Naar men zich zal herinneren heeft in de maand Sep tember 11. een groot aantal der leden van het te Amsterdam gehouden Congres een adres van sympathie en aanmoediging aan den president der Vereenigde Staten, Abraham Lincoln, gerigt. Het volgende antwoord is daarop in naam des presi dents, door den secretaris van Staat, den heer Sewards, aan die adressanten ingezonden Departement van State. Washington 22 Oct. 1864. Aan den WelEerw. heer A. Réville, Waalsch-Hervormd pre dikant te Rotterdam, en aan zijn mede-onderteekenaars, leden van het Internationaal Congres ter bevordering van sociale we tenschappen te Amsterdam vergadering. Mijne Heeren De ondergeteekendesecretaris van Staat der Vereenigde Staten, is door den Voorzitter dier Staten op gedragen u de ontvangst te berigten van het adres, dat gij hem, onder datum van den 26-30 September laatstleden, hebt doen toekomen, Dit adres zal binnen kort ter kennisse van het Amerikaan- sche volk gebragt worden en de daarin vervatte edelmoedige denkbeelden zullen in zijn oogen nog meer waarde ontvaugen door het uitstekend karakter van hen van wie het uitgaat. Dit document zal dan ook worden nedergelegd in de archie ven van het Gouvernement, als een deel uitmakende der ge schiedenis van die groote crisis, waarin onze natie zich tegen woordig bevindt, maar uit welk strijdperk zy gelukkig en niet zonder roem hoopt te treden. Ik heb de eer te zijn enz. enz. (get.) W. H. Seward. Men verneemt, dat eenige ingezetenen van Amsterdam het plan hebben opgevat, om aldaar, in navolging van het geen sinds vele jaren in Friesland bestaat, een vereeniging opterigtendie ten doel heeft des winters hardrijderyen op schaatsen te houden. Uit Groningen wordt gemeldHet mag zeker wel als een merkwaardigheid worden opgeteekenddat 11. Don derdag morgen binnen deze vesting een haas is gevangen. Het dier is waarschijnlijk, door de honden vervolgd, in de nabijheid der stad gekomen is de gracht overgezwommen en over den wal over een bleekveld van den smid Kerstens in de Sledemennerstraat terecht gekomen waar het beest in een bloempark is verward geraakt en alzoo den buit van evengenoemden 9mid werd. De Hervormde gemeente te Utrecht is diep ontroerd door het berigt, dat een harer leeraren, C. G. Montijnin 's Hage is overleden. Toegerust met uitstekende bekwaam, heid was hy tot zijn einde toe met dien onvermoeiden ijver werkzaam die hem altijd heeft bezield. Maandag is door den algemeenen kerkeraad der Neder duitsche Hervormde gemeente te Amsterdam ter vervulling der vacature van een predikantsplaatsveroorzaakt door hel overlijden van den Wel-Eerw. heer J. Stroeve de volgendeal- phabetisch gestelde nominatie uitgebragt: Zestal: Ds. W, B. J. van Eijk, theol. doet. en pred. te Deventer, Ds. B, ter Haar Bz., pred. te Nijmegen; Ds. P. H. Hugenholi/, Jr., pred. te LeeuwardenDs. J. Posthumus Meyjespred, te Groningen; Ds. F. Rauweuhoff, theol. doet. en pred. te Rotterdam; Ds. J. Romeny pred. te Leeuwarden, Te Zwolle is ter vervulling der openstaande predikants plaats door den Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente een drietal gemaakt, bestaande uit de predikanten Bervoets te Hattem, Lamera te Scherpenzeel en Mereus te Vlissingen, -Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Harderwijk door Dr. G. H. Lamess, pred. te Scherpenzeel; voor Delft door Ds. W. Astro, pred. te Vlissingen en voor Streefkerk door Ds. G. J. Gobiu3 du Sart, pred. te Arne- muiden. Een talrijke menigte was zaamgevloeid voor de Stads- Gehoorzaal op de Breedestraat, bij gelegenheid dat gisteren avond aldaar een serenade werd gegeven aan den heer Burgemeester door eenige ingezetenenuit wier midden een commissiebestaande uit de HH. Rollandet, van 't Hooft, Hessels en Meerburg, tot de feestzaal werd toegelaten om den Burgemeester hulde te bewijzen en een album der inteekenaren aantebieden. De muziek van de Leidsche schutterij werd afgewisseld door de uitvoering van eenige zangstukken door het Mannenkoor, opgerigt door het Leidsche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Voor het locaal prijkte een schitterende gaz-illuminatie terwijl de zaal door de zorg van den heer C. van den Berg prachtig was gedecoreerd. Op de tafel prijkten de zilveren schotel en het met heerlijke bloemen gevulde zilveren koel vat, benevens de zilveren kandelaars, die als overblijfsels van vroegere weelde in de Raadzaal ter bezigtiging zijn gesteld, Het diné was geleverd door den heer Hoogenstraaten die al wat kunst en smaak op dat gebied kan opdisschenweder op een keurige en voorbeeldelooze wijze had bezorgd en beschikt. Wij vernemendat ten gevolge van bijzondere omstan digheden de serenade, die het Muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst zijn beschermheer Mr. D. Tieboel Siegenbeek zou gevenDonderdag avond niet doorgaat. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Woensdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 42°, 's middags te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 44°, Generaal Tom Pouce bevindt zich te Londenin Wa terloo-Hotelwaar hij ook vroeger zijn intrek heeft geno men. Hij heeft er Zaturdag reeds talrijke bezoeken ontvan gen. Zijn gezondheid schijnt uitstekend en zijn manieren zijn even bevallig als vroeger. Hij praat met veel geest en ant woordt vlug. Zijn vrouw en schoonzuster zijn niet grooter dan hij en eveneens zeer schrander. De eerstgenoemde draagt heur haar a l'Eugénie, met eenige witte bloemen erin. De generaal is 27 jaar oud, zijn vrouw 23, hun dochtertje wordt eerstdaags een jaar, miss Warren, zijn schoonzuster is achttien jaar oud. De bezoekers hebben de garde-robe van beide dames mogen beziendie zeer rijk en goed voorzien moet wezen. - Uit Londen worden nadere bijzonderheden medege deeld, betreffende de voltrekking van het doodvonnis aan Franz Müller op 11. Maandag. Ten zeven uur verscheen de scherprechter op het schavot om aldaar eenige toebereidselen te maken. Bij zijn komst ging er een algemeen geschreeuw op onder de talrijk zaamgevloeide menigte. Alles bleef ge regeld en in bedwang, totdat omstreeks 8 ure de klok der naby zijnde kerk begon te luiden. Inmiddels was de heer Walbaum, een Duitsch geestelijke

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2