i\°. 1454. Maandag 14 November. -1864. LEIDSCH Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, au franco per post 2.89 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiënj 1-6 regels 0.71. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.j 6 u. 6 m., 9 u. 6 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 4 u., de overige dageu, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Ratoeufabriek en op de Nieuvvstraat: '3 morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oo.t-Indi.obe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoomeg- Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 ui. tv. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Uouderdag te li uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelyks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelyks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijasea dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9I ttur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8 4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. iiinueiiiaiiciscii Nieuws. Z. M. heeft de heer K. Gad benoemd tot consul te Mseneur en ressort; aan den heer Thomas Weelock, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als Nederlandsch consul in Peruen in zijn plaats benoemd de heer Charles Hül- sen beek, residerende te Lima. Men berigt, dat bij de Regering het voornemen blijft bestaan om de groote zaal op het Binnenhof te 's Hage (loterijzaal) voor een museum van vaderlandsche oudbeden te bestemmen; de bouwstoffen daartoe worden gaande weg verzameld, om later, bij genoegzame vermeerdering, naar de zaal te worden overgebragt. Al hetgeen zich van vader landsche oudheden in het Prins Mauritshuis bevindt, zal ook naar het nieuw interigten museum worden overgebragt hetgeen van zelf zal leiden tot schifting en betere regeling. Men schrijft uit Bodegraven, dd. 11 November in gevolge een besluit, geuouneo in de huishoudelijke verga dering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is door de voornaamste ingezetenen alhier aan den Gemeenteraad een adres ingezondenwaarin de aandacht van den Raad ge vestigd wordt op het groote gevaar, waarin deze en om liggende gemeenten bloot staandoordien de onder deze gemeente gelegen Wierickerschans gebezigd wordt tot berg plaats van buskruid en aldaar in de magazijnen meermalen een boeveelheid van een millioen Ned. ponden buskruid wordt gevonden. Adressanten verzoeken den Raad bij de Hooge Regering aantedringen de bestaande bergplaats van buskruid uit deze streek te verplaatsen en over te brengen naar een landstreek, waar een ontploffing minder noodlottige gevolgen zou na zich slepen. De Gemeenteraad beeft van dit adres aan dertien gemeenten in den omtrek afschrift toegezonden welke gemeenten, op een na allen hare medewerking hebben beloofd. Een afschrift van het adres is dezer dagen aan den Commissaris de9 Konings in Zuid-Holland gezonden. Men verneemt, dat den 17den dezer voor de recht bank te 's Hage een vrouw zal terecht staan, aangeklaagd van het houden van een pand- of beleenhuis, zonder be hoorlijke vergunning. Is men wel onderrigtdan moet die vrouw voor beleende goederen gerekend hebben een matige interest van slechts dertien honderd procent. Sedert den laatsteu DeeDschen oorlog heeft het Pruis- sische ziindnadelgeweer op nieuw de algemeene aandacht ge trokken. Men schijnt ook hier te lande bedacht op proef nemingen met dat wapen. Is men wel onderrigt, dan Zou men bij den geweerwinkel te Delft er in geslaagd zijn, onze getrokken geweren met betrekkelijk geringe onkosten tot kulaswapens te veranderen. De zoo vroeg ingevallen vorst heeft de scheepvaart op de Dedemsvaart reeds sedert Donderdag geheel gestremd ja men zag Vrijdag morgen reeds eenige waaghalzen langt de kanalen van Mastenbroek op schaatsen de weekmarkt te Zwolle bezoeken. Maandag 11, is met den locomotief, welke onder St. Pancras bij Alkmaar dient tot aanvoer van zand voor den Staatsspoorweg, een treurig ongeluk gebeurd. Terwjjl drie personen zich er onder bevonden, schoot de hoofdkraan lot en werden zij door het kokende water overstelpt. Twee hun ner zijn, ernstig gebraad, naar het gasthuis vervoerd; ter- wyl de derde, die het minst geleden heeft, in zijn woning verpleegd wordt. In den morgen vau den 7den dezer had te Munten dam met de diligence van de heeren Vecema en Eerkens, dagelijks van Veendam op Groningen en terug rijdeude, eca ongeluk plaats, dat allernoodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Even vóór de Muntendammer klapbrug, op een groot tiental passen afstandbrak plotseling de as van een der voorwielen midden door, zoodat de wagen met al de passagiers, ten getale van acht, overzijde sloeg en nevens den grindweg op den grond nederkwam. Al de passagier# zijn, daar de val niet eensklaps plaats had, met den schrik vrijgekomen, doch men huivert op het denkbeeld, in geval het ongeluk een paar seconden later ware geschiedop of vóór de brug over de diepe, onlangs hergraven vaart. By onderzoek van de breuk in de as, bleek het, dat zij dwars doorgebroken en als bet ware afgeknapt was zoodat men ook by de naauwkeurigste inspectie dit onheil wel niet had kun nen voorkomen. Een treffend ongeluk had te Harlingen Woensdag avond plaats in een der scholenwaar een meisje een boontje dat zij in den mond hadin den keel va9t geraaktemet dat gevolg dat het ondanks alle, ook geneeskundige hulp, terstond overleed en als lyk bij hare diep bedroefde ouder# werd gebragt,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1