In den morgen ran den 4den September deed de En- gelsche admiraal sein naar de straat, tot in de nabijheid der vijandelijke forten optestoomendit geschiedde iu drie kolonnes rechter-kolonne Nederlandsche schepen centrum Engelsche schepen; linker-kolonneFransche schepen. Toevallig was juist die dag de verjaardag van onzen ge liefden Prins van Oranje. De geheele vloot had de Neder landsche vlag van top geheschenen onder het spelen van onze volksliederen op de Fransche en Engelsche admiraal schepen, verlieten wij statig de ankerplaats van Himi-Sima. Den 6den in den namiddag kreeg het Engelsche korvet Tartar, het Fransche korvet Duplex, Nederlandsch stoom schip Metalen Kruis, Engelsche korvet Barrosa, stoomschip Djambi en Engelsch stoomschip Leopard in last voor de 2 groote vijandelijke batterijen post te vatten. Een tweede di visie waaronder de Medusa behoordemoest als flankdivisie ageren. Hoewel de meeste schepen nog niet slaags lagenwerd om 4 ure door den Engelschen admiraal het sein gedaan het vuur te openen; hetzelve werd dadelijk door de Japan- sche batterijen met kracht beantwoord. Het Metalen Kruis ontving de eerste laag van hunne welgerigte stukken, toen wy nog bezig waren het schip dwars te halen. De enfileerschotendie de geheele lengte van het schip doorliepen, waren moorddadig;* zij verbrijzelden in hunne vaart alles wat zij ontmoetten. Reeds dadelijk werden ge dood de matrozen 3de kl. C. Tassel en D. de Vries, ter wijl de marinier J. G. van der Kamp zwaar en de mari niers de Witte en Vermeulen ligt gewond werden. Slaags liggende, ontving het schip nog verscheidene scho ten in romp, verschansing en tuig, maar geen der equipage werd meer gedood of gewond. Vijf en dertig minuten werd het geweldige vuur der zes korvetten krachtdadig door de Japannezen beantwoord, doch spoedig hierna verflaaawde het laatste, tot zij geheel ophiel den. Alstoen naderde het flank-eskader, dat met de in front liggende al de Japannezen uit hunne batterijen deed vlug ten. De voorste batterij werd dienzelfden avond nog door het Engelsche korvet Perseus en de Medusa vernageld waarbij Medusa zeer veel eer inlegde. Den 6den Sept., met aanbreken van den dag, werd het vuur uit de meer binnenwaarts liggende batterij door de Japanners op nieuw geopend en bragt hetzelve veel schade aan de Tartar en de Duplex toe; zij werden echter met kracht door de schepen beantwoord. Inmiddels waren de daartoe bestemde troepen van de schepen geland en rukten een gedeelte en tirailleur de ber gen in en een ander gedeelte rïgtte hunneu weg langs het strand naar de van tijd tot tijd nog flaauw vurende binnen waarts gelegen batterijentoen ontaardde alles in een ge nerale vlugt, en trekken de troepen verder langs het strand ondersteund door de gewapende troepenop de poorten van Simonoseki aan uit welke stad uit een kleine veld batterij eenige schoten gedaan werden. Eenige huizen weiden door het ver dragend geschut van de Semiramis, de Tancrède en de gewapende sloepen in brand geschoten, doch de Engelsche ad miraal vermeende uithoofde van het late uur, dien dag niet verder te moeten voortrukken en gaf last tot het embarqueren der troepen. Den zevenden September kregen de korvetten Tatar Du plexMetalen Kruis en Djambi, als de voorhoede zijnde, in last het naauw van de Straat door te stoomen en voor de hoofdstad Simonoseki post te vatten. Zoo lang er van de stadszijde geene vijandelijkheden ge pleegd werdenmoest zij gespaard worden. Den Ssten stoomden de vier laatst genoemde korvetten verder de Straat in naderden langzamerhand de twee groote batterijen op het eiland Hiko-Sima, welke batterijen alsnu met kracht beschoten werdendoch waar geen enkel schot van terug viel. Des middags ongeveer *12 ure lieten de Tatar, Duplex, Metalen Kruis en Djambi het anker voor deze batterijen vallen. Na het schaften der equipage werd er door de drie Na tiën gezamenlijk een landing gedaan, de respectieve vlag gen naa3t elkander op de battery geheschen en de stukken vernageld. Deze twee batterijen, welke gezamenlijk uit 16 stukken bestondenwerden nog dieuzelfden middag aan boord ge scheept en de vestingwerken door mynen en brandstichting vernield. In den loop van dien dag kwam er op het Engelsclie admiraalschip een deputatie van den Vor9t van Nagato, met verzoek oin de vijandelijkheden te staken, waarop aids schepen de witte vlag heschen. Geene batterijen meer op het eiland Hiko-Sima zijnde retourneerde het zoogenaamde advanced-squadron waartoe het Metalen Kruis en de Djambi de eer hadden te behooren naar hunne vroegere ligplaats voor Simonoseki, waar ook heden een groot gedeelte van bet vereeuigde eskader het anker liet vallen. Ten 12 ure kwam een nadere deputatie van den Prins van Nagato aan boord van het vlaggeschip Etiryalus tich aanmeldenvoor ieder der senior-oflicieren van de verschil, lende escaders eenen brief van geheele onderwerping van dien Prins medebrengende, doch waarin tevens kennis ge- geven werd dat het sluiten van de Straat en het schieten op verschillende schepen ten vorigen jare geheel op last van den Taikoen en Mikado i3 geschied en hij dus in deze zaak niet anders dan de bevelen zijner chefs heeft opgevolgd, In den Gemeenteraad van Arnhem is besloten tot den aankoop van ongeveer 4 bunders grond aan de Noordzijde van den Westervoorlschen dijk, voor f 28,000, ten einde daarop een gazfabriek te plaatsen en het overschietende ter rein voor exercitieplein te gebruiken. De heer J. II. van Koten, redacteur van het Tijd schrift de Iudustrieel, maakt de volgende opmerkingen als inleiding zijner beschouwing over hout en turf als grond stoffen voor de gazbereidingdie tevens behartigenswaardige wenkeu behelzen voor iedereen op elk gebied des maatschap- pelijken levens. //Theoretische kennis is voor eiken fabriekant onmisbaar, deze of gene moge smalen op theorie zooveel hij wil, haar gemis wordt hem door niet3 vergoed, zelfs niet door de ondervinding. En wie is het, die de noodzakelijkheid van theoretische kennis loochent? Immers niemand anders dan juist hij, die haar mist. - Het is waar, er bestaat dikwerf een zeer groot verschil tusschen resultatendie men volgens de theorie moet verkrijgen, en de resultaten, die men in de praktijk werkelijk verkrijgt. Geen theoreticus heeft daar van eenig begrip; hij wil van zulk een verschil niets weten en schrijft de afwijkingen terstond aan onhandigheid aan gebrek aan kennis, ook bij den prakticus toe. Ik zelf rede neerde vroeger in dien geest. Mijn studie had toen uitslui tend een theoretische rigting en het gevolg daarvan was dan ook veroordeeling van de handelwijzen van dezen of genen fabrikant, aangeving van middeleuwaardoor hij veel beter tot zijn doel moest geraken enz. enz. Thans, nu mijn werk kring sedert een zestal jaren uitsluitend van praktischen aard is, redeneer ik anders. Tnans herdenk ik nog menigmaal vroegere gezegden en zeg ik tot mij zeiven; hoe dwaas was ik te willen doordrijven, dat het daar niet alzoomaar al dus moest gaan! Theorie, praktijk en ondervinding moeten hand aan hand gaan; de theorie is de wegwijzer op liet gebied van onderzoek en toepassing; die gids onderstelt de zaken zoo als zij zijn moesten, maar let er niet op, dat zij aldus uiterst zelden voorkomen. Hij neemt alle omstan digheden waaronder gewerkt wordt als gunstig aanen hoe zelden komt dat voor. De praktijk past de regelen der theorie toe, maar moet daarbij geleid worden door de on dervinding als stuurman die de klippen kent, waarop men verzeilen kan, die ze weet te vermijden en het schip be houden in de haven voert." - In de gemeente Soest treedt een bedeelde vrouw als eenige erfgenaam op van een bloed- of aanverwant, aldaar kortelings overledenwiens nalatenschap op eenige tonnen gouds wordt geschat. Door Z. Exc. den gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen genomenbenoemd tot audit.-milit. bij den krijgsraad te velde iu de Z. en O.-afd. van Borneo Mr. H. C. M. Kervel; lot gouvernem.-secret. Mr. G. G. van Harencarspel. Overgeplaatst: naar Bezoekie, om optetreden als eerstaanw, ingenieur in het gewest van dien naam, G. L. van Lanschot Hubrecht, Het Algemeen Overzigt van het Bataviaasch Handels blad luidt als volgt: //De tijdingen van Borneo's Westkust blijven geruststel-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2