Buitenlandse!] Nieuws. zonden en die de Fransche predikant op hoogen prijs moet hebben gesteld. Van de bij den Gemeenteraad van Utrecht in be handeling genomen verordening op het pensioneren en op wachtgeld stellen der gemeente-ambtenaren is het eerste art., waarin den gemeente-ambtenaren en bedienden, in een bij de verordening gevoegden staat vermeld, recht op pensioen wordt toegekend onder bepaalde omstandighedendoor de vergadering aangenomen. Als vereischten voor dat recht zijn gesteld, dat zij de gemeente 40 jaren gediend hebben in een of meer der betrekkingen in dien staat vermeld of den leeftijd van 6 5 jaren bereikt en de gemeente minstens 20 jaren in één of meer der bedoelde betrekkingen gediend hebbenof wel in of door de uitoefening hunner functiën of ter zake daarvanhetzij ten gevolge van gewelddadige aauranding of verzet, hetzij van met gevaar gepaard gaande dienstverrigtiogenwonden of gebreken bekomen hebben, die hen volstrekt ongeschikt maken de gemeente te dienen. Het aantal studenten dat zich onlangs aan de Hoo- geschool te Utrecht heeft doen inschrijven, bedraagt thans 70, namelijk 29 in de rechten, 2 2 in de theologie, 12 in de medicijnen, 4 in de philosophic en 3 in deletteren. Omtrent het plotseling dalen der actiën van de Al- gemeene Maatschappij van handel en nijverheid te Amster dam van 5 50 op 400 francs zegt het Turijnsche blad Eco- nomista dat die instelling, waartoe de Koning der Nederlanden concessie had verleend aan den heer Langrand-Dumonceau te Brusseldoor het Fransche credit mobilier was georga niseerd geworden en dat dit ligchaam de kapitalen er van gebruikte, om in de plaats daarvan Fransche fondsen en eenige andere aandeelen terug te geven. Op een goeden morgen heeft de Nederlandsche Bank geweigerd de nieuwe traites van het Fransche credit mobilierdie door den heer Mendel, directeur der Maatschappij van handel en nijver heid, geaccepteerd waren, te disconteren. Oogenblikkelijk heeft deze het credit-mobilier verzocht, zyn papieren van waarde terug te nemen en geld daarvoor in de plaats te zenden. Deze Vereeniging, hiertoe niet in staat zijnde, noodigde den heer Mendel uit, de storting van de tweede helft van het maatschappelijk kapitaal te doen plaats hebbenwat deze, om verscheiden gegronde redenen, weigerde. Het cre dit-mobilierhierover zeer ontevreden heeft den stand van zaken der Maatschappij van handel en nijverheid doen on- ikrzoeken en zeer voldoende bevonden. Kort daarop zijn door een groot aantal makelaars, uitsluitend voor het credit-mo bilier werkzaam, 15 a 20,000 actiën in deze Maatschappy verkocht, waardoor de daling van 200 francs is veroor zaakt, en de directeur A. Mendel, die, zoo als de heeren Pereire wisten, in zijn particulier 10 a 12,000 aandeelen bezat, geruïneerd is, en naar men zegt op de vlugt is moe ten gaanoverigens moet de Maatschappij zelf in goeden staat verkeerenals bewijs daarvan strekke, dat de heeren Pereire zeiven de aandeelen weder inkoopen tot dien lagen koers, dat misschien nog de beste operatie van het credit- mobilier in dit jaar zal zijn. De administrateur van dit lig chaamde heer Griening, bevindt zich in Amsterdam, om naar een en ander onderzoek te doen. Aan de diaconie der Herv. gemeente te Deventer is bij testamentaire dispositie door wijlen mevrouw V. vermaakt een som van f 5000, vrij van successie. Het prov. kerkbestuur van Friesland heeft aan Ds. H. W. Hazelhofl', pred. te Rijperkerk en Hardegarijpop zijn verzoek eervol emeritaat verleend, integaan den lsten Januarij 1 865. Beroepen by de Herv. gemeenten te Polsbroek Ds. H. Bax aan de Vuursche; te Veenendaal Ds. J. A. Ruys te Putten. Beroepen bij de Christ. Afgesch. Geref. gemeente te Oude Pekela Ds. L. Deddens te ten Boer, en te Olde- boom de kand. S. Kalmavan de Theologische School te Kampen. Ds. P. Wagemaker te Vlaardingen heeft voor het be roep daar den Helder bedankt. Zondag 11. heeft Ds. J. Holster te Dinteloordbe roepen bij de Afgesch. gemeente alhier, zijn afscheidsrede gehoudennaar aanleiding van Handelingen der Apostelen XX vs. 32. regentesse van het R. C. weeshuis mevrouw Weebers-Coebergh; tot 3de hulponderwijzer bij de openbare school voor meer uit. gebreid lager onderwijs van de 1ste klasse voor jongens K. E. Schel; tot leeraar in het schoonschrijven bij de hoo- gere burgerschool J. A. Hueber; en tot waagraeester H. Kokshoorn; voorts aan Jhr. W. I. J. Rammelman Elsevier den titel van archivaris der gemeente verleend. Met Maandag 7 November zullen de zeltingpryzen van het tarwe- en van het roggebrood een halve cent afslaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 41°. Zaturdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 48°, 's middags te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 44°, De Moniteur Beige deelt het berigt mede, dat de Koning Groothertog tot ridder der orde van de Eikenkroon heeft benoemd den heer N. Bodartdoctor in de letteren te Brussel. De geldcrisis heeft zich ook te Brussel doen gevoe len. Voornamelijk heeft het faillissement van het twee jaren geleden opgericht commissiehuis van Gebr. Wolff groote op schudding gebaard. Het passief wordt op 700,000 francs geraamd. De beide chefs waren voortvlugtigmaar volgens een gerucht aangehouden, toen zij te Dover aan wal wilden stappen. Zij werden in het bezit van aanzienlijke geldswaar den gevonden. De arbeidersverenigingen in Wurtemberg hebbeu aan de kamer aldaar een verzoekschrift ingediend ten behoeve van de opheffing der wethoudende dat geen werkman hu wen mag zonder toestemming der policie van het bestuur. - Het geruchtdat het bezoek van den Keizer van Rus land te Parijs slechts is uitgesteld tot het aanstaande voor jaar, wordt heden bevestigd, en men voegt er bij, dat de beide Keizers alsdan te Fontainebleau een onderhoud zullen hebben. Men meldt ook dat Keizerin Eugénie dezen winter een maand te Nizza bij de Keizerin van Rusland zal gaan doorbrengen aan wie zij met de grootste hoffelijkheid heeft verzocht, over haar te beschikken voor al hetgene wat der Czaarin aangenaam mogt kunnen zijn. Gedurende zijn verblijf te Nizza heeft Keizer Alexan der even als Keizer Napoleon een aantal ridderordens uit gedeeld zoo werd dc admiraal Jurien de la Gravière lot grootkruis vau de St. Stauislas-orde benoemd, terwijl ieder der personen van Napoleons gevolg een ridderkruis ontving. Napoleon III reikte het grootkruis van het legioen van eer aan den heer von Budberg over, benevens aan de hooge personaadjendie den Czaar vergezelden, het ridderlint. - Volgens mededeelingen uit Altona, 13 Woeusdag de bekende aardewerkfabriek van de firma Vidal en Comp., nabij Kellinghuseneen prooi der vlammen geworden. - In een der gevangenissen te St. Petersburg wordt een onderzoek ingesteld naar de vervaardigers van valsche bank- billetten. Men heeft de billetten werkelijk onder den grond van een der zalen gevonden. De vervaardigers zeiven zijn echter nog niet ontdekt. Het berigt kan waar zijnmaar het feit, dat valsche banknooten in een staatsgevangenis ge maakt worden, schijnt toch eer in een roman te huis te behooren. Bij deu Franschen consul-generaal te Ancona heeft een diefstal van diplomatieke bescheiden plaats gehadzijn geheele bureau is leeggestolen. In het Zuid-Oosten van Frankrijk is van den 24sten tot den 27sten October zooveel regen gevallen dat o. a. de Rhone, die den 23sten bij Arles slechts op 0,25 meters stond, tot 4 meters gerezen is. De schade, door de over strooming veroorzaakt, is aanmerkelijk. Bij Tarascon stond de Rhone den 27sten op 6 meters; dat is, slechts 0,50 meters lager dan bij de overstrooming van 1840. Zaturdag 11. is, ten gevolge van den jongsten zwaren regeneen groot gedeelte van den nabij Shernburn hoog gelegen spoorweg plotseling weggezakt en afgegleden der wijze dat de spoorstaven en leggers in de lucht hingen en geen trein daarover durfde te loopen tot dat de baan her steld is, moeten alle naar Newcastle gaande of van daar komende treinen een omweg maken. In Schotland is een nieuwe Koningin gekozen'lal De Gemeenteraad heeft heden Zaturdag benoemd tot

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2