i\°. 1445. Donderdag 3 November. A\ fl 864. Binneniandscii Nieuws. LE1DS0H DAGBLAD Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentién 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Ot», Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.; 6 n. 6 m., 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 n. 'a namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuw9traat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 n. 50 m. en 3 u. 45 ra. 'anamiddags. Oost-Iadisohe Laudpost. Over Southampton, i en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-lndisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Oommissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - l'hesauriedagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks vau 82 uur en vau 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijnxen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—i uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. uecl't üoi.oooaJ tot burgemeester der gemeente Vessem H. J. Tasset; tot griffier bij het kantongerecht te Geldermalseu Mr. S. A. Verwey, adv. te Utrecht; tot grif fier bij het kantongerecht te Schoonhoven Mr. J. C. Tack adv. te Doesborgh en tot lid der commissie van adminis tratie over het huis van arrest en justitie te Assen den heer W. A. van der Feltz, burgemeester dier gemeente. Bij het Depart, van Marine is uit Sheerness een rap port ingekomen van den kapt. ter zee O. A. Uhlenbeck commanderende Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau. Daaruit blijkt, dat de averij aan romp, tuig en stoommachines, aan dien bodem toegebragt door de aanzeiling van de Zweedsche bark Gustaaf, niet zoo belang rijk is als men aanvankelijk vermoed had. De boegspriet behoeft niet te worden vernieuwd. Volgens dat rapport was gemeld fregat in het dok geplaatst en rekent men dat het schip met het eerstvolgend springtijomstreeks de helft de zer maand, het dok weder zou kunnen verlaten om zijn reize naar Oost-Indië te vervolgen. De gezondheidstoestand der bemanning liet niets te wenschen over. Een bij het Depart, van Koloniën ontvangen Regerings telegram, gedagteekend Tjipannas 25 September, luidt: //De Heldin aangekomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotter dam heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres aangebodenwaaraan wij het volgende ontleeuenZij heeft met belangstelling kennis genomen van de maatrege len op stoffelijk gebied, welke de regering zich voorstelt in de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal aantebieden. Twee daarvan trekken, vooral hare aandacht: de afschaf fing van alle plaatselijke accijnsen en het sluiten van een handelsverdrag met Frankrijk. Zij maakt ten volle de uit drukking des Ministers van Financiën bij de aanbieding der begrootingswetten in de vergadering besproken, tot de bare: de volledige afschaffing der plaatselijke accijnsen is geworden een nationale wenschzy zoude er gaarne bijvoe geneen nationale behoefte. Het andere onderwerp, het te sluiten haudelstractaat met Frankrijk met het eerste zamen- bangendis zoo verre de afschaffing van den plaatselijken accijns op den wijn daartoe vereischt wordt, is echter ook geheel onafhankelijk daarvan voor onzen handel van veel gewigt. Het is naar haar oordeel van het hoogst belang, dat de markt van een zoo groot en rijk land als Frankrjjk voor den Hollandschen handel niet minder toegankelijk zij dan voor dien der naburen, en zij uit daarom den wensch, dat de Kamer ook in dit opzigt de pogingen der Regering ondersteune, waartoe de afschaffing van de plaatselijke ac cijnsen een der voorwaarden zoude zijn, zoodat deze niet ai- leen op zich zelve wenschelijk is, maar ook de mogelijk heid voortebereiden van een handelstractaat met Frankryk te sluiten een zeer wenschelijke verbetering zou ziju. - Bij de arr. regtb. te Almelo, werd Woensdag den 26sten October, de rechtsvraag behandeld, of buitenland- sche naamlooze maatschappijen hier te lande in rechten mo gen optreden. De appellant, de Algemeene Verzekerings maatschappij tegen gevaren van brand, gevestigd te Brussel, aan wie dat recht bij vonnis van den kantonrechter te En schedé was ontzegd, werd voor de rechtbank bijgestaan door Mr. D. van Eekadvocaat bij den Hoogen Raad der Ne derlanden, die in een uitvoerige rede het betoog ontwikkelde, dat deze vraag hare oplossing niet vond in het gewoon bur gerlijk recht, maar moest worden uitgemaakt naar de regelen van het privaat internationaal recht, volgens hetwelk, zoowel naar het geschreven recht als naar het ongeschreven recht, zoo als dit door de voornaamste schrijvers was ontwikkeld, de rechtspersoonlijkheid van vreemde maatschappijen hier te lande, niet mogt worden ontkend. Mr. van Eek wees daarbij er nadrukkelijk op, hoezeer de ontkenning van het recht^ der vreemde maatschappijen een doodsteek zoude zijn voor de Nederlandsche nijverheid en het fabriekwezen, die daar door van allen handel met het buitenland, die toch voor een groot deel door naamlooze maatschappijen wordt gedre ven zouden worden beroofd om welke reden de Kamer» van Koophandel in de belangrijkste koopsteden hier te lande steeds krachtig hebben geijverd voor de toelating in rechten hier te lande van vreemde maatschappijen. De geintimeerde H. Lutje Holzik landbouwer te Lonneker, die bij conclusie de rechtspersoonlijkheid der appellante had bestreden, bleef zich daarbij zonder nadere ontwikkeling bepalen. De uitspraak der rechtbank in deze belangrijke zaak is bepaald, op een termijn van 6 weken. Bij het kantongerecht te Assen is thans een bijzonder»

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1