i\°. 1444. A". 1864 LEIDSCH lllllilllll. De-it Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, au franco per post 2.81' in de drie maanden. Afzonderlijke Notn- mers Vijf Cents Prijs dor Advertentién 1-6 regels 0.76, Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vou genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cis, Spoortreinen van Leiden naar sUravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 tn.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 in.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusirgtiogen aan de Lakenhal, Katoenfabriek eu op ie Nieuwstraat: 's m jr^eua ie 8 u. en te 10 u. 50 in.; 's uaiuidJags te 3 u, 45 m. 'ssvouds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Qo«t-fndi»oi»e Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.-— West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 30 cn. 's m. tot 10 u. 30 ut. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van IIi uur. - -Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelyks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijuseu, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnseo dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegei, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Het nieuwe regering-stelsel voor plaatselijke belastingen. {Slot.) De door den Munster van Biunenlandsche Zakeu voorge stelde wijzigingen der gemeentewet kunnen niet buiten ver band beschouwd worden met de door den Minister van Fi nanciën ingediende nieuwe wetsontwerpen, nopens den accijns op het gedistilleerd en de herziening der personele belas ting. i)e daarbij gevoegde memoriën van toelichting hebben vooral ten doelom de belaugrijke maatregel der afschaf fing van de plaatselijke accijnseu te steunen. En hoewel daarin veel voorkomt, wat de Minister noodig acht tot verdediging van zijn belastingplannen, die 'sRijks schatkist betreffen, het naauw verband met den bedoelden maatregel is niet te mis kennen. Uit de memorie van toelichting nopens deu accijns van bet gedistilleerd ontdekten wijdat de Minister de heffing van een provinciale belasting in Noord-Brabant tot voor beeld en leiddraad neemt voor de uitkeering van 14 per vat gedistilleerd aan iedere gemeente voor de hoeveelheid aldaar verbruikt. Maar indien de gelijksoortige wetsontwerpen in de zittingen der Tweede Kamer van 1856-1857 en 1857—1858 ingediend en ouderzochtgeen bijval konden verwerven van vege den omslag der verrekeningenwat zal het geven in dien het Departement van Financiën zich daarmede belast en provinciaal zoowel als plaatselijk toezigt en controle gemist worden De handel in gedistilleerdzoowel als de brande rijen en distilleerderijen gelijk alle fabrieken en verbrui kers van reukwaters, vernissen enz., zullen met lastige for maliteiten worden gekweldom tot wiskundige zekerheid te brengen de hoeveelheid gedistilleerd, die in elke gemeente jaarlijks is verbruikt. Maar dat is onmogelijk want zoo dra eenmaal Je Rijksaccijns is betaald en een minimum voor vrij vervoer zonder geleibillettenj is aangenomen houdt de controle optenzij nieuwe plaatselijke tolliniën worden aangelegd. En wat blijft er dan over van de afschaffing? Even onpractisch en onbereikbaar is de herziSTÏiing der personele belasting. Gewis de volmaaktheid is niet te be reiken en zij ligt op elk terrein van belasiing buiten men» schelgk bereik. Maar er moet een ouvolkomeuheid onvermij» delijk kleven aan den aigemeeuen maatregel, wanneer men regelen stelt voor alle localiteiten of die localiteiten wille keurig naar een onredelijken maatstaf splitst naar het cijfer der bevolking. Elke Gemeenteraad kan voor zijne plaatselijke belangen behoeften en toestand regelen stellenmaar een 50jarig bestaan der personele belasting heeft zonneklaar be wezen, dat de uniformiteit van huiselijke en maatschappe lijk toestanden van alle ingezetenen des Rijks niet door den algemeenen wetgever kan worden begrepen en wettelyk ge regeld dan by een zuivere incometax. En ook bij zulk een belasting heeft f 1000 inkomen te Egmond aan zee meer der waarde dan dezelfde som voor Groningente 's Hage of te Rotterdam. Juist geldt het, waar men stand eu levens wijze treffen wil, deze of gene localiteit maar niet alle lo caliteiten zonder uitzondering naar denzelfden maatstaf of naar het cijfer der bevolking bij het bepalen van een minimum der huurwaarde. Een onderscheiding die voor een gemeente zeer billijk heeten en practisch uitvoerbaar voorkomen kan zou stellig voor het gansche Rijk niet alleen en dus voor alle gemeenten een ongerijmdheid zijn, maar ook voor ge meenten van dezelfde bevolking. De groudslag, door Rijksambtenaren onderzocht en aan genomen kan niet zoo hecht en welgekozen zijnals de door de ingezetenen rechtstreeks verkozene raadsledenmet kennis van zaken en toestandenvoor belasting naar den stand en de levenswijze kiezen zouden. Daarvoor is de plaatselijke, niet de algemeene fiscus de natuurlijke verzorger, en geen Gemeenteraad mag zich die bevoegdheid laten uit de hand nemen. Wij hebben den Minister Thorbecke geheel aan onze zijde, daar hij uitdrukkelijk verklaart in zijn memorie van toelichting bij het dezer dagen ingediend wetsontwerptot wijziging der gemeentewet: //Het personeel, naar de vertering gehe ven enals afhankelijk van plaatselijke omstandigheden

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1