Buitenlandsch Nieuws. thans in twee helften beschikt, tot zich neme om er naar welgevallen mede te handelendoch dan aan elk der eigen lijk gezegde ledendie het zullen verlangeneen jaarlijksch pensioen uittebetalen volgens Koninklijk besluit van 1814; j 3°. dat de regering een verordening der fundatiën daarstelle volgens opgave in 18 5 2 gedaan, terwijl aan de reste rende kruisheeren alle afzonderlijke eigendommen niet tot het domein behoorende, onverhinderd zullen gelaten worden. Den 25sten dezer is de gewezen leekebroeder J. A. van den Bogaart van de tegen hem ingebragte aanklagt, landlooperijvrijgesproken en bevolen dat hij onmiddelijk in vrijheid zou worden gesteld. De rechtbank te 's Herto genbosch heeft beslist, dat het bewijs niet was geleverd, dat hij ten tijde zijner aanhouding was zonder vaste woon plaats, één der vereischten tot het kenmerk van landloo perij op gronddat hij toch in het klooster te St. Agatha als broeder is aangenomendaarin gedurende vele jaren is verbleven dat klooster nu en dan heeft verlatendoch tel kens weder is teruggekeerd, totdat hij nu eenigen tijd ge leden, op bevel van den prior, daaruit is verwijderd, zoo dat hij zich zijns ondanksdoch niet vrijwillig, aan zwerverij heeft overgegeven. Hij is daarop onmiddelijk uit zijn 7 weken preventive opsluiting ontslagen en in vrijheid gesteld. Zaturdag 29 dezer viert de Vrijmetselaars-loge Willem Frederik te Amsterdam haar öOjarig bestaan; de loges in Nederland zijn uitgenoodigd om zich daarbij te laten ver tegenwoordigen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage, zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra la Juive. Den 23sten dezer is gevankelijk in het huis van ar rest te Goes gebragt de brievengaarder Huizer, te Kapelle. Bij een bij hem ingesteld onderzoek - ter zake van de ont vreemding van een muntbillet van 100 uit een brief door den heer P. H. Saaymans Vader den llden September jl. in de brievenbus te Biezelinge, gemeente Kapelle, gestoken - moet het bewuste bankbillet in zijn bezit zijn gevonden. Te Nijmegen zijn 11. Dingsdag aan een der stads poorten twee dames aangehouden, die onder hare crinolines hadden verborgen 24 kannen spiritus of belastbaar vocht. -In den nacht van Maandag op Dingsdag jl. heeft te Varik een 28jarig meisje door verdrinken een einde aan haar leven gemaakt. Teleurgestelde liefde houdt men voor de oorzaak. Door de vaststelling der plaatselijke begrooting voor 1865 heeft de Leidsche Gemeenteraad beslist, dat in het volgende jaar een nieuwe ijzeren brug met trottoirs zal wor den gelegd over den Ouden Singel voor de Janvossensteeg een nieuwe ijzeren basculebrug over den Ouden Rijn voor de Donkersteeg en dergelijke brug over de Korte Langegracht op de Mare; voorts dat een nieuwe openbare school voor min vermogenden zal worden gebouwd en door het afbreken van de Wittepoort en van de steenen brug over de Singelgracht een rechtstreeksche verbinding zal komen van de straat in het Noordeinde en den straatweg buiten die poort door het leggen van een nieuwe ijzeren brug met trottoirs en het dempen van een gedeelte der Siogelgracht. Tengevolge van die verandering zullen ter bebouwing beschikbaar komen, een terrein naast den tuin van de Kweekschool voor zeevaart, een op den geslechten vestwal en het plein aan het paar- denwed. Wel verdient te worden vermeld dat de kosten voor die buitengewone werken, voor 1865 geraamd op ƒ44,600 voor 1866 op f 9,500 uit de gewone inkomsten worden gevonden. Het 5Ojarig bestaan van het Nederl. Bijbel-Genoot schap werd Donderdag avond in de Pieterskerk alhier door de Leidsche afdeeling plegtig herdacht met het houden eener feest rede door haren voorzitter Prof. J. J. Prins, die het Nederl. Bijbel-Genootschap beschouwde als een zegen voor Nederland. Met zijn bekende welsprekendheid vestigde de spreker het oog op d en oorsprong, in tijden van algemeene zorg en moeite op den grondslag, zoo breed dat de Protestantsche eenheid daardoor helder aan het licht kwam; en op de werking dezer instelling. Met roerende en treffende woorden schetste hij die werking, wijzende op het aanzienlijk aantal van bijna een millioen exempl., in die halve eeuw verspreid, maar vooral indrukwekkend Was de achtereenvolgende voorstelling van de verschillende wijze der bestemming, die de huisbijbel, de handbijbel, de kerk bijbel de sjakobijbel en de bijbel in de Javaansche en an dere talen voor onze volkplanting vervulde. En die voor stelling klom in beteekenis, toen hij met de woorden van een hedendaagsch Godgeleerde de waarde van den bijbel voor onzen tijd en voor ieder mensch op een stichtelijke wijze aantoonde. Met een woord van opwekking en vermaning, om den bijbel in eere te houden en recht te gebruiken, om het Bijbel-Genootschap te steunen en de bijbelverspreiding te bevorderen, werd die feestrede gesloten, die, door het gezang der weezen en der gemeente afgewisseldgevolgd werd door dankzegging en gebed. Het bestuur der Leidsche afdeeling heeft op een waardige wijze het 5Ojarig bestaan overeenkomstig den wensch van de Algemeene Vergadering herdacht en tevens het 50jarig bestaan der afdeeling, die op 31 October 1814 werd gesticht, gevierd. Donderdag avond had in de Stads-Gehoorzaal het jaarlijksch examen plaats van de leerlingen der muziekschool van de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst. De navolgende muziekstukken werden door de leerlingen der muziekschool uitgevoerd In de eerste afdeeling Ouverture Athalia, voor 3 piano's, a 4 et a 8 mains, uitgevoerd door de leerlingen M. L. Cobet, A. C. de Gaay Fortman, H. J. Kluit, E. S. van Olden, A. Vissering en J. C. Wijnstroom; Marsch voor 3 piano's, a 4 mains, door de leerlingen F. E. van Goens, C. A. Hoos, J. E. van Oosterzee, H. O. W. PrijnA. Stokhuyzen en A. M. P. Sijthoff; l'Inquiétude, Morceau de Salon pour le Piano, door de leerling W. van den Broek; Meditation sur le lre prélude de Seb. Bach, arrangée pour violon, door de leerling V. Clignett; Sonatiue N°. 1, voor 3 Piano's, a 4 mains, door de leerlingen G. Bosch, M. Krieger, W. Meijeraan, C. Stokhuyzen, J. P. Sijthoff en J. A. Simon Thomas; Fantaisie über der Freischiitz, van C. M. von Weber, voor 3 piano's, a 4 mains, door de leerlingen S. C. C. Bahler, W. F. C. C. J. van Heemstra, M. E. van HeukelomM. C. E. C. HuyserL. G. le Poole en M. Viruly van Pouderoyen; kleine Cantate, door de leer lingen der Elementair-Zang-afdeeling. In de tweede afdeeling: Ouverture die Felsenmiihlevoor 3 piano's, a 4 et a 8 mains, door de leerlingen W. van den Broek, J. G. van Doorn, M. A. S. E. S. de Goeje, C. J. en A. H. van Outeren en A. J. Wijnstroom; Blumen und Schmetterlingvoor piano, door de leerling H. J. Kluit; Sonate B. Dur, voor 3 piauo's, a 4 mains, door de leer lingen S. C. Ekama, D. J. A. Hoelen, M. H. Leemans, A. U. Weydung, A. J. Wijnstroom en J. P. Wijnstroom; Duo pour deux violons, door de leerlingen M. B. de Graaf en F. StoelmanGrande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra les Hugenots de Meyerbeer, pour le pianodoor de leerling C. J. van Outeren; Fantaisie de l'Opéra Presiosa de Weber, voor 2 piano's, a 4 mains, door de leerlingen J. C. de Gaay FortmanM. J. L. HoelenR. H. A. M. Kervel en M. J. H. Liefrinck. Na de prijsuitdeeling (waarvan wij morgen verslag hopen te geven): Koor, door de leerlingen der 3de en 4de Koor zangklassen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 46°. Vrijdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 48°, 's middags te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 52°. De Keizer van Oostenryk heeft Zondag ten gehoore ontvangen den heer Bockkanunnik van het Akensche ka pittel die hem een exemplaar van het prachtige werkge titeld Die Kleinodiën des heiligen römischen Reiches deut- scher Nationheeft aangeboden. Bedoeld werk is op de Staats drukkerij te Weenen met de meeste zorg gedruktbevat 45 gekleurde lithografische platen, 170 houtgravures en 300 pagina's tekst in groot folio. Men roemt de uitvoering en den inhoud van bedoeld prachtwerk om het zeerst. Uit Praag meldt mendat de firma Markus G. Zap- pertj handelende in specerijenhare betalingen heeft gestaakt. Het passief overtreft het actief met 150,000 fl., naar mei1 verneemt. -— Een der oudste handelshuizen van Milaanfirma Carli

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2