Buitenlandsch Nieuws. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Haga zal Woensdag worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Norma, voorafgegaan door de vaudeville une Loge d'Opéra. In de Vrijdag gehouden zitting van den Gemeenteraad van Rotterdam wees een lid op het gebeurde met de dier gaarde, waaruit dezer dagen een beer ontvlugtte, die ge lukkig iu een aangrenzenden tuiu weder kon worden opge vangen, en vroeg of daaromtrent geen politie-maatregelen in het leven waren te roepen. Het bleek echter niet wel mo gelijk te zijnom bij ieder hok een agent te plaatsen om op het ontsnappen der wilde dieren te passenhet bleek wijders, dat in den dierentuin zooveel doenlijk het noodige to-zigt plaats heeft, en het bleek eindelijk, dat men in het Oiiderwerpelijk geval met een buitengewoon slimmen beer te doen heeft gehad, die door het ontgraven of afknagen van zijn hok, zijn cipier heeft weten te, verschalken. Daar men tot dusverre bij wilde dieren in den regel geen hoo- gere mate van intelligentie, dan hunne oppassers bezitten, heeft kunnen waarnemen meende men in de exceptionnele verstands-ontwikkeling van den onderwerpelijken beer geen aanleiding te vinden tot vrees voor het herhalen van soort gelijke gebeurtenissen. Uit Utrecht schrijft men aan de Middelburgsche Cou rant: //De vóór anderhalfjaar alhier opgerigte vereeniging van predikanten der zoogenaamde //Evangelisch-Confessionele" rigting, hield den llden dezer een vergadering, welke door ruim 90 leden werd bijgewoond. Den volgenden dag werd de bijeenkomst voortgezetwaarbij nu ook vele andere per sonen van gelijke gezindheid toegang hadden. Behalve de predikanten waren een 70tal gemeenteleden, waaronder de heer Groen van Prinsterer, tegenwoordig. De besluiten, door de vergadering genomen, kenmerkten zich niet door bijzon dere belangrijkheid. In de eerste plaats werd besloten geen gevolg te geven aan een voorstel, vroeger door den heer J. H. Gunning Jr. gedaan, en ten doel hebbende de op- rigting eener kweekschool voor Evangelistendie aan //in nood verkeerende gemeenten" te hulp zouden komen m. a. w. in plaatsen, waar de gemeente onder de leidiug van predikanten der //moderne rigting" staatden invloed van deze zouden bestrijden. Men vreesdedoor de aanneming van het voorstel, geestelijken hoogmoed te zullen aankwee- ken en niet slechts voor moderne maar ook voor rechtge- loovige leeraars een bron van velerlei moeijelijkheden te zul len openen. Vervolgens kwam het plan ter sprake tot de oprigting van een dag- of weekblad, aan de opbouwing van het orthodoxe geloof en aan de bestrijding der moderne theo logie gewijd. Men wees op de omstandigheid, dat onlangs de pred. Barger de redactie had aanvaard van het weekblad de Heraut, waardoor de uitvoering van het genoemde plan misschien onnoodig was geworden, en men kwam tot geen besluit. Het bestuur der Vereeniging bragt verder een voor stel ter tafel, om gelden bijeen te brengen tot het stichten van eenige beurzen, ten einde aan onbemiddelde jongelin gen de gelegenheid te gevendoor het academisch onder wijs tot predikant te worden opgeleid. De stemming van dit krachtig aanbevolen voorstel werd uitgesteld tot een vol gende vergadering. //Eindelijk werden eenige besluiten genomen, ten doel hebbende het confessionele van het karakter der Vereeniging sterker op den voorgrond te plaatsen. Zonder twijfel werk ten de tegenwoordigheid van den heer Groen van Prinsterer en de afwezigheid van den heer Gunning niet weinig mede, om aan de voorstellen daartoe ingang te doen vinden. Een onbekrompene maar oprechte instemming met de belijdenis schriften der Nederlandsc'ne Hervormde Kerk wordt numet meer aandrang nog dan vroeger, van deleden der Vereeni ging gevorderd. //Ziedaar wat mij omtrent de vergaderingen van 11 en 12 October bekend is geworden. In hoeverre de Vereeni ging een stap nader is gekomen tot de bereiking van haar doel: de handhaving van het kerkgeloof en de bestrijding der moderne denkwijze op theologisch en godsdienstig ge bied, wil ik niet beslissen, maar in elk geval schijnt het zekerdat die stap niet groot is geweest." Zondag morgen reed een vigelante te Groningen van een brug af, toen een der wielen afliep en het rijtuig in het Winschoterdiep stortte. Van de vier dames, die in de vigelante zaten, is één verdronken. Ds. B. M. Post van Griethuysenpred. te Paesens heeft het beroep naar het Hollandsche Veld (Drenthe) aan' genomen. Donderdag a. s., 's namiddags te 2 uur, zal op het R. C. kerkhof alhier de plegtige onthulling plaats hebben van het gedenkteeken van wijlen den hoogleeraar J. j{ Schrant. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan. dag des namiddags te 5 uur 5 2°, des avonds te 8 uur 50° te 10 uur 50°, Dingsdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uj 52°, 's middags te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur BP, Het schijnt, dat de zoo gelukkig geslaagde pogin» om te Amsterdam een Paleis voor Volksvlijt te stichten, niet zonder weêrklank in België is geweest. Immers men verneemt, dat het reeds vroeger te dien opzigte aldaar be staande plan thans eenige meerdere zekerheid heeft verkregen, Men verneemt namelijk, dat dezer dagen zich een maat schappij gevestigd heeft tot stichting van een Paleis voor tentoonstellingen van nijverheid, handel enz. Het daartoe bestemde kapitaal isnaar men verneemtdrie millioen ft, groot, verdeeld in 15,000 aandeelen van 200 fr. Men wil, dat het te Laeken bij Brussel zal worden geplaatst. Ten gevolge van het springen des stoomketels van de sleepboot Mülheim N°. 3., die te Keulen was aangekomen, zijn 4 personen zwaar gewond naar het hospitaal gevoerd, waarvan twee, de machinist en de stoker, reeds zijn overle den terwijl men de beide anderen hoopt te behoudenof schoon een hunner het been verliezen zal. - In het kanton Lucern te Sursei, zijn ruim 1400 mei den en knechts bijeengekomenom over hunne gemeenschap pelijke belangen te raadplegen. Zij benoemden één uit huo midden tot voorzitter, terwijl o. a. besloten is een adres intedienen aan de regering, ten einde afschaffing te verzoe ken der wet op de dienstboden. De gasfabrieken te Weenen zijn voor een gedeelte ver anderd in hospitalen. Sedert eenigen tijd heerscht aldaar de kinkhoest en een aantal lijders, vooral kinderen, zendt men met het beste gevolg in de bedoelde fabrieken alwaar zij dagelijks eenigen tijd doorbrengen. Spoedig ondervinden zij daardoor verligting en het geheele herstel volgt in den re gel binnen korten tijd. De berigten uit Napels omtrent den katoenoogst lui den in allen deele gunstig. Men schat de opbrengst op 700,000 kilo's. Wat ook de uitslag van den Amerikaan- schen oorlog zijn moge, de cultuur van genoemd product zal er niet door verminderd wordenhierbij dient ook in 't oog te worden gehouden, dat de handenarbeid in 't Zui den van Italië zeer goedkoop is. Uit Athene schrijft men van den llden dezer: Te gen 10 uur heden morgen is een moordaanslag gepleegd op den Minister van Binnenlandsche Zaken Coumoundouros, juist toen hij uit zijn tegenover het paleis der vertegenwoor diging gelegene woning trad. De dader is een Cretenzer, Demenetrius Nerantris genaamd en 50 jaren oud. De Mi nister zijn woning verlaten hebbende, zag hem een pistool op hem aanleggen; hij sprong op hem toe en vatte zijn arm, waardoor het pistool, dat met vijf kogels geladen was af ging, zonder echter den Minister te treffen. Dadelijk kwa men manschappen van de nationale garde toesnellen die den misdadiger arresteerden. De gebeurtenis heeft te Athene een levendigen indruk gemaakt, daar men haar in verband brengt met de parlementaire discussiën gedurende de laatste dagen. Het wordt hoe langer hoe meer waarschijnlijk, dat Koning Victor Emanuel den Keizer en de Keizerin van Bui- land te Nizza zal bezoeken. Volgens berigten uit Spanje beschouwt men aldaar een oorlog tusschen dat land en Peru als onvermijdelijk. Er zijn waarschijnlijk groote veranderingen op til in de organisatie der banken in Frankrijkwelke sedert eeni gen tijd in de pers levendig is aangevallen. Zoo verzekert meudat onder de eerste veranderingen zal behooren de oprigting van banken gelyk die in Duitschland bestaan. De Keizerin moet zich gedurende haar verblijf te Schwal. bach bijzonder aan dit onderwerp hebben laten gelegen lig gen. Een staatsraad is naar Duitschland gezonden om een

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2