N®. 1438. Woensdag 26 October. EIDSfH DAGBL Deze Courant verschijnt elkeH dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.89 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- roers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m, 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dageuuitgezonderd des Zondags, 5 u,; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijhs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect u tt spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoynsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. öiiiiieiiiaudscli Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot lid van het collegie van re genten over het huis van arrest te Eiudhoven Mr. C. A. D. Molhuyseriofficier van Justitie bij de arrondissements-recht- bank' aldaar. Naar wij vernemen, zou bij Koninklijke beschikking op voordragt van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn bepaald, dat met 1°. Januarij aanstaande de tol, staande op den Straatweg buiten de ïtijnsburgsche poort in de na bijheid van het station van den Hollandschen IJzeren Spoor weg moet worden verplaatst naar de Poelbrug. H. M. de Koningin is, na twee dagen te Arona in Italië vertoefd te hebben, den 18den dezer over Baveno, waar H. M. een bezoek beeft gebragt aan H. K. H. de Hertogin van Genua, naar Lucern gereisd. Maandag avond is H. M. in de residentie teruggekeerd. Het voorloopig verslag van het onderzoek der afdee- lingen van de Tweede Kamer betreffende het 1ste hoofdstak der Staatsbegrooting voor 1866 waaraan 5 8 leden deel namenziet het licht en behelst beschouwingen en beoor deelingen van het regeringsbeleid van het tegenwoordig ka binet, die over het algemeen ongunstig zijn, vooral wat de Departementen van Justitie, Financiën en Koloniën betreft, terwijl de toestand der geldmiddelenzooals die door den Minister van Financiën wordt voorgesteldniet in de Staats begrooting voor 1865 wordt ontdekt. Ook onder hen, die het ongunstig oordeel over het algemeen niet konden be amen waren erdie de wankelmoedigheid en oppervlak kigheid van den Minister van Financiën om zyn belasting plannen erkende, en zijn ontrouw aan de beginselen, die hij vroeger beleedniet konden verheelen. Maandag zijn aan het Departement van Oorlog, onder presidium van den generaal-majoor H. Hardenbergde ver- eischte examina's aangevangen van onderofficierendingende naar de rangen van 2den luitenant-kwartiermeester en 2den luitenant-administrateur van kleeding en wapening; 13 ad- spiranten zullen voor eerstgemelde en 2 voor laatstgemelde betrekking geëxamineerd worden. Naar men verneemt, zullen in de herfstvergadering der Staten van de provincie Zuid-Holland die op den lsten November zal worden geopend de volgende stukken in be handeling worden gebragt: 1°. Rapport van Gedep. Staten ten geleide van ontwerp-reglementen voor de hoogheemraad schappen van Voorne en Putten. 2°. Vijf nota's betrekkelijk de aanvragen van de gemeeuteu HellevoetsluisOostvoorue, ZwartewaalSassenhsim en Zuidland om ingevolge art. 3 der wet van den 13den Augustus 1857 (Staatsbl. N°. 103) tegemoetkoming te erlangen in de kosten van stichting vaa schoolgebouwen en onderwijzerswoningen. 3°. Rapport van de commissie, benoemd bij besluit der Stalen van den 3den November 1863 N°. XIII, tot het onderzoeken van het door Gedep. Staten aangeboden ontwerp-reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zuid-Holland met over legging van een overeenkomstig dat rapport gewijzigd regle ment. 4p. Rapport van de commissie benoemd by besluit van den 14den Julij 1864 N°. V, tot het doen van eea onderzoek naar al hetgeen met deop de provinciale be grooting, artt. 1 en 2 van hoofdstuk VIII der uitgaven, uitgetrokken posten voor subsidiën ten behoeve van de Eere- dienst, zoo uit een staatsrechtelijk oogpunt als anderzins kan geacht worden in verband te staan. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid bij het Athenaeum Illustre te Amsterdam, Mr. A. E. J. Mod derman, aanvaardde Maandag deze zyn betrekking met het houden eener inaugurele oratie over den rechtsgrondhet wezen en het doel der straf. Hij begon zijn rede met het uitspreken van een woord van hulde aan Beccariadie he den voor 100 jaren zijn liberale strafrechtstheorie verkon digde welke geleid heeft tot de opheffing van pijnbank folteringen en lijfstraffen. Hij erkende geen straf als recht vaardig, die niet kon medewerken tot verbetering van den misdadiger en sprak mitsdien het doemvonnis uit over de doodstraf, waarop hij hoopte, dat weldra de regel van toe passing zou worden de mortuis nil nisi bene (van de dooden niets dan goeds). Nog veel sterker dan de doodstraf ver oordeelde hij de gemeenschappelijke opsluiting, welke gevan genissen hij vergeleek bij de lagere middelbare en hoogere burgerscholen voor de boosheid. Een krachtig woord van aanbeveling der cellulaire gevangenisstraf achtervolgde het gesprokene. De Btraf: een schijnbaar kwaad, maar een wezen lijk goed voor den misdadiger. Aan dien regel beantwoordde, zijns inziens, als gevangenisstraf alleen de cellulaire. De rede werd met de gebruikelijke aanspraken geëindigd.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1