Buitenlandsch Nieuws. wijk j te Wezepe Ds. F. Rederuste Beetgumaan den Helder Ü9. P. Pagemaker, te Vlaardingen en te Boxuin den cand. B. Vellekoop. Vrijdag avond had alhier een treffend ongeluk plaats. De dienstbode van deu heer Cockuyt op de Hoogewoerd was bezig aan den Rijn met het uitspoelen van een emmer en schijnt voorover in het water te zijn gevallen. Eerst toen men haar miste, werd onderzoek gedaan en vond men een dwijl in het water drijven en later het lijk van de ongelukkige. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 42°. Zaturdag morgen te 5 uur 4 2°, te 8 uur 46°, 's middags te 12 uur 5 7°, 's namiddags te 4 uur 5 2°. Omtrent de ijzeren brug over den zoogenaamden ouden Rijn bij Griethausen verneemt men, dat hare spanwijdte is 320 voet, dus 7 voet meer dan van die te Keulen en 20 voet meer dan die te Coblentz; zij verheft zich 241 voet boven den gemiddelden waterspiegel. Het totale gewigt der brug zal bedragen 1,010,340 pond gesmeed en 15,660 pond gegoten ijzer. De termijnen, vermeld in artt. 1 2 en 6 der over eenkomst wegens den bouw eener vaste brug over den Rijn tusschen Mannheim en Ludwigshafen zijn verlengd, te we ten: de eerste termijn in plaats van 1 October 1864 tot 15 November 1864, en de tweede termijn in plaats van 1 Januarij 1 865 tot 15 February 1865. Voorts is de heer Muff, oberzoll-inspector te Mannheim, door de regeringen van Baden en Beijeren als gemeenschappelijk commissaris voor opgemelden bouw aangewezen bij wien de belangheb benden hunne rechten zullen hebben te doen gelden. Woensdag had te Berlijn de plegtige inwijding dei- eerste Stads Turnzaal plaats. Tot bijwoning daarvan waren "de Ministers van Oorlog en Eeredieust, de provinciale school raden de directeuren der hoogere en lagere stadsscholen de besturen der Turnvereenigingen enz. door den Magistraat uitgcnoodigd. De predikant Noel hield de inwijdingsrede. Na het zingen van den 93sten psalm door de scholieren van het Graauwe Klooster, hield de stadsscboolraad Fün- binger de feestrede, en bevestigde de benoemde onderwijzers in. hunne betrekkingen. Ten slotte hieven de gezamenlijke aanwezigen een bekend lied aan. Het geheel maakte een zoo diepen indrukdat slechts weinige oogen zonder tranen bleven. De regering van Mecklenburg-Schwerin heeft den verkoop van twee brochures van den uitgever Streit, te Koburg, verboden en te gelijker tijd van alle verdere uit gaven vau dieD boekhandel. Het denkbeeld om boeken te veroordeelendie nog niet geschreven zijn is echter geen nieuwe uitvinding der Mecklenburgsche regering. Pruissen is in 1848 daarin voorgegaan door den invoer te verbieden vau alle uitgaven, tegenwoordige en toekomstige, van Campe te Hamburg. Bij gelegenheid der inschrijving van de handelshui zen volgens de voorschriften van het Duitsche wetboek van koophandel, is er in de Mecklenburgsche stad Hagenow een koopman ontdekt geworden, die niet schrijven kan. De Boff. Zeit. schrijft daaromtrent: hij kon zijn naam niet eigenhan dig, zooals de wet zulks gebiedt, in het handelsregister in schrijven. De magistraat, in twijfel of het wets-gebod ook in dit geval zou kunnen worden nagelaten, vroeg den Mi nister van Justitie om advies, en deze gaf hem te kennen, dat de koopman eerst schrijven moest leeren en dan zyn naam in het handels-register ter neêr stellen. Maandag is te Weenen een aanvang gemaakt met de toepassing van den nieuwen maatregel, om van des avonds 9 tot 5 ure in den ochtend de straten dier stad door pa trouilles te doen doorkruissen. Voorloopig is de politie lot dat einde versterkt met 17 7 man infanterie. Men onder stelt, dat deze patrouilles niet sterk genoeg zijn, om voor de veiligheid in die hoofdstad en naaste omstreken te waken. Ecnige weken geleden ontwikkelde de Minister van Openbaar Onderwijs in Frankrijk in een Ministerraad de grondendie voor het invoeren van de schoolpligtigheid pleiten. Niettegenstaande sommigen der aanwezigen toenmaals dat plan krachtig bestreden, magtigde de Keizer den heer Duruy een ontwerp van wet, omtrent die aangelegenheid gereed te maken en aan den Raad van State toetezenden. Naar men verzekert, is dat ontwerp thans by dien Raad in- gekomen waar het echter op groote bezwaren schijnt te stuiten, Uil Parijs schrijft men wonderen over de spiritisti sche toeren der gebroeders Davenport. Zij hebben vele on. geloovigen tot hunne leer bekeerd. Indien dan ook waar is wat men van hen verhaalt, dan zou men bijna geneigd zijn om de mogelijkheid aantenemen dat men gelooven kao aan iets wat welligt eenigzins het aannemen van de kracht, die de spiritisten onderstellen, zou kunnen rechtvaardigen. De heeren Davenport zijn grands seigneurs; zij laten zich dan ook een guinje per entree betaleneu zij rekenen nog dat het publiek hun verpligt is wanneer zij het wel in bua locaal willen toelaten. Een der laatste séances werd bijge woond door een vyftiental officieren van het leger en de marine, letterkundigen, schilders enz., dus uit personen, die zoo spoedig geen dupe worden. In die seance nu liet de eene broeder door een der personen uit het gezelschap zich aan zijn stoel vastbinden met handen en voetenzoo stevig deze maar verkoos. De andere liet zich de handen vasthouden zoodat hij niets kon uitrigten. Zoodra het licht was uitgedoofd, begonnen terstond allerlei geluiden zich te doen hooren en de instrumenten die men op tafel had ge legd uit zich zelf te spelen. Maar onbegrijpelijker was het dat, toen de lichten ontstoken werden, de vastgebonden Davenport zijn rok had uitgetrokken en deze in een hoek lag, Met hetzelfde geraak als hij zijn rok uittrekt, trekt hij, gebonden aan zijn stoelook dien van een der bezoekers aan, die van zijn kant, den rok van Davenport aan het lijf krijgt. Is die voorstelling overeenkomstig de ware toedragt der zaak, dan zal meu erkennen dat er wel eenige grond be staat om te zeggen, wat wij hierboven omtrent het geloof aan het spiritisme opmerkten. Men meldt uit Alexandrie, dat Mw. Ristori aldaar met buitengewoon grooten bijval is opgetreden. Zij heeft zich vervolgens naar Smyrna begeven, van waar zij naar Konstantinopel zal oversteken en over Italië naar Frankrijk terugkeerenwaar zij omstreeks Februarij wordt verwacht, Men meldt uit Gumbinnen dat in een likeur-fabriek aldaar een zeer treurig onheil plaats had. Een vermogend man in de nabijheid dier gemelde stad gevestigd bezocht een zijner vriendeneen likeurstoker. Iu de fabriek alleen rondwandelendezag hij een flesch staan in een venster bank welke naar hij op den reuk oordeelde met persico was gevuld. Zonder te vragen of zijn vermoeden juist was, schonk hij een glas van het vocht in en dronk daarvan een gedeelte. De gevolgen waren vreeselijkwant weinige oogen- blikken later gaf hij den geest. Het vocht, dat de overle dene had gedronken was etherische persico-olie gereed ge zet om gebezigd te worden tot het vervaardigen van een bilter-likeur. Bedoelde olie wordt bereid uit bittere aman delen en is een doodelijk vergif. Sedert eenige dagen is te Londen sprake van het plan, dat een millioen Ieren naar Spanje zouden verhuizen om er te koloniseren. De onderhandelingen over dat planmet het oude kabinet aangevangenworden voortgezet. Promotiën aan de Leidsclie Hoogcschool. 22 October. - Tot Doctor in de Letteren, de heer J. J. Cornelissengeb. te Steenwijkmet een academisch proef schrift getiteld Dissertatio litieraria inauguralis de iudi- cioquod de c. iulii caesaris fide historica iulit c. asinius pollio. OFFICIEEL MIEI1WS, Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente de bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad N°. 4) en de op hen rustende verpligting tot het inleveren van suppletoire aangiften, wanneer zy door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of afschaffing van belastingvoorwerpenna 15 Mei dezes jaarsin de termen vallen van art. 27 der wet, terwijl zij tevens worden ge wezen op de strafbepalingen der artt. 35 en 39, waaraan zij zichbij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2