Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Tweede Kamer aanter]ringenop een belangrijke wijziging van het bedoeld wetsontwerpwaarbij ook de ineesten zoo niet alle gemeentebesturen belang hebben. - Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijii3en te Veldhoven c. a. den heer A. de Reus, thans in dezelfde betrekking te Staveren. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslagen den heer Mr. A. J. B. Stoffelsals schoolopziener in het eerste schooldistrict van Noord-Holland en benoemd tot school- i opzieners: in dat district den heer Dr. J. Penn te Amster dam, en in het vierde schooldistrict van Zuid-Holland den heer Mr. A. A. Weve, te Alphen. In de zitting der Tweede Kamer van Donderdag zijn met aigemeene stemmen aangenomen onderscheidene aan de orde gestelde wetsontwerpen waaronder de begrootingen voor de gestichten te Ommerschans en Veenhuizen; alsmede weeeris den arbeid der gevangenen, dienst 1865. De heer i^n Bosse heeft de indiening van een voorstel aangekondigd tot be spoediging der werkzaamheden van de Kamer. Men verneemt, dat Z. H. de Hertog van Brunswijk onderhandelt over den aankoop van het établissement Zut- derburg van Dr. Hendriks, in de nabijheid van de gemeente Voorburg gelegen. In den Koninklijken Fianschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Guillaume Teilvoorafgegaan door de vaudeville la femme doit suivre son raari. Tot het najaars-examen voor het lager onderwijs in Zuid-Holland hadden zich 2 86 personen aangemeld, waarvan 18 zijn weggebleven. Yan de overige 273 zijn 141 toege laten. Van de 31 hoofdonderwijzers slechts 13. Door de prov. commissie in het Hertogdom Limburg zjjn vau den 5den tot en met den 14den dezer geëxamineerd Voor de vakken van het gewoon lager onderwijs: 13 voor hoofdonderwijzers, waarvan slechts 1 is toegelaten; 3 voor hoofdonderwijzeressen, waarvan 2 zijn toegelaten; 26 voor hulponderwijzers, toegelaten 7; 2 voor hulponderwijzeressen, beide afgewezen; 1 voor huisonderwijzer, die is afgewezen en 15 voor huisonderwijzeressen, waarvan 12 zijn toegelaten. Voor de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs, namelijk in de Fransche taal 9 voor onderwijzers, waarvan 4 zijn toegelaten; 13 voor onderwijzeressen, waarvan 10 zijn toegelaten. In de Engelsche taal 2 voor onderwijzeres sen die beide zijn toegelaten. In het Hoogduitsch 5 voor onderwijzers, die allen zijn afgewezen en 7 voor onderwij zeressen, welke allen zijn toegelaten. Eindelijk zijn 2 per sonen voor onderwijzeressen in vrouwelijke handwerken ge ëxamineerddie beide hebben voldaan. Zondag jl. is te Bergen-op-Zoom door den hoofdagent van politie aan de bestellers der spoorweg-maatschappij ver boden om goederen van of naar het spoor te vervoeren als zijnde zulks in strijd met de Zondagswet. Te Rotterdam is den 6den dezer een vrouw, Schiller genaamd, bevallen vau een welgeschapen dochter, die nog in leven is, en den 19den daaraanvolgende nog van een levenlooze dochter. Te Zwolle is op den 18den dezer een vrouw bevallen van 4 kinderen, die, hoewel zeer klein, welgeschapen en tot heden nog in leven zijn. In de Friesche Courant leest men het volgende: //Uit Indië zijn dan nu telegrammen en berigten gekomen. Belangrijker van inhoud dan het nietszeggende en logen- achtige: //alles wel," of //niets gepasseerd." Er zijn opstanden uitgebroken er is bespeurd dat de krijgs- en zeemagt on voldoende is, - op Java zelfs zijn //klewang-wetteDde" krijgs liederen ja moordkreten aangeheven, en de aanslag, door een kantoorbediende aangelegd en waarom hier gelagehen is gewordenblijkt meer te zijn geweest dan men vermoedde. Wij hebben eeu particuliere informatie van een ambtenaar uit Indië', omtrent den toestand van zaken aldaar. Deze man, een bedaard mensch, dien men volstrekt niet onder de nieu* wigheidspredikers mag rekenen noch onder hen die a tout prix hervorming willen, getuigt: //Indien het gouvernement zich niet haast in Indië een geheel andere orde van zaken in het leven te roepen- indien aan persoonlijke invloeden aan ambtenaars-willekeurs en onderdrukking geen paal en perk wordt gesteld - zoo zal er zeer spoedig onder de Euro peanen zeiven een opstand uitbreken. De ontevredenheid is algemeen en zeer gegrond." Woensdag middag is te Gouda een brutale diefstal gepleegd door inklimming in de voorkamer van een huis op een der drukste grachten dier stad. De diefdie spoedig ontdekt werd, heeft niet anders mede kunneu nemen dan een zilveren inktkoker. Tot nog toe is het de politie niet gelukt den dader te ontdekken. Door de ijverige bemoeiingen der politie alhier is het gelukt om eenige fabrieksmeidenwerkende op onderschei dene fabrieken, te ontdekken, die handwerk maakten om iederen dagja zelfs iederen keer, als zij de fabriek ver lieten knutten sajet in haar zak te steken en die tegen zeer lagen prijs bij uitdraagsters te verkoopen. Bij onderzoek is in twee winkels omtrent tusschen de 40 en ƒ50 sajet ge vonden, dat zij in betrekkelijken korten tijd daar hadden verkocht. Heden is een dier schuldige alsook de heelster veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 2°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 42°. Vrijdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 45°, 's middags te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 50°. Uit de badplaats Schlangenbad in Nassau wordt het volgende staaltje van opligterij gemeld: Men had hier vernomen dat de Keizer van Rusland eenige jagtpartijen van den Hertog van Nassau zou bijwonen. Omstreeks den tijd, dat hij verwacht werd, verscheen een jeugdig persoon die een hotel voor Zijne Russische Majesteit huurde, voor wiens adjudant hij zich uitgaf, en overigens een zeer voor namen toon voerde. Hij droeg een uniform die tot dusver hier te lande nog niet was gezien en, ofschoon niet rijk, althans zeldzaam rnogt genoemd worden. Dat hij zulke lompe schoenen droeg, die met dikke spijkers beslagen waren, schreef men toe aan een persoonlijke gril of wel aan een Russische nationale gewoonte. De bewoners van Schlangen bad waren zeer in bun schik, dat zij door het bezoek van een Keizer weder met de naburige badplaats Schwalbach waar de Keizerin der Franschen eenigen tijd doorbragt, kon den wedijveren; zij ontvingen daarom zijn adjudant zeer voorkomenden toen deze vroeg waar de bankier woonde om eenige duizende roebels tegen papierengeld in te wisse len moest men hem, wel is waar, beschaamd bekennen, dat dit dorp geen bankier bezat, en zoo iemand ook zoo spoedig niet was te bezorgendoch de badarts die dit hoorde was vriendelijk genoeg hein een aanzienlijke som te Ieenen. De adjudant, die een zeer Russisch klinkenden naam voerde, reed nu, natuurlijk met het geld van den Doctor, naar het naburige spoorwegstation Eltville aan den Rijn om daar Z. M. te ontvangen. Toen de Keizer niet terstond arriveerde, zond de adjudant een telegram aan den hofmaarschalk van den Hertog van Nassau den heer v. Miltizte Wiesbaden. Het antwoord kwam. Men wilde het den adjudant ter hand stellendoch het bleekdat deze alle opzien vermijdende en zooveel mogelijk incognito vertrokken was. De Schwal- genbaders zaten middelerwijl op den Keizer en de Doctor op zijn geld te wachten. Eindelijk vernam men de ware toe- dragt der zaak. De adjudant was niemand anders dan een jongman van den Nederrijn, die zich te Gend voor Mexico had laten aanwerven, en van den tijd, die hem nog voor zijne inscheping derwaarts overbleef, gebruik gemaakt had om een uitstapje naar Schlangenbad te doen om daar in de uniform van een gewoon Mexicaansch soldaat voor Russisch adjudant te spelen. - Naar men verneemtzal het aandeel der Hertogdom men in de Deensehe schuld op 29 millioen th. bepaald wor denwaarbij dan reeds in rekening zijn gebragt de 9 mil lioen die als aandeel in het actief vermogen van Dene marken den Hertogdommen ten goede zoude komen. Rossini heeft aan zijn geboortestad Pesaro 10,000 frs. geschonken om tot weldadige doeleinden te worden gebezigd. Men spreekt van de oprigting van een nieuwen schouw-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2