Zaturdag 22 October. Het nieuwe regering-stelsel voor plaatselijke belastingen. i\°. 1485. üeae Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor J.eiden 1.95, en franco per post 2.8° in de drie maanden A fzouderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. tedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 ra, 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's moruens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 'snamiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 45 ra. 'snamiddags. Oo»t-Indi»ohe Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 ra. 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks vau 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te •preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 l uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8 1 uur eu vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'j Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. Het dezer dagen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingekomen wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet ver dient, ja eischt de belangstelling van elk gemeentebestuur en van ieder ingezetenvan wege den vooraf niet te bere kenen veelzijdige;; invloed, die de aanneming en uitvoering uitoefenen zal op den algemcenen en bijzondereu toestand van de natievan elke gemeente en van hare bevolking. Bij dat wetsontwerp wordt bepaalddat belastingen op voor werpen van verbruikm. a. w., dat plaatselijke accijnsen niet meer, dat alleen directe belastingen door de gemeenten worden geheveu. Vóór het einde des volgenden jaars zullen de bestaande plaatselijke belastingen naar die nieuwe regels worden herzien en daarmede in overeenstemming gebragt. Eindelijk is liet dan gelukt ook het tegenwoordig Ministe rie, ofschoon dat staathuishoudkundig beginsel belijdendeer toe te bewegen om dat beginsel onvoorwaardelijk toetepas- sen en te laten varen die kleingeestigheidom te aarzelen een stoute greep te doengelijk zij die een vaste overtui ging bezittende begrijpen dat die het doel wil ook de mid delen moet willen. Thans wordt aan de Staten-Generaal voor gesteld de afschaffing der plaatselijke accijnsen of de ophef fing van alle plaatselijke tolliniën. Met 1°. Januarij 1866 kunnen dus, wanneer men bij tijds de handen aan het werk slaat, de prijzen van het brood het vleesch, den wijn, de jenever, brandewijn, likeurenen alle vernissenoliën en alcohol bezittende vochten over het geheele Rijk zich regelen naar de markt en niet hier en daar bezwaard wordendoor of afhankelijk zijn van plaat selijke lasten en formaliteiten. Voorwaar een toekomst, die vooral verblijdend is voor hendie- ook voor Leiden de meest mogelijke vrijheid begeeren voor alle beroepen en be drijven, die nu nog belast en belemmerd zijn door een aan tal van wettelijke voorschriften wier verzuim door straf bedreigd hun nijverheid bemoeijelijkt en die onvermij delijke nadeelen bezorgenin hunne billijke winsten. Maar toch blijft nog bij menigeen het bezwaar bestaan op hoedanige wijze het verlies zal worden vergoeddat de gemeentekas lijden zaldoor de afschaffing der plaatselijke accijnsenterwijl er ook een tal van ambtenaren overbluft, die bij de heffing en de invordering van dat soort van be lastingen, hun middel van bestaan, hoe sober ook, vinden. Hun lot is in handen van den Gemeenteraaddie dat met rechtschapenheid regelen zal en niet kan willendat by de bevordering van het algemeen belang ook die byzondere be langen dadelijk worden ter zyde gesteld. De afschaffing geeft voordeelendie ook voor een deel een opoffering ia het belang der ambtenaren wettigen. Al is de toekenning van een billijk wachtgeld daarvan het gevolg, de dadelijke en toekomstige voordeelendie te gemoet gezien worden kunnen die opoffering lijden. De memorie van toelichtingbij het bedoeld wetsontwerp gevoegd, is onderteekend door den Minister Thorbecke, maar zij strookt evenmin als sommige wetsartikelen met een verstandige en oordeelkundige toepassing zyner begin selen. Wij missen er in die vaste en beslissende regeling, die de vrijheid der gemeente-besturen eerbiedigt en mee- nen er integendeel in te vinden, een onvoegzame bemoei- jing, die het karakter van centralisatie draagt, terwijl het wetsontwerp bovendien niet uitmunt door juistheid en vol ledigheid. 't Schijnt ons veeleer tóe, dat het wetsontwerp is het werk van zyn ambtgenoot voor de finantiën, omdat aan de billijke eischen van het lofwaardig beginsel geen recht is wedervarenmaar altijd nog een band gelegddie Rijks- en plaatselijke belastingen te zamen hecht. De Leidsche Gemeenteraad zal zichgeiijk elk andere Ge meenteraad bij de herziening van het plaatselijk belasting stelsel belemmerd vinden door twee voorschriften1°. de rangschikking der gemeente-opcenten op de grond- en de per sonele belasting, 2°. het onzekere en wisselvallige genot, van f 14 voor elk vat gedistilleerd, dat binnen de gemeente is verbruikt. En er is derhalve, gelijk wij zullen aantoonen aanleiding en grond voor den Gemeenteraad, om bij de

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1