Buitenlandsch Nieuws. wikkelen, maar die stadie zoude evenwel te eenzijdig zijn; men kon dan wel een zeer knap wiskundige vormenmaar geenszins een mensch voor het maatschappelijke leven. Daar de mensch in de groote zamenleving pligten als fa milielid, als deelgenoot der Gemeente, der Natie, zelfs der geheele aarde behoort te vervullen, zoo dient het onderwijs ook alles te omvatten, wat voor den mensch als wereld burger noodig is." Yan de 20 dames, die Dingsdag door de provinciale commissie van onderwijs in Noord-Holland voor de acte van hulponderwijzeres zijn geëxamineerd, zijn 7 geslaagd en 13 afgewezen. De beneden-Merwede levert thans een fraai schouwspel op. 120 schepen varen onophoudelijk heen en weder, om het zaud van de Groote Zandplaat naar den daartegenover- liggende Middelwaard overtebrengenzoodat de massa zand, welke thans op één dag verscheept wordtverbazend is en de scheepvaart voor Gorinchem zeer verbeterd wordt. Dezer dagen overleed te Bergen-op-Zoom de emeritus predikant J. Smijtegelt van der Hoek, na 5ijarige Evan geliedienst. Met hem sterft de naam uit van den alom be kenden Bernardus Smijtegelt, tot wiens geslacht hij behoorde. Naar men verneemtis het beroep tot predikant bij de Hervormde gemeente te Spijk, uitgebragt op Ds. A. P. A. du Cloux, thans te 's Grevelduin-Kapelledoor het clas sicaal bestuur van Appingedam geapprobeerd maar van die uitspraak geappelleerd bij het prov. kerkbestuur van Groningen. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Goudriaan is tot predikant beroepen de heer G. J. van Lindonk.can- didaat bij het prov. kerkbestuur van Gelderland; te Losdorp (Groningen) Ds. N. Warmolts, pred. te Gerkesklooster. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 6 7°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 52°. Donderdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 5 5°, 's middags te 12 uur 5 7°, 's namiddags te 4 uur 5 3°. Sedert eenige dagen is te Eecloo (België), in de her berg //het Huis van Koophandel," bij den heer Lapaert, een Engelsche varkensslagterij door Engelschen ingerigt. De varkens, die zij in massa op de weekmarkt opkoopen wor den door hen onmiddelijk geslagt, in kisten gepakt en naar Londen gestuurd. De methode dier slagters is interessant vier mannen slagten, zuiveren, bereiden en pakken teu minste 100 varkeDS per dag. Er is reeds sprake aldaar een tweede varkensslagterij voor Engeland opterigteu. In de vorige week kwam aan het station te Langen- berg een dienstbode met een kistjedat zij als passagiers- goed voor den volgenden trein aangaf. Daar die trein nog vooreerst niet vertrokzeide zij dat zij het kistje later zou afhalen. De spoorwegbeambten wilden het wegzetten, toen zij een verdacht gekrijt er uit hoorden opgaan. Zij openden de kist en vonden op den bodem, ouder kleêren en appels verborgen op een handvol stroo een knaapje van nog geen jaar oud. Het kind werd terstond aan goede handen toe vertrouwd en zal waarschijnlijk wel in het leven blyven. De moeder is in hechtenis genomen. Het //Journal de Havre" komt het volgende berigt io. De heer M. E., koopman te Havre, is door de gen darmerie gevangen genomenbeschuldigd van een aanslag op de eerbaarheid der vrouw van een fabrikant aldaar, on dernomen in een waggon van den spoorweg; alweder een bewijs, hoe wenschelijk het is, dat de spoorweg-maatschap pijen maatregelen nemen voor de veiligheid der reizigers. De bekende danser met één been, Juliano Donato, behoort tot de celebriteiten van den dag, die het meeste geld verdienen. De eigenaar van Krolls etablissement te Ber lijn betaalt hem 300 per avond. Bij andere ondernemingen elders ontvangt hij de helft der bruto-winst; zoo ontving hij te Praag op een Zondag avond 1125 gulden. De heer Mathieu de la Dröme te Parijs doet we der veel van zich spreken. Hij heeft voorspeld dat den 19den dezer maand zware stormen zullen plaats hebben in Italië en langs de Zuidelijke kusten van Frankrijk; van den 28sten November tot den 3den December zal een gelijk verschijn sel waargenomen worden van Venetie tot Odessa en ook ten deele langs de kusten van Frankrijk. Wyders voorspelt bij tegen de eerste dagen van December veel regen in Italië en Ruslandgepaard met overstroomingenden 9den De- cember zullen dezelfde streken door zware windvlagen ge teisterd worden. Op de Italiaansche grenzen heeft een verfoeijelijk feit plaats gehad. Twee Fransche gendarmen, op de jagt zijnde zijn in handen van Napelsche bandieten gevallendie hen op de afgrijsselijkste wijze hebben mishandeld en ver minkt. Men is hierover te Rome ten hoogste verontwaar digd en heeft een bataillon soldaten uitgezonden om de roovers gevangen te nemen. De Progrès van Lyon meldt, dat een tabriek van die stad een bestelling heeft ontvangen van 300,000 kil, stalen veeren voor crinolines. Dg Nord doet opmerkendat dit cijfer, hetwelk zeer groot schijnt te zijn, eigenlijk ge ring is in vergelijking met de hoeveelheid staal, welke voor damesrokken wordt gebruikt. Een huis te Parijs alleen ver koopt jaarlijks 600,000 kil. stalen veeren. Om zich overi gens een denkbeeld te vormen van dien handel, welke is ontstaan met de mode der crinolinebehoeft men slechts te berekenen dat iedere vrouw of jonge dochter minstens 1 of 2 van die stalen rokken heeft; elke rok bevat 20 a 30 ellen metaalwelke gemiddeld 1 kilogram wegendaar nu de volwassen vrouwelijke bevolking van Frankrijk ongeveer 12,000,000 zielen telt, worden jaarlijks 12,000,000 kil. staal gebruikt, ten dienste der vrouwelijke bevolking in Frankrijk. Voegt men bij dat cijfer nog dat van het staal hetwelk voor de crinolines in Duitschland Engeland, Rus land, enz. wordt gebruikt, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de uitgebreidheid der industrie door die mode in het leven geroepen, welke zoo dikwerf is aangevallen, maar welligt later zal beschermd wordenals zijnde van maatschappelijk belang. Aan het Fransche dagblad //Le Temps" werd dezer dagen de volgende curieuse circulaire van een pastoor aan zijn collega's ter opname toegezonden Eerwaarde Broeders Een rijke familie uit myn kerkspel, die vele harer leden door den dood heeft verlorenzoekt priesters, die geneigd zijn voor de rust dezer afgestorvenen een groot aantal missen pro defunetis te lezenonder voor waarde, dat hun het honorarium daarvoor niet in geld maar in wijnzeer goeden Médocworde uitbetaaldwaarvan men vooraf franco een monster kan ontvangen. Zoo als gij ziet is dit een schoone gelegenheid om uwe kelders, zonder een cent uittegeven, te voorzien van een soort van wyn die zeer zeldzaam is, en als puik puik wordt geroemd door alle echte wijnkenners. Hiertoe inclinerende is mijn adre3, enz. enz. (get.) Dubonq, pastoor. Zondag en Maandag 11. verkeerde de burgerij der stad Hull in Engeland in de hoogstfeestelijke opgetogen heid. De mayor der stad had nl. de boodschap ontvangen dat het kind van den Prins van Wallis onder geleide der gravin Grey and Ripon per stoomboot zou aankomen. Daar nu de burgerij reeds sedert 200 jaren het genoegen niet had mogen smaken van een lid der Koninklijke familie bin nen hare muren te zienveroorzaakte dit nieuws ten huize van den mayor buitengewone sensatie, die bij de daarop gevolgde openbare bekendmaking onmiddelijk op de ingeze tenen oversloeg. De geheele stad kwam tegen den middag in rep en roer. Op de schepen werden vlaggen geheschen. Oud en jong, ryk en arm, alles stroomde naar de haven, om te vernemen of de boot ook misschien reeds in het ge- zigt was. Of het al woei en of het regende, niemand liet zich daardoor van zijn stuk brengende massa bleef al ge stadig aangroeijen en de zondagspakjes werden kordaat weg er aan gewaagd. Inmiddels had de mayor de leden van den gemeenteraad met andere autoriteiten op het stadhuis bijeeen- geroepen en toen nu eindelijk het sein gegeven werd dat de boot naderde begaven zich die heeren met opgezette pa- rapluies, en met den mayor in ambtsgewaad voorop, in plegtstatigen optogt naar de aanlegplaats om den Vorstelij- ken zuigeling te ontvangen. Eindelijk, daar komt de boot. Een donderend hoera galmt haar te gemoet. Vol verwachting staat alles reikhalzend te kijkenmaar helaas zij blijft op een afstand liggen en er verschijut vooreerst nog niets wat naar een kind van een Kroonprins gelijkt. Na lang wachten veroorlooft de mayor zich de vrijheid van met eenige heeren

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2