i\°. 1434. Vrijdag 21 October. A0. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft aan D. Nelemans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zevenbergen en aan den heer W. E. Fercken eervol ontslag als Neder- landsch consul te Beyruthvoor Syrië, en in zijn plaats benoemd den heer G. Pfaeffioger. Uit 's Hage wordt berigt, dat de HH. Schretlen en Maxwils dezer dagen op nieuw bij den Minister van Biu- nenlandsche Zaken hebben aangedrongen op het aan hen ver- leenen der concessie voor den spoorweg 's Gravenhage-Gouda. Zaturdag 11. werd voor de arrond.-rechtbank te Nij megen een poging tot ontduiking van plaatselijke belasting behandeld, waarvan een wijnkooper werd beschuldigd, die aangifte had gedaan voor uitvoer van 750 kan wijn ter be koming van afschrijving der plaatselijke belasting, terwijl bij onderzoek bleek, dat de hoeveelheid slechts ruim 400 kan bedroeg. Uit de verklaring van den hoofdcommies bleek dat volgens de gehouden registers die wijnkooper in de laat ste drie jaren 11,000 kan wijn meer had uitgevoerd dan ingeslagen. Maandag 11. werd te Roermond de hoogere burger school geopend, die aldaar van Rijkswege is gevestigd, in tegenwoordigheid van den inspecteur voor het middelbaar onderwijsDr. J. Bosschaen van het gemeentebestuur door den directeur der schoolden heer Schaefermet een redevoering, waaruit wij het volgende ontleenen om den aard en de strekking van zulk een school meer te leeren kennen en waarderen, die wij ook thans binnen Leiden bezitten: //Wanneer men een terugblik werpt op het verledene, en bet tegenwoordige met het verledene vergelijkt, dan kan men niet loochenendat ons tijdperk by uitstek gunstig tegen vervlogene eeuwen afsteekt. Overbodig kan het zelfs heetende geschiedenis van vroe gere tijdperken te ontrollen en zich deze voor den geest te brengeDdaar het voldoende is enkel onze eeuw te betrach ten en vergelijkingen te maken tusschen slechts 10-jarige tijdvakkeuom den merkbaren vooruitgang in alles door overvloedige bewijzen te kunnen staven. Die vooruitgang is vooral toeteschrijven aan de steeds klim mende ontwikkeling van kunsten en wetenschappeninzon- de natuurwetenschappen zijn met schier met bij te houden schreden op de baan van kunde en vorming vooruitgegaan. De daarin door krachtige geesten gedane navorschingen en bekomen uitkomsten oefenen heden insgelyks een grooten invloed uit op deu geheelen omvang van het maatschappe lijk leven. Waar voorheen de aanhoudende arbeid van den mensch en de domme kracht der dieren iets moesten voortbrengen, werken nu stoom- en zelfs colorische machines, waardoor buiten twijfel de welvaart eu het geluk vau het individu, van de familie, ja, van geheele Natiën bevorderd worden, zoodat welvaart eu geluk met kunsten en wetenschappen in de naauwste betrekking staan. Alle volkeren moeten derhalve deelnemen aan den voort* durenden wedstrijd op het gebied van kunde en vooruitgang willen zij in achting en aaozien een eerste plaats innemen. Om aan deze onloochenbare kenteekenen des tyds te kun nen beantwoorden, zijn de Regeringen der verschillende lan den genoodzaakt geweest het onderwijs doeltreffend interigten, door het organiseren en reorganiseren. De vraag doet zich evenwel voor: welk onderwijs kan als het geschikste worden beschouwd, om aan de heden- daagsche eischen te kunnen voldoen P Onderwijs toch is in den algemeenen zin de mededeeling aan anderen van opgedane ervaringom hen daaraan deel achtig te makenof hen in de onderscheiden vakken der menschelijke kenni9 intewijden. Die mededeeling, wil zij vruchten leveren, dient helder en methodisch te zyn en immer in betrekking te staan van gevolgen tot oorzaken of uitteblinken door zamenhang doel en uitkomsten. Tot dat einde is een eerste vereischte de behoorlijke leiding der werking van den geest of de ont wikkeling der verstandelijke vermogens, waarvoor men in ieder onderrigt veelvuldige bouwstoffen aantreft. Niet minder is het een onwrikbare waarheid, dat het een hoofdvereischte is, er op te letten, niet alleen //wat" men onderwijst, maar ook //hoe" men onderwijst. Nogtan3 valt het niet te ontkennen dateven als zich het eene vak van onderrigt van het andere onderscheidt, zoo ook een verschil tusschen iedere trap van ontwikkeling bestaat. Gelijk de grondige kennis der wiskunde juist leert rede neren en besluitenzoo leert insgelijks de heerlijke natuur kunde uit zeker verkregen resultaten Dog onbekende oorzaken opsporen. Het onderwijs, alleenlijk geleid op het gebied der wis kunde zou wel in hooge mate de kracht de9 geestes ont- LE1DSGH Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.8° in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. l f i Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 mf' 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 n. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sraorgeus te 8 u. en te 10u.50m.; 'snamiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpoit. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.-— West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur eu vau 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; vau de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1