Buitenlandsch Nieuws. kenkunde geluk met een lioogleeraardie, doordrongen van deze beginselenaan zijn onderwijs een wezenlijk humane eu beschavende strekking weet te geven. Het doet ons ge noegen te bespeureu, dat de heer Veth niet terugdeinst de vraagstukken te behandelen, welke inderdaad levensquaestiën voor Nederland mogen genoemd worden. De toekomstige ambtenaarde toekomstige industriëel of koopman die in Indië een eervolle loopbaan zoekt, zal, op die wijze, on eindig nader tot zijn doel komen dan wanneer men hem vooraf een doode geleerdheid inpompt en hem de inlanders voorstelt onder de caricatuurdie vooroordeel en zelfzucht van hem maken. Onze beschaving zal er door eiken stand der Europesche maatschappij beter worden vertegenwoordigd en de inlander zal hen liefhebben, die reeds, vóór dat zij het grondgebied van Nederlandsch-Indië betradengeleerd hebben, hem te eerbiedigen en als natuurgenoot te beschou wen. En zelfs zullen de denkbeelden van wrevel tegeu het moederland verdwijnen, naarmate de beschaafde man uit Nederland en Indië minder zijn beschaafde denkbeelden be hoeft afteleggen en deze meer de banden zal gevoelendie hem voor altoos aan de Nederlandsche nationaliteit vast snoeren." Voor eenigen tijd werd door het Politieblad gesigna leerd zekere Framjois Damen photograaf, geboren te 's Gra- venhage, die een zestienjarig meisje, Marie Antoinette Blan che, uit Antwerpen, zou hebben ontvoerd. Men verneemt, dat de jeugdige echtelingen buiten medewerking van den ambtenaar van den burgerlijken stand bij Arnhem zijn ont dekt en het meisje reeds aan hare ouders is teruggegeven. In den namiddag van den 9den dezer is te Diever voor de kerkdeur de volgende publicatie afgekondigd welke om hare spelling, stijl en inhoud wel vermelding verdient letterlijk overgenomen luidt zij //Diefver, October 1864. Derk Jans Keizer Burjemeister of vilder te Oudendiefvervilt paarden af voor f -15 zent, .vilt koerjen af voor 124 zent, vilt klafrer af voor 7zent en .betaalt voor de vellen de hoogste prijzengeld genoeg." Door het prov. kerkbestuur in Zeeland is aan Ds. J. H. üumans, pred. te Zierikzee, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend, integaan met 1 Januarij 1865. Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente te Olst (cl. Deventer) Ds. H. E. Stenfert Kroese, thans te Zwart sluis; te Angeren (cl. Nijmegen) Ds. J. F. W. Kleber, pred. te Moerdijk; bij de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis te Zwolle Ds. It. Veldman, pred. te 's Gravenhage. Ds. P. Dijksterhuis te Groningen heeft het met alge- rneene stemmen op hem uitgebragte beroep van de Christ. Afgescheiden gemeente te Arnhem aangenomen. Ket gedrukt en aan de leden en begunstigers rond gedeeld verslag van den toestand der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid over 1863/64 behelst weder merkwaardige bijzonderheden, die getuigen van den toenemenden omvang die aan de bemoeijingen der maatschappij wordt gegeven; door den blocijenden toestand van twee harer instellingen die van Werkverschaffing en die der Hulpbank. Het bedrag der uitbetaalde loonen was bijna het dubbele van hetgeen ten vorigen jare werd uitgegeventerwijl zeer aanzienlijke bestellingen zijn toegezegd, die, wanneer zij spoedig ver wezenlijkt worden, bij het aanstaande wintersaizoen van groote waarde zijn. De Hulpbank geeft voorschotten van 10 tot 200 aan 85 personen, voor kleinhandel, winkelnering, handwerks- en ambachtsnijverheid tot een bedrag van 7540 en slechts éénmaal was het bestuur verpligt een leener door rechterlijke vervolging tot het nakomen zijner verplichtingen ie dwingen. De 33 arbeiderswoningen in de Looijerstraat le verden aan huur op een som van ƒ946,55 terwijl de kos ten en lasten van onderhoud beliepen ƒ382,065. Overeen komstig het oorspronkelijk doel der Maatschappij werden 242 gezinnen, die niet uit de armenkas worden bedeeld, gedurei.de het wintersaizoen voorzien van levensmiddelen kleedingstukkengeneeskundige hulp en huishuur tot een bedrag van ƒ3445,94. Die som wordt slechts voor nog geen tierde gedeelte gevonden uit inschrijvingen en giften van de ingezetenen, ofschoon toch personen van kerkgenootschappen bij de Maatschappij hulp vinden en haar doel is, dat zij zich bij de diaconie om bedeeling aanmelden. Door een gift in eens of maandelijks kan men de Maatschappij in hare nuttige en doeltreffende bemoeijingen steunen, en wanneer de meervermogenden konden besluitenanderhalve gulden van elke duizend gulden, (ƒ11 pr. mille) die hun jaarlijks inkomen bedraagt, aftezonderen voor die instelling, gewis de middelen zouden ruimerde vruchten overvloediger zijn die aangewend en gezien konden worden. Door den gouv.-gen. van Neêrl. Indië is magtiging verleend tot de uitoefening van het beroep van landmeter aan G. H. Blanken, ambtenaar ter beschikking van den direc teur der cultures, en aan A. A. Hoos, klerk bij den dir. van Finantiën. Een by het Departement van Koloniën ontvangen Re. gerings-telegramgedagteekend Batavia 14 September jl., luidt als volgt; 25,000 picols koffij en 7 5,000 picols sui ker verkocht tegen 38,79 en ƒ17,20. De korvet Prinses Amalia aangekomen. Goede berigten van Sintang. Het Bataviaasch Handelsblad behelst het volgende //In de Javasche Courant komen berigten voor omtrent de gebeurtenissen te Sintang, die met de onze in de hoofdzaak overeenstemmen. Alleen wordt daarin niet vermeld dat de militaire commandant op Borneo's Westkust twee malen op versterking te vergeefs aangedrongen had." Integendeel zegt de officiële berigtgever //dat, ingevolge mededeelingen van het militair departement, de 'gebeurtenissen voor als nog met gerustheid konden worden te gemoet gezien." Is dit juist, dan zal het militair departement, door dure ondervinding geleerd, in 't vervolg trachten beter ingelicht te zijn. Voorts verneemt men nu met zekerheiddat slechts twee kompag- niën infanterie ter versterking naar Pontianak gezonden zijn en dat terwijl onze troepente Sintang dag en nacht onder de wapenen gehouden (alles volgens de Javasche Courant), reeds tijdens het verlies van de Kapoeas geheel uitgeput waren geraakt. Wat zullen nuvragen wij in naam van velendie twee compagniën infanterie anders kunnen uit- rigten dan de geheel uitgeputte bezetting van Sintang, zoo zij er nog aanwezig is, in haar onafgebroken dienst ver vangen om weldra op hunne beurt geheel uitgeput te ra ken? Wat is er noodig, opdat men niet langer //voor als nog met gerustheid te gemoet blijve zien?" Het verlies van Sintang - of het verlies van Pontianak Of heeft men zich den papegaai van Florian tot voorbeeld genomendie nog toen hem de hals werd omgedraaid uitriep: Cela cela ne sera rien Op den 20sten Julij jl. kwam Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno te Amboina terug van Doreh en Mansinam (Geel vinksbaai, werwaarts het kort te voren met den resident van Ternate was vertrokkenten einde hulp te verleenen aan de aldaar gevestigde zendelingen die tengevolge van de ver woestingenaangerigt door de op 22 Mei jl. plaats gehad hebbende aard- en zeebeving in grooten nood verkeerden. Na den 25sten Mei jl. hebben de aardschuddingen zich op Nieuw- Guiuea van tijd tot tijd herhaalddoch in mindere hevigheid. De rigting der eerste schuddingen was, volgens opgave der zendelingencirkelvormig en vertikaaldie der latere ligtere schokken horizontaal. De eerste schuddingen zijn zoo hevig geweest, dat het hechte planken en met atap gedekte huis der zendelingen te Doreh grootendeels vernield en geheel onbruikbaar is gewordenen tot den grond toe zal moeten worden geslecht. Bijna alle woningen der inlanders, waarvan hèt meerendeel op planken in zee waren gebouwd zijn door de plotseling stijgende en afloopende zee medegesleept. Op het Arfak-gebergte hebben groote aardstortingen plaats ge had, en schijnen een of meer bergtoppen te zijn nederge- stort, terwijl op andere plaatsen de grond schijnt te zyn ingezakt. Het aantal slagtoffers, onder de bergbewoners aan deze zijde, werd op minstens 200 geschat. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Dingsdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 53°, 's middags te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur 53°. De groote raad van het kanton Zurich in Zwitserland heeft met 161 legen 5 5 stemmen de doodstraf afgeschaft en die vervangen door altijddurenden dwangarbeid. Een aantal Fransche bisschoppen hebben in een brief aan den Paus zich tegeu de September-conventie verklaard. Dezer dagen heeft in de gemeente Chaingy een ge-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2