N°. 1423. Zaturdag 8 October. A0. I 8641 Ken nagalm van de JLandboutv-feesten. LE1DSCH IH lilt LA II Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, K.atoeufabriek eu op de Nieuwstraat's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 'auamiddags le 3 u. 45 ra, 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Iodisobe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-l'elegraat'dagelijks vau 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 iu. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te «preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, MaaudagDiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; vau de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschjjnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor heiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Die Landbouwfeesten hebben aan Leiden veel voordeel ge daan. Uit de opbrengst der belasting op het brood, het vleesch, den wijn en de jenever gedurende de maand September 1864 vergeleken met hetgeen het vorige jaar in die maand werd ontvangenblijkt voor iedereen het groote voordeeldat uit den toevloed van bezoekers van elders en uit de fees telijkheden van die dagenvoor de gemeentekas voortvloeit en ruim dekt de kosten die besteed zijn om van regerings wege daaraan luister bijtezetten. Stellig veel meer is het voordeel, dat die feesten aan verschillende beroepenbedrij ven en neringen hebben bezorgd en het levendig vertier bet druk bezoek, het tijdelijk verblijf, de verteringen heb ben een winst achtergelaten die onmogelijk te berekenen maar zeker zoo aanzienlijk is, dat menigeen er zich over zou verbazen. Zoo zijn er voordeelen die men ziet en die men niet ziet, jammer dat de laatste ook minder worden opgemerkt en ge waardeerd. De Algemeene Tentoonstelling van Landbouw gaf een geduchte en ernstige les, om het cosmopolitrich ka rakter van een hoogstbelangrijken tak van Nijverheid, dat zij aan het licht deed komen. Welk een verscheidenheid van vruchten en gewassen, vee en gedierte, voortbrengelen van akker- en tuinbouw en veeteelt, die uitheemsche namen droegen, en het bewijs van kruissing van rassen en accli- matatie gaven. Welk een tal van werktuigendie van vreem den vinding meestal, ook weder zoo helder deden uitko men, hoe ook op het gebied van den Landbouw, gelijk op dat van fabriek- en handwerksnijverheidde handenarbeid door werktuigelijken arbeid wordt verdrongen; en wat niet bet minste in het oog springt, dat de Landbouw zijn bloei misschien het meest te danken heeft aan de vrijheid van handel! Vrijheid van handel, dat is onbelemmerd verkeer, ongestoorde gemeenschap, vrije beweging; en daaraan heeft Leiden behoefte. Zóó begrijpt men het nu, maar vroeger niet; ook al was het, dat er nu en dan een stem zich in dien geest liet hoo- fen. Pieter de la Court, schreef in i65 9 //het is oversulcks eude blijft waaragtig, dat Leiden nooit is toegenomen als door Vrijheid ende dat hetzelve door dwang ook afgenomen ie in volle Vreede, sulcks wij hetselven wederom allesins hebben te verwagtentenzij God de Heere door zijne on - eindelike genaade geliefd de oogen onser Regeerders sooda- nig te oopenen dat zij voor een onveranderlike maxim tij- delik statuerenhun ingesetenen hier te verschaffen Vrijheid; om zig te ernerente studeereute wooneu jaa zelfs om God te dienen ende te biddensoo als sij meenen Zijuer Goddelicke Ma jesteit aangenaamt te zullen wesen." Eerstin de laatste jaren is wat de la Court in de helft der zeventiende eeuw scherp en sterk teekende waarheid geworden evenwel nog niet geheel. Wel ziet men overal nieuwe kerkgebouwen en vereenigingen openen, om godsdienstig bijeen te zijn, waarvoor men 25 jaren ge leden, werd vervolgd en gestraft; wel is meerdere vrijheid gegund, maar vrijheid van handel voor alle waren bestaat er ook nog niet, zoolang aan de verschillende toegangen der stad nog hinderpalen en slagboomen staan een overblijfsel van een diepgeworteld hoogstverderfelijk beginsel van regeerkunst, dat zoo grof materialistiek in oorsprong en strekking alle kleur en geur ontneemt aan hetgeen waar, goed en edel is. De bloei en luister der hoogeschool lost zich bij de hef fing van plaatselijke accijnsen op in de bijeengegaarde centen van hetgeen hoogleeraren en studenten betalen van de voor werpen van levensbehoeften die zij verbruiken en men zou geen krijgsbezettinggeen talrijk garnizoen begeerenindien het niet was, om de dagelijksche hoeveelheden brood en vleesch, aan accijnsen onderhevig gelijk met de brandstoffen den wijn en den jenever, die verbruikt worden. Om die voor deelen te genieten getroostte men zich geldelijke opofferin gen van bijna ongelooflijke belangrijkheid. Van 1808 tot 1829 werd alleen aan buitengewone uitgaven voor de huis vesting van troepen meer dan een half millioen door de Stad besteed voor aankoop en afbraak van huizenhet bouwen en vergrooten van kazernen en andere militaire gebouwen en in de laatste 35 jaren is meer dau 2 tonnen gouds daar voor bekostigd, behalve het gewone onderhoud. Dat had men over en dat past ook in dat beginselal heeft ook de scherp zinnige staathuishoudkundige Sloet tot Oldhuis menig oog geopend voor de stoffelijke en zedelijke nadeelendie een krijgsbezetting aan de gemeente en hare bevolking kunnen toebrengen. Gelukkig, dat de tijd niet verre af is, waarop vrijheid van handel en gemeenschap zal komen tot haar recht door de afschaffing der plaatselijke accijnsen. Het bestemmen der

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1