Büitenlandsch Nieuws. en pet van den magazijnmeester medegenomen. Hij schijnt zich met de touwen van de schalen, op het magazijn aan wezig, naar beneden te hebben laten zakken. In dienzelfden nacht is te Oudendijk, nabij Hoorn, ten huize van den landman David Purmer inbraak geschied. Men vermoedt dat dit in verband staat met bovenvermelde ontvlugting. Men zegt, dat de justitie den misdadiger reeds op het spoor is. In de zaak betreffende den nootlottigen dood van den Urker visscher J. Kz. Bakker, die zich op den 3den Augus tus jl. tijdens het schijfschieten der zee-miliciens in de vuur lijn gewaagd haden door een kogel in de keel is getrof fen is Maandag door den krijgsraadgehouden aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Nieuwediep na een langdurig en naauwkeurig onderzoek en getuigenverhoor uitgemaakt dat de seinen en bakens behoorlijk waren gesteld en alle verder voorschreven voorzorgsmaatregelen waren genomen. De commanderende officier, de luit. ter zee 1ste kl. Jhr. W. F. van Spengler, is uit dien hoofde vrijgesproken van zich aan pligtsverzuim te hebben schuldig gemaakt en buiten verdere rechtsvervolging gesteld. Dingsdag namiddag heeft in de gemeente Oudshoorn het volgende treurige voorval plaats gehad. De banketbak ker G. een braaf oppassend man verzorger van een talrijk gezin was in zijn werkplaats bezig toen een geroep om hulp zijn oor trof; hij vloog naar buiten en zag zijn 2 0jarige dochter in den Rijn worstelen. Hij bedacht zich geen oogenblikmaar sprong om haar te redden in 't water, met het ongelukkig gevolg echter, dat de lijken van vader en dochter eenige minuten daarna bij de troostelooze vrouw en moeder in huis werden gebragt. De man kon goed zwem menmaar is denkelijk door den schrik verbijsterd gewor den. Vier geueesheeren zoo van Oudshoorn als van Alphen hebben een geruimen tijd alles in het werk gesteld om de drenkelingen in het leven terugteroepenmaar helaas zij waren onherroepelijk voor hun gezin verloren. - Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente te Harder wijk Ds J. J. du Sart, thans te Kamerik; te Hollandsche Veld (Drenthe) Ds. B. M. Post van Griethuysen pred. te Paesenste Hardinxveld Ds. F. L. Rutgers, theol. doctor en pred. te Soesterberg en te Bolsward Ds. C. A. Dardenne Ankringa, pred. te Geervliet. Ds. J. Holstier te Dinteloord heeft het beroep naar de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente alhier aangenomen. Heden Woensdag werd er wederom een feest gevierd binnen deze stad de predikanten der Evang. Luth. gemeenté en de leden mogen zich verheugen dat de oudste leeraar Jacob Ernst Inckel heden den dag herdenkt waarop hij voor 2 5 jaar geleden tot predikant werd bevestigd. Naar wij ver nemen, is ZEerw. omstreeks 17 jaar alhier werkzaam; wat hij in dien tijd voor de gemeente gedaan heeft door woor den en daden dat kunnen zeer vele leden zijner gemeente getuigen, ook velen van andere gezindheden. God spare hem nog een tal van jaren voor zijn huis en voor zijn geliefde gemeente. Een commissie uit den Kerkeraad bragt ZEerw. heden hare gelukwenschen en bood hem een fraai meubel stuk tot aandenken aan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 41°. Donderdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 43c, 's middags te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 50°. Te Namen heeft de huwelijks-afkondiging plaats ge had van twee verpleegden in een Godshuis aldaar. De 80jarige bruidegom en de bijna 70jarigen bruid hebben het gesticht verlatenom zich voor de tweede maal in het hu- welijkibootje te begeven. Ten gevolge van de onlangs plaats gehad hebbende oproerige bewegingen te Genève, welk oproer, zooals men weet door gewapende tusschenkomst van de bondsregering te Bern, gestild is, heeft Prof. Ernest Navillehoogleeraar in de wijsbegeerte aldaar, een welsprekend vaderlandlievend manifest tot het gouvernement der federale republiek en tot het Zwitsersche volk gerigt, waarin hij voorstellen doet tot het beramen van maatregelen om dergelijke wanordelijkhe den te voorkomen en waarin hij wijst op het groote ge- wigt en de ernstige beteekenisdie een herhaling van der gelijke wandaden zouden kunnen hebbenvooral met be trekking op het volksbestaan en de voortdurende erkenning der Zwitschersche regering door de overige mogendheden van Europa. Naar luid vau berigten uit Rome heeft de censuur aldaar eindelijk de vergunning verleend om de opéra de Profeet op te voeren. De titel van het werk en de plaats van handeling werden veranderdwant het stuk wordt op. gevoerd onder den naam van Renaro de Groenwald, het speelt wijders in Holland en al de personen zijn bewoners van dat land. De rol van Fides zal worden vervuld door Mad. Bettini-Trebelli. Een schoenmaker te Kopenhagen heeft 300 thaler aan de gemeente vermaakt, onder voorwaarde dat het kapitaal met rente op rente tegen 4 pCt. zal worden uitgezet en ge durende 300 jaar niet zal uitgegeven worden. In het jaar 2164 zou het 80 millioen bedragen en voldoende zijn om al de schulden van de stad te betalen. Of de gemeente het legaat heeft aanvaard wordt er niet bijgevoegd. Een Fransch dagblad geeft een berekening van de r/millioenen der Patti's." Het heeft uitgerekend dat wanneer Adelina voortging een honorarium van 3000 francs per avond te ontvangen en zij zong zoolang als Crisizij ein digen zou met een vermogen van 15 millioen. Een Engelsch •blad maakt de opmerking dat hare zuster Carlotta nog eenige millioenen rijker zal worden dan hare zusterwanneer zij voortdurend voor hare concerten zooveel ontvangt als in de laatste jaren. Gemiddeld toch brengen deze 40,000 francs dus eeu half millioen 'sjaars op, terwijl Adelina, die maar tienmaal in een maand zingt, slechts 30,000 francs ont vangt. Carlotta toch geeft 30 concerten in een maand. Maar de berekening is niet zuiver te maken daar Ullmann en Strakosch met de grootste winst weggaan. Voorts leven de zusters op vorstelijken voet en ondersteunen op milde wijze hare familie. Nog korten tijd geleden heeft Carlotta haar broeder Carlo uit Amerika doen komen om hem op het conservatoire te Brussel te plaatsen. Deze is reeds een uil- muntend vioolspeler, maar hij neemt het leven van de vro lijke zijde op. Ofschoon hij eerst 22 jaar oud is, was hij al-tweemaal op Amerikaansche wijze gehuwd. Hij out- vlugtte het ouderlijke huis en nam dienst bij het leger der zuidelijkenwaar hij het tot den rang van kapitein bragt. Bij Gettysburg krijgsgevangen gemaakt, verwisselde hij het zwaard met de viool. De Prins van Oranje wordt in den loop der volgende maand te Compiègne verwacht, ingevolge de belofte door Z. K. H. aan de Keizerin gegeventoen hij bij den dood van den Koning van Wurtemberg onverwachts van Fontaine- bleau naar Stuttgard moest vertrekken. Te Rumilly in Frankrijk heeft een bejaard arbeider zich zeiven door uithongering om het leven gebragt, uit wanhoop dat zijn zoon tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Hoewel zijn vrouw hem dagelijks de lekkerste spijzen voortzetteweigerde hij bepaald er iets van te ge bruiken en heeft dit tot het laatste oogenblik volgehouden. Franz Muller wordt in afwachting van zijn terecht stelling, in de gevangenis van Newgate des daags dooreen en des nachts door twee personen bewaakt; hij is ongemeen bedaard en maakt geene zinspeling op de misdaad waarvan hij is beschuldigd. Niemand wordt bij hem toegelatendie uit nieuwsgierigheid aanzoek daarom doet, en dit getal is legio. Uit de nadere tijdingen aangaande het springen van de kruidmagazijnen te Erith blijkt, dat de eerste mededee- lingen zeer overdreven waren. Het aantal slagtoffers bedraagt, voor zoover men het kan nagaanongeveer twintig. De voorraad bestond niet uit 30,000 vaatjes, maar blij kens de verklaring van de eigenaars uit 700 tonnetjes van ongeveer 80 S' ieder. Gelijk vroeger gemeld werdwas een gedeelte van den dijk, ter lengte van ougeveer 170 ellen weggeslagen. Aan gezien het water van de Theems laag was, is men door behulp van 2400 werklieden, waaronder 2000 soldaten, er in geslaagd voor den oogenblik een overstrooming te voor komen ofschoon er veel krachtsinspanning noodig is om het water, dat door den hevigen wind geweldig opgestuwd wordt, te keeren.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2