Buitenlandsch Nieuws. Sain en S. G. Heringa, op hun verzoek, eervol pntslag te verleenen als schoolopzienersrespectivelijk van het 4de en 6de schooldistrict in de provincie Zuid-Holland. Z. M. de Koning heeft heden Woensdag in een pleg- tig gehoor ontvangen verschillende Belgische leden van het Internationaal Congres te Amsterdam aan wier hoofd zich de heer Vervoort bevond. De Minister van Binitenlandsche Zaken heeft inge trokken de benoeming van den heer J. J. Cornelissentot praeceptor aau het gymnasium te Groningenen als zoodanig benoemd de heer Dr. J. L. Sirks, tot dusverre praeceptor aan het gymnasium te Leeuwarden. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag, den 7den, dezer niet plaats hebben. Men verneemt met zekerheid dat Dingsdag te Parijs een overeenkomst is geteekend tusschen Frankrijk, Engeland, België en Nederland, over de suikerbelastingop den grond slag van uniformiteit van wetgeving en belasting. De arrond.-rechtbank te 's Gravenhage heeft voor de opengevallen betrekking van pröcureur aldaar aanbevolen de HH. en Mrs. A. F. de Bas, A. Haaksma van Roijen en G. Dutry van Haaftenadvocaten te 's Gravenhage. Heden Woensdag had te 's Gravenhage een bijzondere plegtigheid plaats. Bij gelegenheid van de bevordering van den heer F. Dunkier tot 1ste luitenant, directeur over het muzijkcorps van het regement grenadiers en jagershebben de leden van dit corps hun hooggeachten directeur op het onverwachts een blijk van sympathie gegeven door de aan bieding van een prachtigen zilveren laauwerkransvervaar digd in het atelier van onzen geachten stadgenoot, den heer P. de Meijer. Ten 10 ure vereenigden de leden van het corps zich in de gewone repetitie-zaal. Toen de heer Dunkier binnentradwerd een famfare aangehevenwaarna de di recteur door den kapelmeester, den heer Yölmarr, met een gepaste toespraak werd ontvangen die op de meest harte lijke wijze en in warme taal door den heer Dunkier werd beant woord. De Baad van bestuur der internationale vereeniging tot bevordering der sociale wetenschappen te Amsterdam heeft Zondag voormiddag een vergadering gehouden waarin on derscheidene commissiën zijn benoemd, en tevens na lang durige beraadslaging is besloteneerst over drie maanden de plaats te bepalen, waar het volgende congres zal wor den gehouden. Men verneemtdat vijf onder-officieren van het in- structie-bataillon te Kampen met name Prins van Maaren van Romont, Francken en Metelerkampin de volgende maand te 's Gravenhage het examen zullen doen tot het ver krijgen van den rang van 2den luitenant. Het contingent suppletie-troependat in den loop van het jaar 1865 naar Oost-Indië zal worden uitgezonden, is door Z. M. vastgesteld op 23 50 man, terwijl in ver mindering daarvan dit jaar nog 300 man naar Java zullen moeten vertrekken. Het Utrechtsch studentencorps heeft in zijn vergade ring van Dingsdag avond met acclamatie besloten zich te wenden tot de stedelijke regering, met verzoek tot oprigting van een leerschool voor de Oostersche talen aan de Utrecht- sche hoogeschool. De heer Dr. H. van Herwerdennieuw benoemd hoogleeraar in de litterarische faculteit te Utrecht, zal op den 14den dezer, des nyddags ten 12 ure zijn betrekking aanvaarden met het houden eener inaugurele oratie in het groot anditorium. De vereeniging ter huisvesting der arbeidende klasse te Dordrecht heeft thans hare eerste serie woningen aldaar voltooid bestaande in een blok huizen buiten een der poor ten. Aan uitwendige sierlijkheid paart zich inwendige doel matigheid en gemakterwijl alles naar den ei'sch der hy giene is ingerigt. Het is een verbazend onderscheid zoodanige woningen met de donkere en vuile verblijven die men nog in de steden aantreft. En toch behoeft een gezin in de nieuwe gebouwen slechts ƒ1,30 per week te verwonen. Diakenen der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam hebben 11. Zondag bij de collecte in de voor middag godsdienstoefening in de Oude kerk ontvangen een gift van tien bankbillettenieder groot ƒ1000. Een hoogst beklagenswaardige twist is te Vlissingen voorgevallen, welke zeer ernstige gevolgen kan hebben. De kwartiermeester van Zr. Ms. korvet Prins Mauritsalgemeeu als een zeer bekwaam onder-officier bekend gedecoreerd met de Militaire Willemsorde, en een matroos 1ste kl. van het wachtschip Sambre, insgelijks als een goed zeeman bekend, zijn met elkander in worsteling geraaktdie bloedig is ge ëindigd de kwartiermeester heeft den matroos met een mes twee bedenkelijke wonden toegebragt, een in de borst en een in de onderbuik. De dader is in verzekerde bewaring gesteldterwijl de gewonde in het garnizoenshospitaal wordt verpleegdmet genoegen verneemt men echterdat de won den vooralsnog niet doodelijk zijn geoordeeld. Maandag avond omstreeks 7 uur ontstond er te Ouds hoorn brand in de woning, bewoond door de wed. van L. Het mogt door spoedig aangebragte hulp gelukkenden brand tot dit pand te bepalen. Het huis is tegen brand schade verzekerd, de inboedel echter niet, zoodat de weduwe met hare kinderen zich van alles ziet beroofd. Bedankt voor het beroep naar de Waalsche gemeente te Groningen door Ds. F. J. P. Moquette, predikant te Jutpkaas. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de nieuwe stereoscoopplaten bjj de heer Sala te verkrijgen voorstellende gezichten van onderscheidene gedeelten van Leiden. Zij munten uit door fraaiheid van bewerking en een gelukkige keuze van verschillende hoofdstraten en grach ten die bijzonder voor een stereoscopische beschouwing ge schikt zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 3 8°. Woensdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 38°, *8 middags te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 50°. De aan het museum van oudheden te Brussel verbon den ethnologische galerij is aanzienlijk verrijkt door een ge schenk van Dr. Conrad Helfrichofficier van gezondheid lste klasse, in Nederlandsche dienst, bestaande in een kost bare verzameling van 200 diverse voorwerpen, door hem zeiven bij de Dayakkers, eiland Borneo, verzameld, als: wapenen kleederen sieraden enz., zeer geschikt als bijdrage tot de kennis der zeden van dat belangwekkende volk. De Belgische Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een medaille uitgereikt aan een kind van 5 jaren, Joseph Na poleon Rosset geheeten woonachtig te Rubizedie, bij gele genheid van een brand in het huis waar zijn ouders woonden op het gezigt der vlammen in aller ijl zijn kamertjereeds door het vuur bereiktontvlugtte maar, buiten gekomen zich eensklaps herinnerde, dat op dat zelfde kamertje ook zijn broer tje, 6 maanden oud, in een wieg sliep; met zeldzame tegen woordigheid van geestkeert het kind terugwerkt zich dooi de vlammen heen, bereikt de wieg, neemt den zuigeling in zijn armenen heeft het geluk hem van een anders zekeren dood te redden. Gewis is deze daad der vermelding waardig. Uit Breslau wordt gemeld, dat op 28 Sept. aldaar plotseling is overleden de heer Resch een der beste portret schilders in Weenen. Op het oogenblik dat de dood hem trof, hield hij zich in gezelschap van prof. Rosenfelder on ledig met het bezigtigen van het portret van gemelden ge leerde, een zijner meest vertrouwde vrienden. Te Genève heeft een vreeselijke brand gewoed. Een groot gebouw van 7 verdiepingen, genaamd het Chateau- Branlant, is midden in den nacht in brand geraakt en in zeer korten tijd in den asch gelegd. De droevigste episodes worden in de brieven vermeldmannen en vrouwen zag men voor de vensters, wanhopig uitziende naar hulp en een oogenblik later, door den instortenden vloer, in een opstui vende vuurzee verzinken. Op een hoek van het dak waren een man, vrouw en kind voor de vlammen gevlugt, die intusschen al meer en meer naderden iedereen achtte ook hen verloren. Het gebouw was zeer hoog, aan die zijde 3 verdiepingen boven het naaste huis. Geen hulp scheen aan te brengen. Eensklaps ziet men door een dakvenster een langen paal stekendoch nog bijna 3 voet te kort. Even wel het gelukte den man dien te bereiken en hij gleed langs den paal af. Onder ijsselijke jammerkreten stonden daar nog de moeder en het kind. De heldhaftige spuitgastdie

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2