N°. 1421. Donderdag 6 October. v ^ipv' I xJÉB f, i iïÉ%, 3 October 1574. (Slot.) liinnenlandsch Nieuws. LËIDSGH DAGi trs Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentië'n 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- endoodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagenuitgezonderd de Zondag5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2$. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 'snamiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, (Catoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; '«namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rgltg-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's iu. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Ce Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'a morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. De jaarlijksche godsdienstige viering van Leiden's ontzet wordt besloten met een dankstondeen oude instellingdie haar oorsprong ontleend uit een publicatie der Leidsche Re gering van 10 November 1674 tot het houden van een dankdag, waarin men //in de erkentelijkste woorden, de hartelijkste taal, de volle mate zijner blijdschap aan den dag lei." En wil men weten uit welk oogpunt die gebeur tenis nog bij het laatste vijfde halve eeuwfeest door de Leid sche Regering werd beschouwd men hoore haar tot de bur gerij aldus spreken//Slaat men het oog op het belang dezer gebeurtenis en hare onberekenbare gevolgen in den veegen toestands des vaderlands, welks behoud of ondergang van het behoud of den val van Leiden scheen aftehangen zoodat het aller eenstemmige uitspraak wasde goede zaak der bur gerlijke en godsdienstige vrijheid is, naast God, door Lei den's trouw gereden men kan geen vergelding heerlijk ge noeg uitdenken voor zooveel heldhaftigheid en deugd terwijl de wereldberoemde zetel der geleerdheidin haar midden opgerigt, aan alle volken ten getuige verstrekt, hoe Neder land zijne helden beloont, welk loon Nederlandsche helden het begeerlijkst achten 1 En klimt men hierbij nog hooger op met zijne gedachtenvestigt men zijn aaudacht op het aaubiddelijk bestuur der Goddelijke Voorzienigheid, die Lei den in den uitersten nood niet verliet, den moed levendig hield in het hart harer verdedigers, de ontwerpen harer vijanden verijdelde en ten laatste met winden en golven voor haar streeddan mogendan moeten wij het onzen vrome vaderen nazeggenGod Almagtig heeft Leiden voor het Vaderland, heeft door Leiden het Vaderland behouden I" Schoone woorden voorwaar, die overvloedige stof voor een dankstond opleveren; maar de gehalte en waarde van dien dankstond laat zich niet bepalen door fraaije en luidkliukende betuigingen. De vraag is en blijft: of wy in onzen tijd en onzen kring zooveel prijs stellen op en zoo voorbeelde- looze opofferingen ons zouden getroosten voor burgerlijke en godsdienstige vrijheiden of we in het bezit der academie nog wel dat kostbaar en schitterend loon blijven zien voor den door de vaderen betoonden heldenmoed f De geschiedenis der laatstverloopen derde halve eeuw le vert overvloedige bewijzen op, welk gebruik gemaakt is van de burgerlijke en godsdienstige vrijheid, met zooveel bloed en tranen gekocht, door de stoutigheden van een liberalisme dat zich tot despotisme ontwikkelt. De dagendie wij be leven evenwelmaken daarop een gunstige uitzondering en zoo al twist en verdeeldheden en partijschappen strijd van beginselen en richtingen op staatkundig en kerkelyk gebied heerschenzij zijn een noodzakelijk en altijd hoog te waar deren gevolg van de vrijheid van denken en sprekenter wijl zij zich gelukkig beperken tot den engen kring waarop zij zich bewegen en verhinderen de maatschappelijke rust en vrede niet. De herdenking van Leiden's ontzet moet die vrijheid hooger doen schatten en het genot daarvan doen begrenzen door de palen van orde en wet. Het licht der wetenschapwaarvan de hoofdzetel binnen Leiden gevestigd is, zal te luisterrijker schitteren op elk gebied des raaatschappelijken levens en de voordeelen van het bezit der hoogeschool door Leiden's ingezetenen te hooger gewaardeerd worden als het nut in het maatschappelijk leven meer en meer wordt gevoeld en erkendmaar ook als zij die zich aan de beoefening der wetenschappen aan Leiden's hoogeschool wjjdenbeseffen en in gedachtenis houdentot welken prys die Stichting is gekocht. Z. M. heeft goedgevonden1°. te bepalen dat met ingang van 1 November 1864, weder bij het corps inge nieurs van den waterstaat invalt de hoofdingenieur van de 2de kl. B. P. G. van Diggelen2°. met ingang van den zelfden datum te bevorderen tot hoofding. van de 1ste kl. den heer C. Brunings, than9 hoofdingenieur van de 2de kl.; tot ingen. van de 2de kl. den heer J. J. Roelantsthans adsp.-ingenieurtot adsp.-ingen. den heer C. F. M. H. Schnebbeliethans surnumerair; voorts aan Mr. J. G. de.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1