Bitmeiiiandscli Nieuwb. en als men in onzen tijd nog hier en daar, nu en dan, soms ook wel diepgewortelde vooroordeelen heerschende vindt, die vroegere partijschappen deden ontstaandoor tijdelijke ver deeldheden van bijzonder belang voortgebragt't zij opzettelijk en om oogmerken te bevorderen 't zij uit blinde vooringeno menheid voortgeplant en gehandhaafd worden dan is het goed, het beleg en ontzet van Leiden op den 3den October 1574 te herdenken en de ingezetenen van Leiden, een deel der Nederlandsche natie, tot welke richting op staatkundig of' kerkelijk gebied ook behoorende bij die geschiedenis te be palen zoo rijk in leering en behartigingals men het oog slaat op de woelingen op dat gebied in vroegereu en in on zen tijd. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den O.-I. hoofdambtenaar Mr D. C. A. graaf van Hogen- dorplaatselijk resident vaD Samarang, thans met verlof hier te landemet toekenning van pensioenaan Dr. W. Jonckbloet, als hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Groningen; aan Mr. S. J. Cohen als proc. bij de arr.-rechtb. te Roer mond; aan Mr. J. L. Bron als commies van het Departe ment van Oorlog; aan Mr. U. E. Cazius, als lid en vice- president der commissie van admin, over het burgerlijke en milit. huis van verzekering te Maastricht. Z. M. heeft benoemd James Whijte Atkins tot con sul der Nederlanden op het eiland Barbados; den adj.-com mies van het dep. van oorlog W. H. Capel, tot commies; den vasten schrijver van genoemd hoofdbestuur H. S. Pret tot adj.-commiestot lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Maastricht Mr. M. H. L'attaadv.-generaal by het prof. gerechtshof van Limburg; en het vice presidium van dit collegie opgedragen aan Mr. M. V. Nijst, lid der commissie. Naar men verneemt, is de heer G. H. BetzMinister van Financiëndezer dagen benoemd tot Grootkruis en de heer H. A. Verniers van der Loeff, hoofd administrateur aan het Departement van Financiën tot Grootofficier van de orde vau Medjidïê van Turkije. Met 1 October zijn volgens beschikking van den Mi nister van Financiën bij het vak der posterijen o. a. de na volgende ambtenaren verplaatstde commiezen der 1ste kl. J. Albarda van Groningen en die der 3de kl. H. A. L. P. van Hasselt van Delft, beide naar Leiden; alsmede de com mies der 3de kl. O. Z. van Sandick van Leiden naar het expeditie-kantoor Nederl. Rijn-spoorweg te Amsterdam. Door het Departement van Oorlog is bevolendat voortaan geen korporaals van de verschillende infauterie- regementen meer ter opleiding voor den graad van sergeant en fourier bij het instructie-balaillon te Kampen gedetacheerd zullen zijn. Men verneemt, dat de heer A. Drielsmamed. doet. te Zwolle, benoemd is tol leeraar iu de scheikunde en bo tanie aan de landbouwkundige school te Groningen. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden Zaturdag uit de residentie naar Amsterdam vertrokkenom tegenwoordig te zijn bij de sluiting van het internationaal congres en om deeltenemen aan het diner dat heden Zaturdag na afloop wordt gehouden. Z. K. H. wordt heden nacht terugverwacht. Vrijdag en Zaturdag zijn verschillende Ministers en leden van de Kamers naar Amsterdam vertrokken tot bij woning van het internationale congreswaar heden de de batten over koloniale vraagstukken aan de orde van den dag zijn gesteld. Vrijdag hield het 3de Congres der Internationale ver- eeniging tot bevordering van sociale wetenschappen te Am sterdam weder een algemeene vergadering. De 4de sectie (Weldadigheid en openbare gezondheidsleer) stelde twee vra gen 1°. over de afschaffing der quarantaine maatregelen, 2°. over den invloed der openbare instellingen van welda digheid op de zedelijke gesteldheid der arbeidende klasse. De heer Mr. J. Heemskerk Az. voerde over beide vra gen het woord de heer Dumonceau uit Luik over de tweede vraag, die eerst in het Hollandse!)daarna in het Fransch sprak. Hetgeen hij zeide had hoofdzakelijk een rectificatie ten doel van het proces-verbaal der zitting van gisteren. Men zou toch kunnen veronderstellen, dat de toejuichingen, die den heeren Meg boom en Behrend ten deel vielen, te betee- kenen hadden dat de vergaderiug zich met het denkbeeld vereenigde om een zesde sectie op te rigten aan wijsbegeerte en godsdienst gewijd. Daartegen wenscht hij protest aan- teteekenen. Een discussie over de godsdienst is praktikabel op het congres van Mechelenniet op dit congres, waarop alle geloofsbelijdenissen en alle uiterste begrippen vertegen woordigd zijn. Het zou geen half uur duren of de verbroe dering die een der grondslagen van dit congres uitmaakt, zou verdwenen zijn en men zou in vollen ernst handgemeen worden (toejuiching.) De heer Meijboom sprak van dat gods dienstig debat met een gemoedelijkheidalsof hij zei: «kom, ginder staat een vat met buskruid, laten wij er eens liefjes en gezellig bij gaan spelen met wat lucifers (toejuiching.) Hij protesteert dus, met al de kracht die in hem is, tegen een voorstel, dat met de vernietiging van het congres ge lijk zou staan (algemeene toejuiching.) (In de vergadering van Donderdag heefl de heer Busken Huet in het Fransch, niet in het Hollandsen, het woord gevoerd, 't zij tot overbrenging uit het Duitsch en uit het Hollandsch van hetgeen anderen hadden gesproken 't zij wan neer- hij uit zich zelf sprak.) -In de zitting van den gemeenteraad te Delft is Vrij dag besloten aan de gemeentelijke inrigting tot opleiding van jongelieden tot Indisch ambtenaar ook onderwijs te doen geven in de landmeetkunde en het waterpassen en zal in de volgende vergadering deze zaak nader worden behan deld en een docent voor die vakken door B. en W. aan den raad worden voorgedragen. Tevens is besloten omnaar aanleiding van een verzoek van een 24tal jongelieden, die de lessen in de voorberei dende klasse van de polytechnische school volgen, aan de hoogere burgerschool aldaar een avond-cursus te doen hou den, waarin onderwijs zal worden gegeven in de talen (het Hollandsch, Fransch, Engelsch en Duitsch) en zulks omdat die talen aan de polytechnische school niet onderwezen wor den en die leerlingen niet in de gelegenheid zijn de dag- lessen in de talen die aan de hoogere burgerschool gegeven worden bij te wonendaar zij alsdan aan de polyt. school moeten zijn. De raad nam dit besluit met te meerdere be reidwilligheid aanomdat men daardoor in een bestaande behoefte zou voorzien en men reden had te vertrouwendat dit door de regering met genoegen zal worden gezien. Ten slotte werd tot gemeente ontvanger benoemd de heer M. J. van Koeverden, op een tractement van f 2100, vrij van bureaukosten en met toevoeging van twee klerken ieder met een tractement van f 500 benevens een jeugdig bediende op f 50. Men verzekert, dat de bekende luchtreiziger Nadar voornemens is nog dit jaar te Amsterdam met een ballon optestggen. Vrijdag heeft de adjudant van Garibaldi een bezoek gebragt aan het Utreehtsch-studentencorpsdat in het vorige jaar zijn sympathie aan Garibaldi heeft betuigd. De adjudant heeft een déjeuner gebruikt bij den rector van het corps, een vergadering van den senatus Veteranorum bijgewoond en een bezoek gebragt aan de Studenten-societeit. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft op verzoek eervol ontslag verleend uit de evangeliebediening aan Ds. A. Verweij Iz., predikant te Heerjansdam en Kijf hoek, integaan 1 November 1864 en dat van Groningen aan Ds. M. A. Amshoffpredikant te Groningenintegaan 9 Januarij 1865. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Ellecom Ds. J. T. W. Troostenburg de Bruijn te Goudringa; te Ter- hegden Ds. J. Welle te Rozenburger en te St. Annaland Ds. H. van Strien Cz. te Bennekom. Aangenomen door Ds. J. J. van Hille te Willige Lan- gerak het beroep naar de Herv. gemeente te Iugen, Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeenten te Oldebroek door Ds H. Bax te Vuursohe; voor dat naar Ridderkerk door Ds. C. J. Bryce te Aarlanderveenvoor dat naar het Hollandsche Veld (Drenthe) door Ds. J. A. Barbas te Zeerijp. Ds. P. Dijksterhuis, predikant bij de Christelijke Af-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2