Vrijdag 30 September. Biunenlandsch Nieuws. V* i\°. 141(>. A- •rfw LLIIISCII 1)1 lilt LAI). Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.8Ü in de drie maanden. Afzouderlijke Nom- mera Vijf Cents Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GraveuhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 ii. 6 m. 9 u. 5 m. naar (laariem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek eu op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. eu te 11 u., 'suamiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Iadi»oae Landpojt. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's ra. tot 10 u. 30 in. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te li uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdaga van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te sprekeu op het Raadhuis, elkeu werkdag vau 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- eu Uitgaande Rechten eu Aooijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van '«Rijk» Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot officier van justitie by de arrondissements-rechtbank te Eindhoven Mr. C. A. D. Mol- huysenthans subs.-offic. van justitie bij die rechtbank; en tot subs.-offic. van justitie bij de arr. rechtb. te Eindhoven Mr. F. H. J. baron de Bieberstein Rogalla Zawadskythans subs.-griffier bij de arr.-rechtb. te Maastricht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting Binnenlandsche Zaken voor 1864, met een som van f 18,000 ten behoeve der instelling van onderwijs in Indische- taal-, land- en volkenkunde te Leiden. Behalve de drie hoogleeraren wordt nog een vierde benoemd op een jaarwedde van f 6000. Het aangekocht huis in de Kloksteeg kost 7502,76 en behoeft nog een verbou wing, die op f 2000 wordt geraamd. Aan den uitgevallen directeur en de leeraren van de opgeheven Delftsche academie zal een wachtgeld worden verleend ten bedrage van 2/3 hunner belooning, in afwachting dat zij worden geplaatst. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag heeft bij de beraadslagingen over het antwoord op de troonrede een belangrijke redewisseling plaats gehad over een amende ment van den heer Groen van Prinstererover de uitvoering en werking van de artt. 23 en 32 der wet regelende het lager onderwijs. De HH. Groen van Prinsterer, Heydenrijck, van Nispen, van Zuylen van Nyevelt en Limburg Brouwer hebben het woord gevoerd over het door eerstgen. voorgesteld doch la ter ingetrokken amendement, betreffende de uitvoering der wet op het lager onderwijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft opgave van feiten verlangddie kunnen worden Dagegaanterwijl hij al wat van hem afhangt zal doen om verkeerde uitvoering tegen te gaan. In de zitting der Tweede Kamer van heden Donderdag is 10 van het ontwerp, antwoord op de troonrede aangeuo- men11 insgelijks met een amendement van den heer Be- gram betreffende de opheffing van het tiendrecht en 12, na verwerping van een amendement van den heer Beyma thoe Kingma. Na eenige beraadslaging wordt het geheele ontwerp aangenomen met 42 tegen 27 stemmen. Door den kolonel-kommandant der dd. schutterij te Rotterdam, Jhr. D. R. Gevers Deynoot, is een adres aan de Tweede Kamer gerigt over het wetsontwerp nopens de schutterijen. Daarin heeft hij in het algemeen de beginselen van het ontwerp toegejuicht, maar eenige opmerkingen aan het oordeel van de vergadering onderworpen. Behoudens eenige wijzigingen, die hij verlangt, zal naar zijn oordeel door de aanneming een belangrijke stap worden gedaan tot het doen beantwoorden der schutterijen aan de voorschriften der Grondwet. Wijders is aan de Kamer rondgedeeld een adres door directeuren der Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid aan Z. M. den Koning gerigtwaarin de noodzakelijkheid betoogd wordt tot regeling van den ijk der gasmeters. Tegen het adres aan den Koning van den heer By- lert, notaris te Rotterdam, die daarin beweert dat het no tarisambt in diep verval verkeert, is zijn stad- en ambtgenoot de heer van Meukeren opgetredenmet een ander adres aan den Koning, waarin hij die bewering weerspreekt, en tevens middelen tot verbetering van het uitoefeneu van en het toe- zigt op dat ambt aangeeft. Het prov. gerechtshof van Zuid-Holland heeft benoemd tot rechters-commissarissen voor de iustructie der strafzaken by de arr.-rechtbanken in die provincie, voor den tijd van 2 jaren, ingaande 1 October 1864, in het arrondissement s Gravenhage Mr. G. B. Emantsin het arrond. Leiden F. B. Coninck Liefstingin het arrond. Rotterdam G. Mees Az. en L. G. Greeve, in het arrond. Dordrecht J. J. Loke, in het arrond. Gorinchem E. C. Vermeulen en in het arrond. Brielle S. H. Lette van Oostvoorne. In de 2de openbare vergadering van het Congres te Amsterdam werden de twee volgende vragen ter behandeling gekozen 1°. //De huiselijke opvoeding van het kind moet in over eenstemming zijn met het onderwys in de school. Door welke middelen zoude men op de ouders den noodigen invloed kunnen verkrijgenom die overeenstemming te bewerken en in stand te houden?" 2°. Welk moet het aandeel van het huisgezin zijn in de opvoeding der beide seksen? Moet men het bijzonder on derwijs boven het openbare verkiezen eu het interne boven het externe? De middelen aantewijzen ter verwezenlijking van de aangenomen beginselen." De HH. HennebertMaretsAlbert Leroy en Gosselin

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1