1864. Woensdag 28 September. A0. Binnenlandsch Nieuws. N°. 1414. LE1D8CH 4 Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96. an franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiè'n 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagenuitgezonderd de Zondag5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 8 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'eavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen ran bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethoudert, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau I Ii uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is t# spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'a morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aocijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; ran 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aar. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84; ran de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Op aanstaanden Donderdag, den 29sten dezer, zal de gewone audiëntie van den Minister van Financiën niet plaats hebben. Door het Departement van Oorlog is bepaalddat het dubbel goud en zilver galonthans bij de verschillende leger-corpsen in gebruik, door half goud en zilver galon zal worden vervangendaar dit minder kostbaar is en even goed aan het doel beantwoord. De chefs der verschillende infanterie-regementen zijn door het Depart, van Oorlog gemagtigd eenige geschikte korporaals, die zich door een flink militair gedrag en wijze van dienen onderscheiden enz., tot sergeant-titulair te bevor deren; zullende het aantal sergeanten-titulair tot ultimo Oc- ber a. s. per regement tot op 18 worden gebragtmaar na dien datum zal die titulaire graad niet meer worden verleend vóór en aleer die op het bepaalde cijfer van 9 zal zijn te- ruggebragt. De Staatscommissie belast met het afnemen van het examen A, volgens art. 59 der wet op het middelbaar on derwas, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, een verslag uitgebragt, dat niet pleit voor een grondige en volledige vorming, aan de voormalige Delftsche academie. Hetgeen tot hare toelating werd gevorderdwas niet meer dan hetgeen een matig lager onder wjjs kan opleveren. De gebrekkige letterkundige opleidingwas de voorname oor zaak waarom thans velendie zich hadden aangemeldwer den afgewezen. Het examen in geschiedenis en aardrijkskunde leverde over het geheel een weinig voldoend resultaat op. Ook de uitslag van het examen in staathuishoudkunde, ken nis der staatsinrigting en van de beginselen der handelswe tenschappen was niet bevredigend. Inzonderheid wat betreft de scheikunde waren zij niet in staat goede antwoorden te geven op de eenvoudigste vragen. Het voorbereidingswerk tot den bouw van het paleis voor de Staten-Generaalwaartoe door de wet is besloten, 19 aangevangen. Met het ontwerpen eener uitteschrijven prijs vraag waartoe de gelegenheid tot mededinging zoowel aan Nederlanders als aan vreemden zal worden gegevenzijn de heeren Godefroy en Metselaar met den Lands-bouwmeester belast. Daartoe was een reis in den vreemde noodig, die het vaststellen van het programma vertraagde. De hoofd-commissie tot daarstelling van het gedenk- teeken voor wijlen Z. D. H. den Hertog Bernard van Saxen Weimar, schijnt nog geen vast punt ten opzigte van dat monument gekozen te hebben. Reeds zijn verscheidene plaat sen opgenomen. Thans heeft men het toestel op het einde van het Voorhout tegenover het hotel de Oude Doelen te 's Gravenhage. Te 's Hage spreekt men van een poging tot vergifti ging, gepleegd door een I4jarig meisje op haar moeder. De directe oorzaak van deze gruweldaad zou gelegen zijn in spijt van het onmenschelijk kind, wegens een opsluiting van 14 dagenhetwelk het zou ondergaan hebben in de woning harer moeder. Deze heeft daartoe aanleiding gevon- den in de omstandigheid, dat haar dochter, zonder haar ver gunning met een vriendinnetje de Delftsche kermis is gaan bezoeken en na afloop daarvan te 's Hage verder den nacht heeft doorgebragt op de straat en in een logement. Dezer dagen nu heeft het 14jarige kind luciferskoppen in den koffijketel geworpenmet het doel om op die wijze hare moeder te vergiftigen. De vreemde smaak, daardoor aan de koffij gegevendeed echter bij de moeder vermoedens op komen welke spoedig maar al te gegrond bleken en tot de inhechtenisneming van het meisje hebben geleid. Thans ech ter zou de justitie zich verder aan de zaak hebben onttrok ken ten gevolge der tusschenkomst van een der predikan ten die het meisje naar een gesticht wil opzendenten einde te trachten haar daar tot inkeer te brengen en haar levenswandel te verbeteren. De nu een week geleden door Jacob Breggeman te Monster zwaar verwonden vrouwneemt naar omstandighe den in beterschap toe. Maandag is het tweede verband gelegd. Zij heeft aan den hals verscheidene gesnedene wondende handendie zij om den hals had geslagen om haar leven te reddenzijn als gekorven. Uit de openbaar gemaakte uitspraak der Algemeene Synode van de Nederlandsche Hervormde Kerk in de zaak van Ds. J. G. van Rijn te Zwolle, waarbij hij aan onchris- telijken wandel is schuldig verklaard en van zijn ambt en bediening als predikant is ontzet, blijkt, dat op den aan-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1