Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandse!) Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Brummen Mr. C. H. baron van Rhemen van Rhemenshuizen der gemeente Assendelft T. M. J. Le Jayder gemeente Diepenheim J. W. C. Doyer; tot plaatsv. kanton-rechter te j Rotterdam2de kanton, Mr. H. Trostorff, advocaat aldaar; en tot plaatsv. kanton-rechter te Bergum Jhr. V. A. H. Haersma de With, burgemeester der gemeente Achtkarspeleu. De Commissie van de Tweede Kamer belast met het aanbieden aan Z. M. van de lijst van candidaten vo#r het voorzitterschap der Kamer gedurende het tegenwoordig zit tingjaar is heden Woensdag middag ten half zes ure bij den Koning toegelaten om zich van hare taak te kwijten. Zij heeft zich op de gewone plegtige wijze naar het paleis begeven en is evenzoo daarvan teruggekeerd. Z. M. zal zich onverwijld met het doen eener keuze bezighouden. Men ver wacht dat de nieuw te benoemen voorzitter Donderdag in de Tweede Kamer zijn betrekking zal aanvaarden en dat dan de werkzaamheden zullen aanvangenzoo als benoeming van cornmissiën zamenstelling van afdeelingen benoeming van een commissie tot het opstellen van een adres in antwoord op de troonrede enz. Men ziet ook spoedig de aanbieding der begrootingswetten voor 186 5 en van andere wets-ont- werpen tegemoet. De heer W. A. van Bijlert, notaris te Rotterdam, heeft dezer dagen aan de Tweede Kamer een adres ingediend, waarin hij de aandacht vestigt op den toestand van het no tariaat, en op verschillende gronden betoogt, dat in de te genwoordige wet geen voldoende waarborgen gevorderd wor den van de kunde en de zedelijkheid van aanstaande nota rissen en dat hij het alzoo noodig achtdat een nieuwe regeling van het notariaat tot stand kome. Hij verzoekt daarom cte Staten-Generaal de Regering uittenoodigenaan de Sta- len-Generaal een wetsvoorstel tot een nieuwe inrigting van het notariaat te doen; inmiddels tot geene vermeerdering van het aantal notarissen overtegaanen waar een onnoo- dige vermeerdering plaats vonddoor het onvervuld laten van vacaturen het getal notarissen te verminderenin elk geval geen notarissen te benoemen tenzij de behoefte hieraan gebleken is. Door de Provinciale commissie van geneeskundig toe- voorzigt te 's Hage zijn geëxamineerd en geadmiteerd de heeren L. P. Romen als apotheker, M. Oosthoek als vroed- meester en mejufvrouw G. Nijkamp als vroedvrouw. Onder bestuur van de heeren G. S. de Veer, voor zitter, C. Schiffer van Bleiswijk ondervoorzitter, Mr. A. J. C. Maas GeesteranusJ. J. van Muiken, J. Kips, A. Schadee, penningmeester, en K. L. Hupscher en P. Ander son secretarissen is te 's Hage thans werkelijk een vereeni- ging tot bescherming van dieren tegen mishandeling tot stand gebragt. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te's Hage zullen Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de vaudeville les deux Anges Gardiens en de opéra comique les Dragons de Villars. Van wege het Metereologisch Instituut te Utrecht werd een waarschuwing voor Zuidelijken storm gegeven. J. B., de vermoedelijke pleger van den moordaanslag te Monsterkwam Maandag op een melkwagen te Rotterdam aan, en wekte dadelijk den argwaan van de politie opdie hem op de hielen volgdetoen zij in haar vermoeden be vestigd werd door een anderdie hemhoewel hij kreupel liepherkende. Hij is reeds naar het huis van arrest te 's Hage overgebragt. De verwonde, hoezeer nog in beden- kelijken toestand, geeft eenige hoop op behoud. Uit Brouwershaven meldt men In den morgen van 16 dezer omstreeks ten half 9 uur werd alhier een moord gepleegd. De eenige dochter van den kastelein Lokker werd, men zegt door haren minnaar, met wien zij nog twee da gen te voren op de kermis te Zierikzee een bal had bijge woondin hare woning door een pistoolschot van het leven beroofd. Zoodra de moordenaar den gruwel had gepleegd wilde hij zich om het leven brengen, doch te vergeefs be proefde hij dit. Toen het pistool niet wilde afgaan ijlde hij de woning uit en sprong in het water, alwaar hij ook den dood niet vinden kondaar spoedig hulp kwam opdagen. Het volk was zeer op den moordenaar verbitterdzoodat de politie hem zoo spoedig mogelijk buiten het bereik jj menigte stelde. In den namiddag kwam de justitie uit Zie- rikzee alhier aan, waarop een gerechtelijke lijkschouwing ti verhoor plaats had. Des avonds is de dader, een rijksaml tenaardie overigens bij zijn superieuren gunstig beken; stond naar het huis van arrest te Zierikzee overgebragt. D; verslagene was tusschen de 20 en 25 jaar oud. In «de Tijd" leest men het volgende: Den 7den deze maand zijn de Belgisch-Duitsche pelgrims behouden te Ron aangekomen. De karavaan bestaat uit 13 Duitschers 9 Bel gen en 4 Nederlanders. Den volgenden dag zijnde de feest dag van Maria-geboortehebben zij zich ter audiëntie bi Z. H. naar Castel-Gandolfo begeven. Allen ontvingen uit dij handen van den Paus de H. Communie, en behalve hen oolv nog 300 personen. Tegen 11 uur werden de pelgrims fc den H. Vader toegelaten. Een Belgisch priester hield de tot spraak in de Fransche taalwaarop Z. H. liefdevol en nu blijken van aandoening antwoordde. Een Nederlandsch kal pitein en grijsaard van 71 jaren, die bij Waterloo gedien, en daar wonden bekomen hadwaarvan hij nog de liktee kenen draagt, gaf aanleiding tot een treffend tooneel. Zij; borst was met ordeteekenen versierd. Hij had reeds eenig; jaren gewerkt aan de vervaardiging van een adres aan de; Pausdat een waar calligrafisch kunstwerk genoemd mag worden. Buitendien had hij een groote doos bij zich welke: inhoud geen der pelgrims bekend was. Toen de Heilige! Vader op de toespraak geantwoord had trad de kapi tein voor en vroeg in echt militaire houding aan den kar dinaal Antonelliof het hem geoorloofd was den paus ee« geschenk te brengen. Daarop opende hij de geheimzinnig; dooswaaruit in den vorm van een kruis al de portretteo der Pausen, van den H. Petrus tot Pius IX, te voorschijn kwamen. Bij het overreiken zeide hij in de Fransche taal als toelichting, dat al de Pausen den weg des lijdens be wandeld hadden. «Zij zijn allen gekruisigd geworden zeide hij. //Crux spes nostra" antwoordde Pius IX. Toen de bran! kapitein daarop te kennen gafdat Pius IX//Crux de Cruce" was, weigerde de H. Vader nederig die eer. //Men zegt di; van den tegenwoordigen Paus," zeide hij, //doch ik ma; deze voorzegging niet op mij toepassen." Allen, die bij di! voorval tegenwoordig warengevoelden zich diep getroffen, De Paus haalde daarop uit een naastbijgelegen vertrek eenige tegengeschenken te voorschijn. Hij stond te midden der pel grims als een vader, die iets voor zijn kinderen had mede- gebragt. //Faites une ligne, mes enfants," zeide hij en school aan elk hunner, behalve nog andere giften, ook een zilve ren medaille. De pelgrims, die nog denzelfden dag naai Rome terugkeerden, waren opgetogen over het geluk, da; zij hadden genoten. Bedankt door Ds. J. P. de Meijere, Evang. Luth.l predikant te Brielle en Hellevoetsluis, voor de eenparig; beroeping naar de gemeente te Stads-Kanaal (Groningen). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings-I dag des namiddags te 5 uur 5 8°, des avouds te 8 uur 54°, te 10 uur 50°. Woensdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uui 54°, *8 middags te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur 56°, Terwijl te Mechelen en te Wurzburg de Catholiekea hun congres hebben gehonden kwamen te Altenburg i» Saksen de Protestanten bijeen. Daar had de 13de Evange- lische kerkvergadering plaats, die door een 50Otal leden; werd bijgewoond, waaronder 400 uit het buitenland. Heli Noorden van Duitschland was daar beter vertegenwoordigd dan het Zuiden; ook uit Frankrijk, Nederland en Zwitser land woonden verscheidene personen de vergaderingen bij. De voornaamste redevoering werd uitgesproken door Prol- Beischlag uit Halle, over de vraag: welk voordeel de Chris telijke kerk trekken kon uit de nieuwste geschriften over het leven van Jezus? De redenaar gaf als zijn gevoelen h kennendat de denkbeelden van Strauss en Renan slechts op het gebied der historische kritiek met goed gevolg wa" ren te bestrijdenhij trad in een betoog over hunne stel- lingen die hij over het algemeen onjuist verklaarde. Een volgende zitting was aan de //innere Mission" ge' wijd. Als spreker over het aan de orde gestelde onderwerp, trad de predikant Köllner uit Elberfeld op, die over bel

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2