N°. 1408. Woensdag 21 September. Au. 1 I 1 j De bloedende toestand der plaatselijke geldmiddelen. x. I' L" W 4 De*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.8" in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels /"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 ra.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u.45ra. en te LI u., 'suamiddags te 3 u. 40 m. avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Indisobe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IVethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der in- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sHijks Directe Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. V. Een vlugtige blik in de ontworpen begrootiug voor de dienst van 1865 bevestigde ous in de overtuiging van den bloeijeuden toestand der geldmiddelen van de gemeente. Een vermeerdering toch van meer dan f 30,000 op het totaal cijfer der toegestane uitgaven voor 1864, zonder tot buiten gewone middelen ter verhoogiug der inkomsten voor 1865 te noodzaken is toch wel een bewijs van voorspoed en voor uitgang. En dat zooveel meer dan vroeger kan worden uit gegeven voor buitengewone werken dat het verlies der af schaffing van de plaatselijke belasting op de brandstoffen geen zorg baart en geen vergoeding eischt, 't strekt wel tot be vestiging van onze vroeger geuitte meeningdat er vau ver hooging der eigene directe belasting of hoofdelijken omslag geen sprake kan zyn. Met ingenomenheid namen wij de begrooting ter haud en ook na een meer gezet onderzoek blijft ons oordeel over het al gemeen gunstig. Aanmerkingen hebben we niet, of het moest zijn op de lang toegezegde en naar het schijnt door onover komelijke bezwaren gedrukte voordragtom den titel van stedelijk archivaris te geven aan hem, die enz. (art. 28), of op de uit het oog verloren splitsing der kosten voor het gymna sium (hooger onderwijs) en voor de hoogere burgerschool en de burgeravondschool (middelbaar onderwijs); zulke aanmerkingen betreffen den vorm. Met genoegen daarentegen zagen wij de voorgestelde verhooging der bezoldiging van de gemeenteboden en van den tweeden overman der nachtwacht, omdat die ambtenaren in dienstwerk en in rang en standiD den aard en den omvang van hunne ambtsbetrekking een betere bezol diging verdienendie elders bestaat in de toevoeging van allerlei kleine ambten of bedieningen. Met niet minder ge- "oegeu zagen wij het ingekrompen cijfer der onvoorziene uitgaven en een billijke verhooging van sommige andere posten van uitgaaf, die voorkomen zal de talrijke en veelbe- teekenende af- en overschrijvingen. Wel zijn er daaronder, die stof tot aanmerkingen geven, maar zij zijn te onbeduidend en de gronden daarvoor te kieschom ons daarmede inte- laten. Liever merken wij opdat de verschillende posten der begrootingdie betrekking hebben tot het beheer der openbare werkenover het geheel genomenzijn gebleveu beneden bet totaalcijfer voor die tak vau beheer voor 1864 toegestaan. Evenwel alles is uiet couleur de rose. Als we nagaan waaruit die f 30000 meerdere uitgaveu bestaan, dan is het hoofdzakelijk het hoofdstuk van onderwijs, dat alleen [35,260 meer is dan over 1864, waaronder een nieuwe schooi voor minvermogenden tot 17000 zeer noodig en nuttig, maar overigens voor het middelbaar onderwijs, waarvan het nut wel niet kan worden betwijfeldmaar waarvan de noodza kelijkheid, om dat te brengen op zulk een hoogeu voet, eerst zal blijken uit het aantal leerlingen dat zich daar voor aanmeldt. En als we nu onderzoekenhoe die meer dere uitgaaf van 35260 is gedekt, dan verblijden we ons over de oordeelkundige raming vau den opbrengst der plaat selijke accijnsen en over de aanzienlijke verhooging van die der belasting op het gemaal met f 12000 die op het ge distilleerd met 3000 en die op den wijn met f 1000, ter wijl het rijkssubsidie van [1000 voor de hoogere burger school en de schoolgelden verder tot aanvulling strekt. Ze ker zullen er velen zijn, die daarin dadelijk grond vinden, om het stelsel van plaatselijke accijnsen zeer te verheden en te prijzen. Wij behooren misschien tot de weinigen, die met dien lof niet instemmenwant wij zien er juist in het be wijs; - ofschoon dat gelukkig nog voor Leiden op dit oogen- blik niet geldt - dat die plaatselijke accijnsen strekken tot uitzetting van het totaalcijfer der uitgavenomdat de ac- sijusen soms winsten geven die een overvloed van midde len doen ontstaan, aan voorbijgaande omstandigheden te danken. De lage prijzen der granen veroorzaken een meerder ver bruik; maar elke verhooging heeft daarop invloed en dus ook op de opbrengst van den gemaalaccijns. De opbrengst van het gedistilleerd is evenzeer van vele omstandigheden

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1