Buitenlandsch Nieuws. zich op den omgang des torens bevondendoch de takelaadje brak en het gansche gevaarte, ruim 600 pond zwaar, viel naar beneden. Gelukkig zijn bij dit ongeval geen rampen te betreuren. Heden Maandag in den vroegen morgen heeft er in de gemeente Monster een moord plaats gehad. Een daar wonende boer had zijn woning verlaten om zich naar de markt te 's Gravenhage te begeven. Nadat hij die eenige oogenblikken had verlaten, werd er aan de deur geklopt; de vrouw maakte open en werd onmiddellijk aangevallen en zoodanig verwond, dat zij korten tijd daarna is overleden. Zij moet echter den dader hebben kunnen aanwijzen. De po litie doet ijverige nasporingen om den dader te ontdekken. De dader zou zijn Jacob Breggenman zoon van den voetbode van Monster naar 's Gravenhage. Hij moet aan de vrouw, over verschillende deelen van het ligchaam, een zevental gesne den wonden hebben toegebragt. Hij vorderde van haar de sleutels der kasten, maar hij heeft echter zijn doel om te stelen niet ten uitvoer kunnen brengendoordien op haar hulpgeschreeuw andere buren waren toegeschoten. Het zestal ter beroeping van een nieuwen predikant te Schoonhoven bestond uit de heerenDardenne Ankringa te Geervliet, Duker te Berchemvan Hille te Willige Lan- gerakKrijt te Berkel, Oort te Heukelom, Reede te Ben schop, en het drietal uit de heeren Dardenne Ankringa, Oort en Reede. Uit het Verslag wegens den staat van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden in de algemeene vergadering van 27 Julij 11. te Amsterdam uitgebragt, blijkt, dat op 31 December 1863 de bevolking van het Invalidenhuis alhier bestond uit 71 man en dat, ofschoon in 1863 van de kostgangers, die voor rekening van het Departement van Koloniën in het gesticht worden verpleegd, 10 naar het Koloniaal Militair Invali denhuis op het landgoed Bronbeek waren verplaatstde bij drage van het fonds, ter bestrijding der kosten van het Invalidenhuis, niet meer had bedragen dan f2356,466. Het mag niet ontveinsd worden, dat verzorgers van het Invali denhuis te Leiden wel eens pijnlijk worden aangedaan bij de berigten van belangrijke schenkingen aan Bronbeek gedaan door de ervaring, dat de stichting, die bijna een halve eeuw der Natie tot sieraad verstrekt, thans minder de algemeene aandacht schijnt tot zich te trekken. Wij vernemen, dat de Kerkeraad der Christelijke Af gescheidene Gereformeerde gemeente alhier zich bij adres tot de Regering heeft gewendom te verbiedendat op Zondag aanstaande de tentoonstelling van Landbouw geopend, mu ziek op het plantsoen, een rijtoer binnen de stad en een tooneelvoorstelling in den schouwburg gegeven wordt, op grond dat de betamelijke viering van den wekelijkschen rust dag daardoor wordt verstoord. Een adres van ingezetenen tot hetzelfde doel is reeds met een aantal handteekeningen naar men zegt 400, voorzien. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 52°. Zondag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 55°, 's middags te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 60°. te 5 uur 5 8°, te 8 uur 54°, te 10 uur 50ö. Maandag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 56°, 's middags te 12 uur 5 9°, te 4 uur 67°. De standbeelden van de graven van Egmond en Hoorn die op de groote markt te Brussel zullen worden geplaatst, zijn thans gegoten. De onthulling zal spoedig plaats hebben. In den nacht van den 14den September heeft te Joxtfeld in Wurtemberg onder den blooten hemel een bijeenkomst plaats gehad van de Heidenendie in Duitschland rond dwalen. Volgens den berigtgeverdie zegt deze zamenkomst te hebben bijgewoond, heeft zij om de drie of vier jaar in dezelfde streek plaats. Er werd een gemeenschappelijke maal tijd gehouden; ook werden verscheidene redevoeringen door Heidenen uitgesproken. Waarover wist de berigtgever niet, daar hij de taal des sprekers niet magtig was. De Paus heeft den 5den dezer een bezoek gebragt aan Prins Marco Antonio Borghese, op diens villa Frascati. De ontvangst was zeer luisterijk en moet twintigduizend kroonen gekost hebben. Op de verschillende punten waar de Paus ontvangen is, gerust heeft en het een of ander ge. nuttigdzijn marmeren tafels geplaatst, waarin met gouden letteren de vermelding van die feiten zijn gegrift. In Opper-Savoije is dezer dagen het dorp Maulins geheel afgebrand; honderde familiën zijn van erf ontbloot en verkeeren in de grootste ellende. Te Motte d'Availlant zijn 36 huizen door brand vernield: een moeder en een zoon kwamen in de vlammen om. Te Limoges is ook weder brand ontstaan; drie huizen brandden af en drie anderen werden beschadigd. Als een bijzonderheid wordt uit Stettin gemeld, dat daar uit Londeu per scheepsgelegeuheid i3 aangevoerd 2000 centenaars glasscherven bestemd voor een glasfabriek in de nabijheid van gemelde stad. In St. Pancras zijn in de laatste dagen meer dan 400 gebouwen afgebrokenten einde ruimte te verkrijgen voor den aanleg van een nieuw spoorwegstation in de hoofdstad. In het begin der aanstaande zitting zal de Fransche Senaat een beslissing nemen op de adressen tot afschaffing der doodstraf. De regering zal zich met kracht voor het be houd dier straf verklaren. Men verhaalt te Parijs dat Prins' Napoleon zich be ijverd moet hebben om zijn schoonbroeder Prins Humbert alles van Parijs te laten zien. Z. Keiz. H. gaf ter zijner eere een maaltijd op het Palais-Royal, waarbij verschillende zijner vrienden tegenwoordig waren, o. a. de heeren Rénan, Guéroult, Havin en Darimon. Een volgenden dag gebruik ten zij het diner in het Café Riche op den Boulevard de3 Italiens, even als twee lions. Daarna bragt Prins Napoleon den jeugdigen Kroonprins van Italië naar de Groote Opera, waar zij natuurlijk ook toegang achter de schermen hadden. Eindelijk liet hij hem ook den bekenden Jardin Mabille zien, den bevalligen sierlijk verlichten tuin met zijn bal cham- pêtrede geliefkoosde verzamelplaats van lorettes, bon vi- vants en vreemdelingen. Intusschen verneemt men uiet, dat Prins Humbert in de Fransche hoofdstad eenig bewijs van vrijgevigheid heeft achter gelaten want hoegenaamd niemand heeft het geringste geschenk van hem ontvangen. Trouwens hij zal van Engeland nog weder in Parijs komen. Intusschen maakt men de opmerking, dat zijn handelwijze een hemels breed verschil oplevert met die van den Spaanschen Prins gemaal die zeer rijke geschenken gaf en met waarlijk Vorste lijke mildheid ridderorden rond zich verspreidde. Zelfs beweert men dat deze een honderdtal brevetten in blanco bij de Spaansche legatie zou hebben achtergelaten Onder de ge decoreerden noemt men de gebroeders Emile en Isaac Pe- reire, die grootkruis der orde van Isabella la Catholica zijn geworden. Dat kliukt wel eeuigzins vreemd, maar men her innert zich daarbij dat ook de heer von Rotschild, die even zeer Israëliet is, grootkruis der Christus-orde van Portugal is. Het is een treurig verschijnsel in Frankrijk dat het bijzonder onderwijsen vooral dat hetwelk door geestelijken gegeven wordt, zooveel beter is dan het Rijks- of van Gemeen tewege verstrekte. Om een voorbeeld te noemen er bestaan te Rijssel 16 lagere scholen voor jongens, waarvan 7 door leeken worden bestuurd en de 9 anderen door geeste lijken, hetzij op zich zelf staande, dan wel deel uitmakende van eenige congregatie. Voor meisjes zijn er 14 scholen, waarvan 9 door godsdienstige zusters en 5 door leeken wor den bestuurd. Nu heeft er onlangs een concours plaats ge had tusschen de leerlingen dezer verschillende scholen en altijd bekwamen die van de scholen onder beh;er van gees telijken de eerste nommers. Met wane niet dat dit eer. feit van enkel locaal belang is; hetzelfde valt ook elders waar te nemen. Bij vergelijkende examens voor de groote Gouver- nementsscholende polytechnische schooldie van St. Cyr enz., worden door de scholen, van geestelijke aspiranten gele verd welke het dikwijls in aantal en in kundigheden win nen van de jongelingen die hunne opleiding genoten in de lycea en openbare scholen. Men rigt te Parijs allerwege dépots van parapluies op, waartoe bij voorkeur de wijnhuizen en tabakswinkels ge bezigd worden. Deze parapluies worden voor den prijs van 30 centimes per dag in huur afgestaan. Men gelooft, dat die onderneming daar ter stede goede zaken zal maken, mits zij door den huurder telkens de waarde van den pa- rapluie Iaat deponeren.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2