Buitenlandsch Nieuws. het ontwerp te hebben gemaakt. In 1545 deed de Koningin weduwe zelf haar intogt daar ter stede, met een talrijk ge volg, waaronder Willem van Oranje, Jan van Mamix Maar ten van Rossurn en Maximiliaan van Egmond, terwijl de Groninger Regering, de Staten van stad en ommelanden de Vorstin inhaalden. Eerst over dag, later bij fakkellicht, ging de stoet door Groningen's stratenop onderscheidene punten werd Ben- gaalsch vuur ontstoken, wanneer de trein voorbij ging; vooral was het effect hiervan uitnemend, toen van het stad huisbalkon de roode vlammen rezen en de fraaije kolommen het geheele gebouw en de op de Markt vereenigde menigte verlichtten. Na twee pauzen te hebben gehad liep de mas kerade ten half 12 uur af. Terwijl de optogt zich op weg begaf, waren vele genoo- digden, waaronder de Ministers en verdere hooge autoriteiten in het concerthuis vereenigdwaar een keurig maal van den heer Zomerdijk Bussink te Amsterdam werd opgedischt. Donderdag morgen had de uitreiking plaats van de di ploma's aan de doctores honoris causa, de HH. John Lothrop Motley, gezant der Vereenigde Staten van N.-Amerika bij het Oostenrijksche hof; J. F. J. Heremans, hoogl. te Gent L. Lehmanhoogl. te Amsterdam J. Smithoffic. van gez. lste kl. te Groningen; G. A. Venema, arrond.-ijker te Win schoten J. A. H. Bosquet, apotheker te Maastricht; T. C. Winkler, heel- en vroedmeester te Haarlem; C. E. van Koets veld, pred. te 's IiageA. T. Reijtsma, pred. te Groningen en J. Witkop, pred. te Zutpheu. Prof. Hecker hield bij die gelegenheid een geleerde, philosophische rede, terwijl het academiegebouw te klein was, om alle belangstellenden te bevatten. De matinée, door de Utrechtsche schutterij-muziek gege ven, door het studentencorps aangeboden, werd met goed weder begunstigd; de uitvoering voldeed perfect, en alge meen, zelfs door enkele Ministers, werd hulde gebragt aan den directeur Coenenvoor hetgeen hij ten gehoore bragt. De tuin was echter te klein en kon slechts een klein deel der geïnviteerden bevatten. Men verneemt, dat een escader, bestaande uit de stoomfregatten Adolf van Nassau en Leeuwarden, de cor- vetten Prins Maurits der Nederlanden en Pallas met den uitersteu spoed gereed zullen moeten worden gemaakt, om met 15 October e. k. naar Java te steven. Uit Schoonh<?ven berigt men van 15 SeptemberNa dat gisteren avond, ter voorziening van de bestaande vaca ture door het overlijden van den heer G. E. W. de Wijs, door den kerkeraad alhier zes en drietallen van predikanten waren geformeerdhebben de diakenen gemeend per missive verder voor hunne betiekking te moeten bedanken. Een keus uit het gemaakte drietal, zou, naar hunne meening, niet aan het verlangen van het grootste gedeelte der gemeente, dat zijn gevoelen in een door een aantal leden der kerk geteekend in orthodoxen geest gesteld adresaan den kerke raad had kenbaar gemaakt, voldoen, en voorzeker op de inkomsten dier administratie mede een ongunstigen invloed uitoefenen. Zondag 4 Sept. werd te Koedijk de candidaat A. M. Venker als predikant bevestigd door Ds. C. M. van Amerom te Gouda met een rede over Paulus woorden II Cor. V vs. 18 20. De nieuwe leeraar hield 's namiddags een in treerede, predikende over Jac. 1 vs. 27. Aangenomen het beroep naar Oost-Zaandam door Ds. J. W. Kramers, pred. te Amsterstol. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Ingen en te Streefkerk Ds. J. J. van Hille Jwz. te Willige Langerak, te Muiden Ds. P. A. T. Nahuijs te ter Aa. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Geformeerde gemeenten te Veldhuizen Ds. J. Bavinck te Almkerkte Stads- Kanaal Ds. J. H. van der Veen te Spijk, en te Vrijhoeven- Capelle Ds. P. Kapteijn te Steenwijk. De kandidaat J. Brummelkamp heeft het beroep naar de gemeente te Tiel aangenomen en voor dat naar de ge combineerde gemeenten Heusden en 's Hertogenbosch bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 5 7°, te 10 uur 5 6°. Zaturdag morgen te 5 uur 5 7°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 64°, De commissie, belast met het brengen van eenheid in de spelling van het Vlaamsch heeft hare taak volbragt, na het rapport van Prof. Heremans, dat zeer goede uitkom sten zijner werkzaamheden behelstte hebben aangehoord en goedgekeurd. De commissie adviseert tot het aannemen der spelling van het groot Nederlandsch woordenboek, dat thans in bewerking is. Er bestaat alzoo hoop, dat Noord- en Zuid- Nederland één spelling zullen hebben. In de Dingsdag gehouden zitting van het metropoli- taan Domkapittel te Keulen is de wij-bisschop Dr. Baudri tot waarnemend aartsbisschop gedurende het door het afster ven van mgr. von Geissel interregum benoemd. Uit Athene verneemt men, dat de Grieksche schuld van 1824 en 1825, die oorspronkelijk 7,000,000 in ka pitaal bedroeg, erkend is en zal worden geconsolideerd tot een kapitaal van 2^ millioen rentende 5 pCt. Volgens te Parijs ontvangen berigjten uit Amerika, zou de heer Lincoln thans pogingen aanwenden om met elk der Zuidelijke Staten afzonderlijk te onderhandelen daar hij er aan begint te wanhopen om het gouvernement der Zuidelijken ten onder te brengen. Een jong schilderdie met den spoortrein van Parijs naar Lyon reedwas aan een der tusschenstations uitgestapt en was zoo getroffen door het schoone landschap rondom hem, dat de trein wegreed en hij dus een trein moest over blijven. Aan het stations-koffijhuis liet hij zich om den tijd te doodeneen diner geven en even als eenige oogenblik- ken geleden de prachtige landstreek hem den tijd had doen vergetendeed de goede wijn hem vergetenhoeveel geld hij wel rijk was. Toen het uur van vertrek naderde en hij zijn porte-monnaie met de rekening van het diner enz. ver geleken had, bleek het, dat hij wanneer hij zijn plaatsbriefje had betaald, den kastelein 17.50 fr. moest schuldig blijven. Hij verhaalde dezen openhartig zijn ongeval en beloofde het geld te zullen overzenden. De kastelein was zeer beleefd, en zeide, dat dit geval een eer voor zijn wijn was, dat hij den reiziger voor die kleine som volkomen vertrouwde, doch verzocht dezen ten slotte, met krijt onder den kapstok aan den muur zijn naam en de verschuldigde som te willen schrijven, daar het geheugen van de kasteleins gewoonlijk zoo slecht is. //Maar - zeide de jonge schilder - dan zal immers iedereen zien, dat ik u geld schuldig ben gebleven." - //Wel volstrekt niet - was het antwoord - gij hangt slechts uw overjas over het geschrevene. Zoodra gij mij het geld zendt, veeg ik uw naam uit en' zal dan den jas dadelijk aan uw adres doen toekomen. Thans behelst Le Temps ook een brief van den heer A. Réville zelf, gedagteekend Rotterdam den 11 den Sep tember, aan den heer Juillerat, president van het Consis torie en den Presbyterialen raad der Hervormde kerk te Parijs. De heer Réville verklaart daarin geene theologische discussie in dit blad te willen aanvangen, maar zich op het terrein van kerkelijk recht plaatsende te moeten zeggen dat hij geenszins twijfelt of de uitgedrukte meening is die van den heer Juillerat en van de meerderheid van den tegen woor- digen Presbyterialen raad van Parijs, doch niemand heeft hem, noch dat ligchaam het recht gegeven hun bijzonder gevoelen over den grondslag van het woord Hervormd te verheffen tot officieel en fondamenteel dogma der kerk. Ik pretendeer aldus vervolgt de heer Réville - en mijn vrienden ook, veel getrouwer dan gij te zijn aan den geest en de grondbeginselen van die kerken geenerlei com petente rechtbank heeft tot nu toe over die met elkander wedijverende pretentiën uitspraak gedaan." Het schrijven wordt met de volgende woorden besloten. //Mynheer de president, de theologische rigting welker belangen gij omhelst, heeft in onze kerken geen andere wapens meer dan verdrukking. Door hare toevlugt te nemen tot dit treurige verdedigings middel teekent zij haar doodvonnis in de geschiedenis. Dat is de les, die alle mannen van vooruitgang en vrijheid zul len trekken uit deze debattenen in zeker opzigt moeten wij dank zeggen aan u en uwe vrienden dat gij ons daar toe gelegenheid hebt verschaft." Op kerkelijk gebied wordt te Londen een schriftelijken strijd gevoerddie veler belangstelling tot zich trekt. De welbekende geestige prediker Spurgeon heeft zich genood-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2