Buitenlandsch Nieuws. zette uiteen hoe godsdienstige twisten vooral en onzalige hy perorthodoxie de luisterrijke instellingen bijna ten gronde deden gaan, zoodat men het honderdjarig bestaan der hoo- geschool zonder herdenking voorbij liet gaan en hoe later de restauratie plaats greeptotdat de tijden van voor ruim 60 jaar met hare onheilen en rampen intraden. De herves tiging van den Nederlandschen staat hergaf ook de Gro ninger academie haar verzekerd bestaanmaar nimmer haren ouden luister weder; en het tegenwoordige, hoe vreugde vol mogt niet wederhouden op den bewolkten horizont te letten die voor deze dagen wel wat al te duidelijknaar ons oordeel, werd geteekend. Op de zorgen van curatoren, op het goede onderwijs en den ijver der hoogleerarenop de ware liefde voor de wetenschap der studentenkon Gro ningen echter nog goede hoop op de toekomst bouwen. De geheele rede op dezelfde plaats uitgespokenwaarvoor 2| eeuw de vijf oratiën ter inwijding der provinciale hooge- school werden gehoudenmaakte op het talrijke gehoor den besten indruk en vestigde de overtuigingdat de heer Jonck- bloet, waar hij dus als hoogleeraar haar verlaat, in de ka mer der afgevaardigden een eervolle plaats zal kunnen in nemen. Ten 4 ure heeft zich de maskerade der studenten in be weging gesteldvoorstellende den intogtgehouden te Gro ningen den 20sten Junij 1545, door Maria van Oostenrijk Koningin-weduwe van Hongarije, landvoogdes der Neder landen. De studenten hebben niets nagelatenom luister aan den optogt bij te zettendie ook weder duizenden derwaarts heeft gelokt. Uit Utrecht is te Rotterdam Woensdag avond een telegram ontvangen tot waarschuwing dat er stormweder uit het Zuiden verwacht wordt. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra les Huguenots. Door den Min. van Binnenl. Zaken is aan Dr. J. W. A. Renssen en Dr. G. F. W. Baehrten gevolge van hunne benoeming tot andere betrekkingen een eervol ontslag ver- leend als leeraars aan het sted. gymn. te Groningenen zijn voorts tot leeraren aan die inrigting benoemd de hee- ren Dr. G. Smit SibengaL. Beins, J. J. Cornelissen en M. Snellen, de laatste in de wiskunde. De jaarwedden zijn bepaald van 1300 a ƒ1500. Weldra verschijnt de eerste aflevering in het licht van een hoogstbelangrijk werk dat in of buiten Nederland zijn wederga niet heeft: het Woordenboek der Nederland- sche taal. Op menig taalcongres was de dringende behoefte aan dit werk besprokenwaarbij Hollanders en Vlamingen belang hebben j de Taal is gansch het Volk. Wat op die congressen besproken werd, kwam tot een besluit. Op de Staatsbegrooting werd een post gebragt, tot ondersteuning van het plan ter vervaardiging van dat Woordenboek, en met die gewigtige taak hebben zich belast onze geachte stad- genooten Prof. M. de Vries en Dr. L. A. te Winkel. Lei den geniet de eerdat ook hierdoor haar naam op het ge bied der taalstudie met luister bekend wordt; maar ook dat binnen hare muren dat veel omvattend werk wordt gedrukt en uitgegeven. De uitgever van dit blad behoort ook onder hen die de belangrijke onderneming hebben aanvaard om het Woordenboek te drukken en uittegeven. Onlangs werd door de geëerde vervaardigers het eerste blad van de snelpers af genomen en 't was een aandoenlijke gedachte, of het hun vergund zal zijn ook het laatste van dat groote werk te zien. Deze onderneming en de beoefening der Nederlandsche taal de Leidsche hoogeschool en de wetenschap, - zooveel hangt af van het lang leven en het behoud van lust en kracht en vermogens der beide auteurs. Mogt, wat God verhoede! daar aan een eind komen vóór den afloop hunner taak, de Leid sche Maatschappij van Letterkunde heeft beloofd tot voort zetting en voleindiging te doen wat noodig zou zijn van een werk, dat tot zeer lagen prijs wordt uitgegeven omdat men rekent op een bijna algemeene deelneming in België en in Nederland. En te recht. Als men let op taal en styl in openbare en bijzondere geschriften onder hooge en lage standen dan ont dekt men al zeer spoedig hoe weinigen juist en ondubbelzin nig hunne denkbeelden weten uittedrukkenen hoe kan het anders, of door het bezigen van verkeerde woorden en uit, drukkingen ontstaan verschillen die menigmaal ergerlijke ge. volgen hebben. In onzen tijd, en 'tis gelukkig, is meer enI meer doorgedrongen de overtuiging, dat welgemanierdheid en fatsoenlijkheid in de eerste plaats blijken uit taal, stijl en spelling: - vormen, waarin het wezen vervat is. 't Zou goed zijn, als de eer der Nederlandsche taal ieder Neder, lander in het hart en op de tong lag. De naamlijst der inteekenaren binnen Leiden zal doen blijken hoe men aldaar er over dacht. Berigten uit Batavia tot 29 Julij behelzen, dat den vorigen dag de politie aldaar op het spoor was gekomen van een zamenzwering tegen de veiligheid der kolonie doch die blijken droeg van zooveel onverstand en ligtzinnigheid dal er te naauwernood termen schijnen te bestaan om de zaai ernstig te behandelen. De politieke toestand dezer kolonie is overigens bevredi gend te noemen. Een expeditie op Ceram is in twee weken afgeloopen. Op Borneo's Westkust alleen schijnt de beweging onder de Dajakkers niet tot staan te zijn gebragt. Tot den politieken maatregel van uitzetting uit de kolonie, die, zeide men, door de regering zou worden toegepast op den schrijver van 't artikel //Solo en de resident Nieuwen- huijzen" is tot heden niet besloten. Bij de voorstelling in den schouwburg te Batavia op 25 Julij, werd achter de loge der directie een pakje gevonden, dat naar den schijn scherpe patronen inhieldenvolgens een policie-oppasserdoor een Europeaan daar was nederge- legd. Bij het openen der patronen bleek het echter dat deze slechts met lood waren gevuld en dat de zaak dus een mau- vaisie plaisanterie was ten koste der politie. Zij zou echter ook een mauvaise plaisanterie kunnen worden ten koste van den aanleggerdien men meent op het spoor te zijn. Men wil, dat inlanders wederom een staaltje hebben ge geven van hunne ligtgeloovigheid. - Dr. Junghuhn was tij dens zijn leven in hun oog een meer dan gewoon mensch, Zij schreven hem toe van in betrekking te staan met den duivel. - Thans hebben zij het graf opgedolvende kisl geopend en zich overtuigd of de mau werkelijk dood was, Geen de minste schending hebben zij het lijk aangedaan want zij zagen nudat zij zich in hunne dwaze meening bedrogen hadden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Vrijdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 60c, 's middags te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 64°. Het bezoek van den Koning van Pruissen bij de Kei zerin te Schwalbach heeft slechts één uur geduurd. De Ko ning kwam zonder gevolg in een eenvoudig rijtuig geheel beantwoordende aan het incognito der Keizerin. Men wil aau dat bezoek een politieke beteekenis geven en het krijgt er ook eenigzins den schijn van, wanneer men er bij in aan merking neemt, dat de admiraal Jurien de la Gravière, die zich in het gevolg der Keizerin bevindt, nog denzelfden avond met een bijzondere zending naar Parijs is vertrokken enna een onderhoud met den Keizeronmiddellijk naar Schwal bach teruggekeerd is. Volgens de Agron. Zeitung 1863 p. 396 heeft de Eichstadter Bienenzeitung reeds meermalen voorbeelden medegedeeld waarbij de steek der bijen bleek een krachtig hulpmiddel tegen rheumatisme te zijn. Zij deelde daarvoor onlangs nog weder de volgende nieuwe bewijzen mede De burgemeester Kehl te Arnstad in Thuringen leed bij den aanvang van het voorjaar aan een rheumatisme in den rechterarm, waardoor hij niet dan met groote moeite en he vige pijn de hand op het hoofd konde brengen. Toevallig werd hij door een kwaadaardige bij onder den nagel van den duim gestokenwaardoor na korten tijd de gewoDe zwelling volgdedie van de hand zich ras naar den arm uitbreidde; maar even snel of bijna nog sneller als deze zwel ling toenam, verdween alle rheumatische pijn uit den arm, zoodat hij binnen het half uur geheel en al van zijn kwaal genezen was. Op het einde echter van den zomer ontstond hetzelfde rheumatismenadat hij eens door en door nat ge worden was, in denzelfden arm, waarom hij besloot zich

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2