Buitenlandsch Nieuws. knechts plaat9, waarbij zekere D. K. uit de gemeente de Wijk zulk een hevigen slag met een roeiriem op het hoofd kreeg, dat hij ter neêr zeeg en geduchte wonden heeft be komen, zoo zelfs, dat er vrees voor zijn behoud moet be staan. De ouders, die na het ongeval ontboden werden heb ben hunnen zoon onmiddelijk huiswaarts vervoerd. Een an dere schippersknecht, woonachtig te Hoogeveen is, naar men zegt, reeds als de vermoedelijke dader gearresteerden naar Zwolle getransporteerd. De oorzaak van dit onheil wil men hebben toegeschreveu aan te veel gebruik van sterken drank. In de afgeloopen week ontstond te Breda twist tus- schen twee door Schiedammeruat bevangen militaire oppas sers der Koninklijke militaire academie over een nietsbedui- dend onderwerp. De opgewondenheid liep zoo hoog, dat de een den ander met een mes een gevaarlijke wond aan het hoofd toebragt. De verwonde werd in een burgerhuis ge- bragt en door een officier van gezondheid verbonden waarna hij op last van dien doctor per rijtuig naar het hospitaal moest worden vervoerd. De gemeente Dinteloord en een naburige gemeente tel len onder hare inwoners 3 broeders, Johannes, Govert en Joost de Visser. Hunne jaren klimmen met een gelijk ver schil op, daar de jongste 60, de volgende 62 en de oudste 64 jaren telt. Zij zijn alle 3 op 9 September en op gelijk uur, nl. ten 1 uur des nachts, geboren. Bij de loting voor de nationale militie heeft geen hunner voor zich zeiven ge loot, maar zij lieten dit aan den militie-commissaris over, daar telkens slechts één lot in de bus bleef. Voor hen al len was echter dit laatste lot juist het hoogste. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente te 's Bosch is gemaakt het volgende twaalftal, alphabetisch gesteld: Ds. W. Bax te Delden Ds. J. H. L. Bouman te Eenigen- burg, Ds. G. van Duijl te Broek in Waterland, Ds. M. Sal- verda de Grave te Noordwijk-binnenDs. S. Essenius Greeff te Koog a. d. Zaan, Ds. B. C. Jungius te Heilo Dr. J. K. Kocb te WormerveerDs. G. J. van Lakerveld te Vierlings beek Ds. N. J. H. Oudegeest te Maurik, Ds. A. G. Pareau te Anna-Pawlona-polderDs. D. André de la Porte te Boxtel en Ds. L. Slotemakcr te Kruisland. Heden Woensdag morgen ten 12 heeft de aanbeste ding van fourages plaats gehad voor Zr. Ms. troepen te paard, in garnizoen alhier. Er waren 3 inschrijvingsbilletten ingekomen, en wel: H. van Cazant, hooi 53 ct., stroo 28 ct. en haver 87 ct. J. van Haaften hooi 54 ct., stroo 25 ct. en haver 86 ct. P. van Beek, hooi 50 ct., stroo 24 ct. en haver 82, ct. Alles per 10 Ifc'. Alzoo minste inschrijver en aannemer P. van Beek, grutter alhier. Tot opening van de lessen aan de Rijksinstelling van onderwijs in de Iudische taal-, land- en volkenkunde alhier werd heden Woensdag morgenin het locaal van de instel ling, door den hoogleeraar T. Roorda een opentlijke voordragt gehouden over het voorname doel en de methode van het on derwijs in de. Javaansche taalzooals hij dit aan deze nieuwe instelling zich voorstelde te geven. Dat doel moest namelijk vooral practisch zijnals wel niet uitsluitendmaar toch voornamelijk, bestemd tot onderwijs van toekomstige Indi sche ambtenaren, die wel kundige en door velerlei kennis veelzijdig ontwikkelde mannen moeten worden, maar prac- tische mannen, geen geleerden. Het voorname doel, dat hij met zijn onderwijsen de geheele methode daarvanzich voorstelde, was daarom niet enkel de kennis van de Ja vaansche taal, om die te kunnen verstaan en gebruiken, maar de kennis en beoefening van de Javaansche taal als de spiegel van het Javaansche volk en het geheele volksle ven en volkskarakter. De voordragt werd bijgewoond door een talrijk en aanzienlijk gehoor; en wij vernemen, dat daar aan binnen weinige dagen door den druk nog meer open baarheid zal worden gegeven. Bij de op heden Woensdag aan den Hoogen Rijndijk onder Soeterwoude plaats gehad hebbende harddraverij is des voormiddags de prijs behaald door het paard genaamd de Reus, bereden door C. van der Mast, en de premie door het paard Nette, bereden door Langendam, terwijl 22 paar den daaraan hebben deelgenomen. Des namiddags is de prijs behaald door het paard genaamd Prins, van A. Kroezeen de premie door de Paauwinbereden door M. Hijlkema, toebehoorende aan J. de Boer; aan dien wedstrijd hebben 11 paarden deel genomen, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 54°, te 1Ü uur 5 2°. Woensdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 5 8°, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 64°. Volgens de Presse zullen na het sluiten van den vrede met Denemarkentotdat de zaak van Sleeswijk-Kolstein ge heel zal geregeld zijn, 30,000 Pruisseu in de Hertogdommeu blijven, terwijl ook Oostenrijk een geëveuredigd getal troe pen aldaar onder de wapenen houdt. Aan een banket, onlangs te Kiel aan de officieren der Pruissische vloot gegeven, hebben, naar beweerd wordt, verscheiden aanzienlijke Pruissen den disch verlatentoen een toast op Hertog Frederik werd ingesteld. Ten bewijze, dat de burgerlijke en godsdienstige over heden in Tyrol het geheel eens zijndiene het volgende be vel, geteekeud door den pastoor en den burgemeester van Raggel, aan den veldwachter dier plaats: //Daar het bekend is, dat de heersedert jaren de kerk niet meer be zoekt, wordt u opgedragen, u naar zijn woning te begeven en hem naar de kerk te brengen. Weigert hij te gehoorza men, dan zult gij u door twee adjunct-veldwachters laten bijstaan en hem met geweld ter kerk slepen. Daar zult gy nevens hem gaan staan zoo hij doet alsof hij buiten kennis geraakt, zult gij hem op den grond laten liggen, maarzoo hij geweld maakt, zult gij hem tien a twaalf roêslagen geven." Uit Parijs wordt berigt, dat H. M. de Koningin der Nederlanden te Schwalbach was aangekomenalwaar zich ook Keizerin Eugènie en de Koning van Pruissen bevonden. Uit een rapport van den prefect van het Fransche departement der Orne aan den generalen raad blijkt dat daar 10,000 bedelaars zijn. Rekent men dat dagelijks maar één franc voor hun onderhoud gegeven wordt, dau worden op die wijze 300,000 franc3 jaarlijks meer uitgegeven dan de grondbelastingenwelke in dit departement geheven wor den bedragen. De overheid heeft maatregelen genomen om aan dien toestand een einde te maken. In Frankrijk is door de regering aan de prefecten een circulaire gezonden, met het verzoek, om voortaan by het overleggen der jaarlijksche verslagen over de beweging der bevolking in het rijk, het getal der gevallen, waarin tus- schen de gehuwden den graad van bloedverwantschap van volle neef en nicht, of een verdere graad door afstamming uit dezen (cousins germains et issus de germains) bij het sluiten van het huwelijk bestaat, in het bijzonder te ver melden. Daar volgens de wet dusdanige huwelijken geen //objet d'une prohibition légale" uitmakenzoo werd tot dusverre in casu geen onderzoek naar de familie-betrekking ingesteld. De langdurige discussiën over den invloed der familiehu welijken op het nageslacht in de academie gevoerd, hebben de regering tot het besluit gebragt, om in dit opzigt den eersten stap tot het verkrijgen van een algeraeene statistiek te doen. - Op den nieuwen boulevard du Prince Eugène te Pa rijs wordt een zeer groote bazaar opgerigtwaar men alles zal vinden wat den mensch aangenaam isvan de groenten tot de equipage, van den schoen tot den piano. Ieder koo- per ontvangt een quitantie, welke een nommer heeft. We kelijks heeft een verloting plaats en aan de houders der getrokken nommers wordt de prijs van het gekochte voor werp hetzij een bos groenten of een kostbaar meubelstuk terug betaald. Het is Latourden moordenaar van Labastide-Besplas, niet mogen gelukken genade van de doodstraf te verwerven. Men had hem de boeijen aan de voeten gelaten en heeft hem Zondag middag ten 5 uur de handen op den rug ge bonden zonder eenig verzet te vinden. Hij begreep evenwel volkomen dat alle hoop op redding vervlogen was en gaf daarover aan zijn woede lucht door niets dan bedreigingen tegen zijn rechters en godslasteringen uittebraken. In de meest grove termen weigerde hij den hem bij herhaling aangeboden geestelijken bijstand. Het berigt, dal de executie plaats zou hebben, had zich met ongeloofelijke snelheid verbreid, zoo-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2