Buitenlandsch Nieuws. tegen zijn adjudant-onderofficier, gevolgd door feitelijke aan randing met. een mes op een zijner makkers, dien hij, na eerst zijn kleederen doorsneden te hebben, in het aangezigt wondde. Vervolgens klom hij op het dak der kazerne om te vlugttfn en stortte van daar naar beneden met het hoofd op de steenen. Die val maakte een einde aan zijn leven5 minuten later was hij een lijk. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft tot de heilige dienst toegelaten de HH. A. B. van der Vies en J. l'Ange Huët. Door den Pruissischen luitenant-generaal J. J. Baeyer is in 1861 een voorstel gedaan tot graadmeting in Midden- Europa, waarbij de sterrewacht te Leiden als een hoofdpunt is opgenomen. Alvorens Prof. F. Kaizer voorstellen aan de Nederlandsche Regering kon doen om tot deze meting mede te werkenwas het noodig nategaan of de welbekende drie hoeksmetingen van den luit.-generaal baron Kraijenhoff tot grondslag aangenomen moesten worden. Na een daartoe in gesteld kritisch onderzoek dezer driehoeksmetingen door Dr. L. Cohen Stuart te Delft, is aan Prof. Kaiser gebleken, dat de metingen van generaal KraijenhQff geenszins de naauw- keurigheid bezitten welke haar steeds worden toegekend en zij niet geschikt zijn om in de graadmeting te worden op genomen een uitspraakgeheel in strijd met de rapporten door het Nederlandsch Instituut en door het Instituut de France over den arbeid van den generaal Kraijenhoff uitgebragt. De kosten eener hermeting der driehoeken die ons land aan de na burige Staten moeten verbinden worden op 20,000 geraamd volgens de opgaven van Dr. Cohen Stuarten de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft berigt aan de curatoreu der Leidsche Universiteit gezonden, dat by het ontwerpen der staatsbegrooting voor 1865 in overweging zal worden geno men of daarop gelden voor de voorgestelde graadmeting in Midden-Europa kunnen worden uitgetrokken. Bij de op heden Maandag plaats gehad hebbende open bare aanbesteding op het Raadhuis alhier, is het veranderen van de brug over de Vliet in den Singel by de Naakte sluis aangenomen door H. Figee te Haarlem voor de som van 108 7 en het leveren van hardsteenen banden voor trottoirs op de Gedempte Koepoortsgracht, door F. J. Koo ien te Rotterdam voor 15 85. Wij vernemen dat werkelijk door onzen stadgenoot den heer G. G. Snellen is ingediend een aanvrage om con cessie voor een stoombootdienst tusschen Leiden en Gouda. Het is niet noodig onze ingenomenheid te betuigen met de Volksvoorlezingen die gedurende het wintergetijde in het Departementsgebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen worden gehoudenzij is bekend. Maar het is wel noodigde belangstelling en ondersteuning optewekken bij allen die het nut en het belang daarvan nog niet kennen. Wil men iets doen om nuttige kennis bij de handswerks- en ambachtstanden te bevorderen en behoefte aan meerdere beschaving optewekken dan is van spreken tot hunwaar door naauwere aansluiting, vertrouwen en welgemanierd heid gekweekt worden een uitstekend middeldat altijd goede vruchten draagt, wanneer men handelt over zaken die onder het bereik van hun verstand liggen. Een ander mid del, reeds vroeger met vrucht aangewend, is het bekend maken met nieuwe belangrijke uitvindingen en andere we tenswaardige zaken. En als een en ander geschiedt des winters, des avonds in een goed verlicht en verwarmd locaal, dan kan men op een talrijk bezoek rekenenen menig buur en vriend zijn buurman en bekende daarheen trekken. Daartoe is geld noodig en persoonlijke medewerkinggelijk elk zen dingswerk waartoe ook nuttige Volksvoorlezingen behoort, daaraan behoefte heeft. Het gebied der inwendige zending is zeer uitgebreid daarop is veel te doen en veel te geven opdat verstandelijke en zedelijke ontwikkeling, innig ver bonden, en niet gescheiden, meer en meer bevorderd worde. Dat de Leidsche commissie voor de Volksvoorlezingen zich verblijde over ruime ondersteuning eu belangstelling. Zondag morgen zijn in de Binneavestgracht nabij de Rijnsburger poort verdronken twee meisjes van 6 en van 3 jaren pogingen om hen in het leven te roepen zijn vruch teloos aangewend. In een brief, uit de Preanger-Regentschappendd. 7 Julijwordt mededeelingen gedaan nopens het manmoedig gedrag van den heer K. van Broekhuizensedert ruim twee jaar werkzaam bij de cultures van den heer Baud, aldaar. De mededeeliug luidt aldus: //Nadat een klub van 120 opstandelingen' bij Bantam gru welijk was te werk gegaanzoowel door plundering als moord en het der militaire magt gelukt was zich van den belha mel en zijn volgelingen meester te maken en hun de wel verdiende straf toe te dienenverspreidde onverwachts zich het gerucht, dat te Kompa, in de nabijheid van den berg, een complot zich verscholen haddat algemeene angst ver spreidde en alle menschen tot de vlugt aanzette. De heer K. van Broekhuizen, daar ter plaatse aanwezig, liet zich door die paniek niet medeslepenmaar riep alle man te wa pen. Na ze verzameld te hebben, vroeg hij aan de 400 man die nu bijeen waren, wat zij doen zouden, als hun de bende mogt naderenZoudt gij ook op den loop gaan zeide hij. //Misschien," antwoorden zij. //Nu, hernam hij, de eerste de beste, die ik zie dat wegloopt, schiet ik da delijk dood!" Onmiddelijk liet hij den berg, die hoogst moeijelyk te beklimmen is door de vele grotten en gaten omsingelen. Hij zelf, tot de tanden toe gewapend, stelde zich aan het hoofd en was naauwelijks een half uur bergwaarts getrokken of een van het complot kwam met uitgetrokken sabel of golok op hem aan. De heer van Broekhuizen legde dadelijk zijn geweer op hem aan, maar, toen dë'ander dit zag, gaf hij een vredelievend teeken en zich zeiven over. Dit werd gevolgd door de overgave van 22 man met vrou wen en kinderendie allen gekluisterd en den volgenden dag naar Buitenzorg opgezonden werden." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Zondag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 56°, 's middags te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 61°, te 5 uur 60°, te 8 uur 5 5°, te 10 uur 53°. Maandag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 56°, 's middags te 12 uur 63°, te 4 uur 60°. In Duitschlandwaar de stenografie een veel belang rijker plaats in de zamenleving bekleedt dan hier te lande, bestaat sints lang een strijd over de practische bruikbaar heid van twee stelselsdat van Gabelsberger en Stolze. De zoon van den uitvinder van laatsgenoemd stelsel, Frans Stolze te Berlijnheeft thans door een circulaire de be kwaamste stenografen van beide scholen uitgenoodigd tot een wedstrijddie te Berlijn zal gehouden worden. Allereerst worden de vijf stenografen bij het Heerenhuis, die sedert jaren door middel van de Gabelsberger stenografie hunne verslagen van dat ligchaam makendaartoe uitgenoodigd. Wanneer vóór den 30sten September geen genoegzaam aan tal van hen zich bereid verklaard heeft tot zulk een wed strijd en een beoordeelaar heeft benoemd, dan is de uit- noodiging aan alle stenografen in Duitschland gerigt. De Duitsche steden zullen weldra, door afgevaardig den vertegenwoordigd, bijeenkomen, met het doel om het zelfbestuur der gemeenten te bevorderen en te bevestigen en zooveel mogelijk een overeenstemming in het Duitsche gemeentebeheer intevoeren. Volgens de ontworpen stukken zal deze //Duitsche stedendag" om de twee jaren vergaderen, op een plaats telkens door de laatste vergadering aantewij- zen. Berlijn heeft geweigerd te voldoen aan de uitnoodiging tot deelneming. Donderdag verkondigde het klokgelui van alle kerktorens te Keulen het afsterven van zijn doorluchtigheid den aarts bisschop en kardinaal Johannes von Geisseldie Donderdag morgen ten tien ure in het 69ste jaars zijns levens ont sliep, na bijna 23 jaren lang aan het hoofd van het Keulsch Aartsbisdom gestaan te hebben. Hij was den 5 den Septem ber 1796 te Gimmeldingen in de Beijersche Faltz geboren. - Te Berlijn overleed voor eenige dagen op 71-jarigen leeftijd zeker Taine, die aan zijn kinderen meer dan 150000 bunders lands en 3 80000 schapen Dalaat. Aan zijn ijver en spaarzaamheid had hij dat vermogen te danken terwijl hij in zijn eenvoudige levenswijze geenerlei verandering bragt. Het spoorweg-ongeluk in de nabijheid van Aldekerk op den weg van Cleef naar Crefeld, 11. Donderdag voor gevallen heeft geen der reizigers van het leven beroofd gelijk aanvankelijk werd verhaaldmaar vele personen heb-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2