Buitenlandsch Nieuws. Bij Koninklijke besluiten zijn pensioenen verleend ten laste van den Staat aan A. Reijers wed. van J. van Driel in leven opzigter van 's Rijks waterstaatvan 444 'sjaars aan P. Heresgewezen cipier van het huis van arrest te Alkmaar, van 343 'sjaars; aan Y. Kamper, gew. cipier van het huis van arrest te Gorinchemvan ƒ410 'sjaars; aan J. Gorter, gew. bewaarder der 2de kl. in het burger lijke en militaire huis van verzekering te Maastricht, van ƒ113 'sjaars. De aanvoer van garnalen is in de aan de Zuiderzee gelegen plaatsen dit jaar zóó verbazend groot, dat ze bijna voor niet worden van de hand gedaan. Alleen te Zwartsluis waren in een paar dagen 22 schuiten vol aangekomen. Ook in pruimen is de opbrengst dit jaar ongehoord me nigvuldig. In den omtrek van Zwolle o. a. werpt men ze voor de varkens; althans bij sommige landlieden, die er geen weg mede weten. De hoeveelheid ooft is zoo grootdat deze week een boer te Hoorn een wagen vol peren en appelen afleverde voor de geringe som van 4. Voor een gelijke hoeveelheid ontving men in het vorige jaar meer dan 30. Ook Woensdag was de toevoer van ooft aan de week markt te Wijhe zeer groot. De beste pruimen zijn verkocht tegen 40 cents de 25 De appelen waren onverkoopbaar. Er zijn zelfs eenige mudden verkocht tegen den zeer lagen prijs van 30 a 35 cents het mud. Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft op ver zoek eervol emeritaat verleend aan Ds. J. G. Dornseiffen predikant te Hoogland, integaan 1 November 1864. Men verneemtdat ook Ds. J. Eigeman te Zeven bergenals mede-directeur van het Nederlandsche Zendeling genootschap te Rotterdam heeft bedankt. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Ridderkerk Ds. C. J. Brycepred. te Aarlanderveen en te Loenen op de Veluwe de kandidaat J. C. Montijn die dat beroep heeft aangenomen. Bedankt door Ds. J. E. van Toorenenbergen te Lien- den voor het beroep naar Veenendaal en door Ds. A. Drost te Hazerswoude voor dat naar Vianen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Zwolle Ds. N. li. Dosker te Harlingen, en te Boxum de kandidaat B. Vellekoop, van de Theologische School te Kampen. Door het overlijden van Ds. A. Roobol is beroepen tot predikant bij de Christelijk Afgescheidene gemeente alhier Ds. Holstier, predikant te Twelloprov. Overijssel. De openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van het stedelijk gymnasium heeft heden Zaturdag namiddag ten 2 uur plaats gehad in de Stads-Gehoorzaal. Nadat de Rector de lotgevallen van den laatstverloopen jaar cursus had medegedeeld en verslag gedaan van de in Julij 11. gehouden examina, werden de prijzen uitgereikt, waarbij door den primus van iedere klasse een woord van dankbetuiging werd uitgesprokent. w. in de 1ste kl. door D. E. van Heuke- lom in de Hollandsche taal in de 2de kl. a. door A. van Leeuwen in de Engelsche taal, ter vervanging van L. J. de Goejedie door ongesteldheid verhinderd werdin de 3de kl. a. door M. G. L. van Loghem in het Hoogduitschin de 3de kl. b. door K. A. F. W. Sicherer in het Engelsoh, in de 4de kl. a. door M. T. Goudsmit in het Fransch, in de 5de kl. door J. van der Vliet, in het Latijnsch endoor I. van den Bergh in het Hollandsch. De laatstgenoemde deed dit als tweede van zijn klasse, bij uitzondering op den regelom van zijn erkentelijkheid te doen blijken voor den prijs, die bij uitzondering aan hem geschonken werdterwijl hijals slechts een half jaar de lessen bijgewoond hebbende, naar de gewone prijzen niet had kunnen mededingen. Voorts werd het spreekgestoelte beklommen door D. van Schravendijk om bij zijn bevordering naar de academie zijn Latijnsche afscheidsrede uittesprekendie tot onderwerp had een vergelijking van Alcibiades en Scipio. Daarna wenschte de Rector dezen jongeling geluk met zijn bevordering en hield hem voor oogen, hoe hij zich te gedragen hadwilde hij de intetredeni loopbaan gelukkig ten einde brengen. Vervolgens besprak de Rector opzettelijk de regeling van het nieuw opgerigte gymnasium met vijfjarigen cursus, waar voor hij betoogde dat voortaan de aantenemen leerlingen noodwendig eenige meerdere vorderingen zullen moeten ge- maakt hebben dan tot dusverre vereischt werden terwijl ver volgens in ieder van die vijf jaren een vijfde gedeelte meer zal moeten worden aangeleerd van de leerstof, die immers niet verminderd, maar volkomen dezelfde gebleven is en zelfs nog eenigzins uitgebreid'. ■5,Ten slotte betuigde de Rector zijn vreugde, dat zoowel de HH. curatoren als de docenten allen op nieuw door den Gemeenteraad waren ingekozen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij- dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 61°, te 10 uur 59°. Zaturdarg morgen te 5 uur 5 7°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 60°. Men schrijft uit Bern dat het gerechtelijk onderzoek ten opzigte van de jongste gebeurtenissen te Genève ten einde loopt. De beschuldigdenten getale van elf personen zijn verwezen naar de federale rechtbank te Laussane. In Genève heeft de autoriteit- krachtige maatregelen genomen om den vrede te bewaren aangezien de hartstogten nog niet tot be daren zijn gebragt. Op den 27sten dezer zal te Hannover het congres van Duitsche litteratoren oriëntalisten en paedagogeu aanvangen hetwelk vier dagen zal duren. Den llden September zal te Wurzburg de zestiende algemeene vergadering van alle Roomsch-Catholieke vereeni- gingen in Duitschland geopend worden. De hoofdkwestie op het programma voorkomende is die van het onderwijs en van de plaats der kerk in de lagere school. Volgens een der Parijsche correspondenten van de Köln. Zeit. zou het verspreiden van de verslagen der zittin gen van het Mechelsche Catholieken-congres in Frankrjjk verboden zijn. Te Baden-Baden heeft dezer dagen een groot kabaal in de koerzaal plaats gehad. Een der croupiers haalde het geld van een speler tot zichwaarop hij geen recht had. De speler, een baron von en ook de andere medespelers bragten hem dit onder het oog. De croupier schoof het geld terug met een opmerking, die niet vleijeud was voor den speler. Deze antwoordde en er had een woordenwisseling plaats, die, gelijk meestal in zulke gevallen zeer hoog liep. De bank riep de tusschenkomst der policie in en deze bragt den speler uit de zaal naar het policie-bureau. Daar echter had een opheldering plaats en de speler kwam in triomf terug. Maar nu eischte het publiek in alle talen der wereld dat de croupier verwijderd zou wordenanderen riepen dat het spel zou worden voortgezet; men sloeg en stampte en in de aangrenzende zalen geraakte men in den waan dat men handgemeen was geworden. Dezen vlugttengenen stormden de zaal binnen. De politie en de gewapende magt verschenen daarop plotseling met blanke wapenen in het ge bouw. Het duurde een uur eer de rust hersteld was en dit had niet plaatsdan nadat het personeel der bank uit de zaal was gezet. Men kan zich een voorstelling maken welk een schandaal er plaats had als men in aanmerking neemt dat het publiek, zoo al niet in werkelijkheid, dan toch in schijn tot de aanzienlijkste klassen der zamenleving behoort. Een gerucht zegtdat Keizerin Eugènie zoo plotseling naar Schwalbach is vertrokkenomdat de Keizerin van Rus land zich daar bevindt en zij volstrekt kennis met deze wil maken. Men weet dat de Keizerin van Rusland tijdens de Vorsten-bijeenkomst te Stuttgart de Keizerin der Franschen niet wilde ziendaar deze in haar oog een parvenue is en dat Napoleon zich hierdoor zeer gekrenkt gevoelde. De zoo trotsche gemalin van czaar Alexander en hij zelf zullen nu met de zaak zeer verlegen zijn. Zij zullen zich moeijelijk er uit kunnen redden, tenzij door een overhaast vertrek, maar dit zou met een vredebreuk gelijk staan. Uit Napels wordt berigt, dat de verjaring van de intrede van Garibaldi in die stad en het verdrijven van Frans II aldaar, met groote plegtigheid is gevierd. De stad Fiumen in het gouvernement Tobolsk is de zen zomer door herhaalde branden zwaar geteisterdniet minder dan 1500 woningen zijn door de vlammen verteerd. Dezer dagen wilde een zeer achtingswaardig advocaat

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2