[\o. 1400. Maandag 12 September. A". 1804. Binneniandsch iNieuws. LE1DSCH DAGBLAD. Dese Conrant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost vooi Leiden ƒ1.95, eD franco per post 2.8Ü in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 ra.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton, I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. «v. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IVethoudersMaandag en Douderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den kapitein J. F. Lorenzen van den generalen staf van het Deensche leger. De officiereu van gezondheid 3de klasseBinnendijk Schroder en Ripping van het groot Rijks hospitaal te Utrecht zijn naar het garnizoen te Amsterdam, Naarden en Vlissin- gen overgeplaatst. Naar men verneemt, zal het examen voor de vijf overige kweekelingendie bij het laatste examen niet zijn aange steld, op aanstaanden Maandag onder voorzitting van den inspecteur van de geneesk. dienst der landmagt aanvangen. Vrijdag zijn bij den Hoogen Raad, burgerlijke kamer, door de partijen conclusiën genomen in de zaak van J. T. baronnesse van Dedem, weduwe D. Pruimers, eischeresse, tegen den Staat der Nederlandengedaagde betreffende de vordering om aan de eischeresse uittebetalen de halfjaarlijk- Bche renten van een kapitaal, op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld ingeschreven ten name van de minderja rige dochter van de eischeressedoch welke uitbetaling op last van den Minister van Financiën was geweigerdop grond der ontzetting van de eischeresse uit de voogdij van gemelde hare dochter. De pleidooijen in deze zaak zijn bepaald op Donderdag 15 dezer. Men verneemt thans uit een goede brondat de heer van Rijn en mevrouw Pruimers zich te St. Gallen in Zwit serland ophouden alwaarzoo als bekend iszich het min derjarig kind van Mevrouw Pruimers bevindt. De justitie aldaar moet de afgifte van het kind aau de moeder gewei gerd hebben. Door den kantonrechter te Zwolle is, in een gehouden familieraadde heer N. Pruimers te Zwolle tot voogd en de heer C. W. baron van Dedem te Zwolle tot toezienden voogd benoemd over de minderjarige Margaretha Daniella Pruimers. De hoogleeraren M. de Vries en van Boneval Faure van de Leidsche Hoogeschoolhebben ook de uitnoodiging tot bijwoning der academiefeesten te Groningen aangenomen. De heer Thorbecke, Minister van Binnenlandsche Zaken is heden Zaturdag derwaarts vertrokken. Men verneemt, dat de wethouder, belast met de af- deeling onderwijs in de gemeente Amsterdamwenschtbij gelegenheid van het internationaal congres, dat in den loop dezer maand aldaar gehouden wordt, onder meer ook een tentoonstelling tot stand te brengen van al hetgeen op het gebied van opvoeding en onderwijs sints het begin vau 1857 in ons land het licht heeft gezien. Vrijdag heeft de heer J. G. Ferlemanhoofd-commies bij de algemeene Rekenkamer te 'sHage, zijn öüjarigeamb- tenaarsdienst mogen herdenken. Zaturdag avond 11. gaven de officieren van het gar nizoen ter viering van de verjaring van Z. K. H. den Prins van Oranje, die op Zondag den 4den inviel, een groot bal in het locaal de Prinsentuin te Vlissingeu waarop ook de officieren der Noord-Amerikaansche oorlogsbooten Niagara en Sacramento waren uitgenoodigd welke die beleefdheid door hunne tegenwoordigheid waardeerdendoch eenige minuten vóór 12 uur, toen het bal in de meest vreugdvolle opge wondenheid was, lieten de heeren Noord-Amerikanen de schoone danseressendie zij tot een lanciers-quadrille hadden uitgenoodigdzittenen maakten zich tot hun vertrek ge reed na zich zeer beleefd verontschuldigd te hebbenmet de opmerking, //dat de Zondag met klokslag van 12 uur begonen de eerbied voor de godsdienst en den rustdag hen verbood op dien dag bals of danspartijen bijtewonen." Als een bewijs hoedanig het bijgeloof nog in de ge meente Bergen-op-Zoom heerscht, kan het volgende dienen Eenbrave en bejaarde vrouwdie sedert een aantal jaren het beroep van baker heeft uitgeoefenddoch nu sedert eenigen tijd niet meer in die betrekking kan komenuit hoofde men haar verdenkt van te kunnen tooveren en als zoodanig reeds onderscheidene malen die duivelskunst op menschenpaarden en koeijen te hebben toegepast, werd Woensdag onverwachts door een manspersoon van achteren aangegrepen (terwijl hij zorg droeg dat hij zijn armen op de borst der vrouw goed gekruist hield) en vervolgens in een huis gesleept, waar een ziek kind te bed lag, dat men zeide dat door haar betooverd was en dat zij moest redden zoo zij niet levend wilde verbrand wordenwaartoe reeds een groot vuur was aangelegd. Hoe ook de vrouw weende, op haar kniën bad en haar onschuld betuigde, niets zou geholpen hebbenzoo niet drie politie-agenten het huis waren binnengedrongendie haar toen tegen de domme menigte beschermden en naar huis hebben gebragt.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1