"B? J Buitenlandsch Nieuws. Woensdag 11. stond te Harlingen bij den koek- en banketbakker B. G. ter Huizen een taart ten toouzooals er welligt in Friesland, wat grootte en prijs betreft, nooit een is gebakken. Het colossale stuk dat uit alle taartsoor ten en suikergebak bestond, woog 32 oude ponden en moest dienen voor een kraamvisite van 32 dames, die onder in teressant discours den zoeten heuvel hebben geëclipseerd. Beroepen bij de Waalsche gemeente te Groningen Ds. F. J. P. Moquette, predikant bij de Hervormde gemeente te Jutphaas. Heden Vrijdag voormiddag is een metselaar, werk zaam aan den gevel van een huis op de Hooigracht, door duizeling van het steiger gevallen en zeer gekwetst naar het Stads-Ziekenhuis vervoerd. Hij heeft een vrouw met kinderen. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de 8 eerste maanden dier beide jaren. Zuivere opbrengst over Zuivere opbrengst over de MIDDELEN. de maand Augustus. 8 eerste maanden. 1863. 1804. 1863. j 1864. Geslagt (opc. &inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit-kunst wijn (id.) 1419,19 1612,33' - 5107,78 5981,80 1 - 1013,32' 996,67' 14533,96 49382,83' 1134,83 45034,87' 12127,57' 15719,98 1 51894,07 52440,09' V 12546,60 ƒ13375,55' ƒ15239,92' ƒ122214,07' ƒ132600,74' - De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 60°. Vrijdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 64c, 's middags te 12 uur 69c, 's namiddags te 4 uur 67°. Uit Kopenhagen wordt berigt, dat 11. Vrijdag de Groot vorst Troouopvolger voor het eerst de bevallige Prinses Dag- mar heeft ontmoetdienaar men algemeen beweertneg schooner is dan bare zuster Alexandra. Het Deensche Ko- xiiugshuis is reeds verwant aan de Russische Keizerlijke fa milie, daar de broeder der Koningin, Prins Frederik van Hessen Kassei, in eerste huwelijk vereenigd was met een jongere zuster van den Czaar. Men spreekt te Parijs van de aanstaande erkenning van Italië door Oostenrijk. Te Parijs wil men wetendat Keizer Napoleon de acte van gratie van de doodstraf van Jacques Latour, den somberen held van het bloedig d:ama' van la Bastide Bed plas, geteekend heeft, en wel omdat men gelooft dat er tot hiertoe onbekend gebleven medcpligtigen in de zaak be trokken zijn geweest, en in de Lcop verkeert dat er meer licht in de zaak zal opgaan. De ter dood veroordeelde Latour, die in vijf dagen niets gegeten hadheeft eindelijkaan de overreding van de vrouw des cipiers toegevendehet plan om zich te la ten doodhongeren opgegeven. Hij is in de verbeelding, althans hij doet het zoo voorkomendat zijn proces en ver oordeeling slechts comediespel waren om hem door intimi datie tot bekentenissen te brengen en dat hij dus niet ter dood gebragt zal worden. Men wildat er op voorstel van Frankrijknog in den loop van dit jaareen internationaal telegraphisch con gres zal worden gehoudenten einde een gelijkvormig tarief voor de verzending van telegraphische berigten in alle landen vasttestellen. In Le Temps komt een brief voor van den predikant Juillerat, voorzitter van het consistorie en van den Preshy- terialen raad der Hervormde kerk te Parijs. Deze komt daarin terug op de beschuldiging van dat blad van vervolging en fanatisme, bij gelegenheid der weigering aan den heer Ré- ville om den predikstoel der kerk de l'Oratoire te beklim men. //De heer Réville - aldus laat zich de briefschrijver uit - koD niet tot dien kansel worden toegelaten omdat hij zich buiten het geloof van onze belijdenis heeft geplaatst. Hij ontkent openlijk het bovennatuurlijke en alle godsdien stige feiten, die zulks inhouden: de eeuwige godheid van Jezus Christus, zijn vleesch wordingopstanding en wonderen, De Hervormde kerk nu erkent die Christelijke waarheden! en legt ze ten grondslag voor haar geloof; zij belijdt-J in hare eeredienst door hare liturgie en de twaalf geloofs. artikelenwelke de dienstdoende predikant der vergadering van geloovigeu moet voorlezen. Door een prediker van dei kansel te verwijderen die openlijk deze fondamentele feiten! aanvaltheeft de Presbyteriale raad een der eerste pligter van zijn ambt vervuld. Op hetzelfde oogenblik dat het consistorie vau Ge. nève zijn kansel had gesloten voor den heer Réville, en na. dat de Presbyteriale raad en het consistorie onzer eigen kerl officieel een predikant had gelaakt hem tot dien van Parijs toegang verleend te hebbenzou hij dien kansel op nieut beklimmen zonder acht te slaan op de autoriteit welke die ligchamen ontleenen aan kerk en wet, als wakers voor ge loof en tucht. //Den predikant Martin Paschoud kon het niet onbekeni zijn, toen hij onder die omstandigheden den heer Réville uitnoodigde te predikendat hij in verzet kwam met hel consistorie waaronder hij staat: dat hij zich blootstelde aai het krenken van veler overtuiging, en dat hij in de ketl een nieuwe oorzaak van agitatie zou verwekken welke alles gebiedt te vermijden." '"Aan het slot wordt voorts een andere opmerking van hef zelfde blad wederlegtbetrekkelijk de inschrijving van kies. gerechtigden voor de kerk. Le Temps laat de opname van dit schrijven vergezeld gaan van de verklaring, dat men zich niet gerechtigd acht in een dogmatische discussie te treden over het verpliglt geloof der kerk. Intusschen verwijst het blad den heer Juli lerat naar het antwoord van den opper-kerkeraad van hei Groothertogdom Badenaan de aanklagers van Dr. Schen- del. Voorts wordt herhaald dat de Presbyteriale raad ei niets bij wonden heer Réville den kansel te ontzeggen, omdat alsnu de heer Martin Paschoud optradwiens krach, ten men wel kan uitputtendoch wiens overtuiging men evenmin aan het wankelen als zijn moed aan het falen kat brengen. En dat juist, beweert Le Temps, geeft aan det maatregel een karakter van moedwillige kwelling. De Fransche Opinion Nationale bevat een zeer uitvoe. rig artikel over het congres der sociale wetenschappen dal in den loop dezer maand te Amsterdam bijeenkomt. //Dit. maal, zegt het blad, zal het congres niet in België verga, derenmaar in de hoofdstad van een naburig landdat ziet op vrijzinnige instellingen kan beroemen en waar wij eet veelzijdige ondervinding zullen opdoen. Reeds by voorbaai worden er wonderen van de Nederlandsche gastvrijheid ver haald." Het plotselinge vertrek van Keizerin Eugenie van St Cloud naar Schwalbach heeft tot evenveel verrassing als zon. derlinge geruchten aanleiding gegeven. Zoo beweert men o, a. dat dit uitstapje een gevolg is van een verzet des Keizers tegen de verwezenlijking van het plan der vorstin om Ronif te gaan bezoeken. In de hooge kringen wordt echter ah zeker opgegeven dat het uitstapje naar Schwalbach volstrekt geen ander doel heeft dan het gebruik der baden aldaar. Voor het hof van assises van Lot et Garonne stond dezer dagen een landbouwer terecht, die van poging tot moord op den maire zijner gemeente was aangeklaagd. Pierre Saulées, zoo heet de beschuldigde, had zijn vrouw en doek ter, sedert lang de slagtoffers zijner mishandelingen, einde, lijk het huis uitgejaagd. De maire, de heer Albretging| hem opzoeken en raadde hem aan de verdrevene weder op1 tenemenof haar althans de noodige middelen van onder, houd te verschaffen. Eerst scheen Saulées daar naar te luis teren maar veranderde weldra van meening, bleef den main die zich met zijn huisselijke zaken bemoeid hadeen wrol toedragen en söhoot ten laatste een pistool op tien schre den afstands op hem af, welk schot gelukkig alleen det linkerwang in ligte mate kwetste. Voor den rechter wenddf hij voor, den maire slechts schrik te hebben willen aanja-l gen, en dat zijn pistool alleen met los kruid geladen was," hetwelk gebleken is een leugen te zijn terwijl de herhaald: bedreigingen met den dood reeds op zich zelf tegen die be wering pleitten. Naardien de jury verzachtende omstandig- heden aannamis Saulées slechts tot tien jaren gedwonge"!] arbeid veroordeeld geworden.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2